Ключови фрази
Ползване на неистински или преправен документ * периодичност на пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е

№ 300

София, 17 юни 2013 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и осми май две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛИНА ПАНОВА ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ
ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА


при секретаря ............Иванка Илиева ........................ и в присъствието на прокурора от ВКП ........ДИМИТЪР ГЕНЧЕВ................., като изслуша докладваното от съдия П. ПАНОВА наказателно дело № 919/2013 г., за да се произнесе, взе предвид следното:


Производството пред ВКС е образувано по искане на Главния прокурор на Република България, за възобновяване на нохд № 13368/2011г. по описа на Софийски районен съд и отмяна на постановеното по него определение за одобряване на споразумение от 25.07.2011 г., с което е реализирана наказателната отговорност на С. И. Д. за престъпление по чл. 316 вр. чл.308, ал.2 вр. ал.1 НК, за което, при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. "б" НК, му е наложено наказание пробация, включващо следните пробационни мерки: „задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от осем месеца, „ задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от осем месеца, както и „включване в курс за професионална квалификация” за срок от осем месеца.
Искането е на основание чл. 422, ал. 1, т. 5 вр. чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК. Изтъкват се доводи за това, че при постановяването на определението е било допуснато съществено нарушение на материалния закон при налагане на задължителните пробационни мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1 и 2 от НК, като не е бил приложен правилно чл. 42б ал. 1 от НК - не е била определена периодичността на пробационната мярка "задължителна регистрация", а за мярката по т. 2 е определена периодичност, каквато не се следва от ал. 2 на чл. 42б от НК. Иска се определението да бъде отменено по реда на възобновяването и делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на Софийски районен съд с оглед правилното приложение на материалния закон.
В съдебно заседание прокурорът от ВКП поддържа искането за възобновяване по изложените в него съображения.
Осъденият С. И. Д. не се явява, редовно призован. Видно от приложената по делото справка от секретар на трето наказателно отделение на ВКС относно призоваването му същият не е бил открит на посочения от Върховната касационна прокуратура адрес: [населено място], тъй като е заминал на работа в Р Гърция, поради което по разпореждане на съдията-докладчик призоваването е извършено на посочения лично от него мобилен номер, обслужван от гръцки мобилен оператор. Осъденият Д. изрично е заявил, че поради липса на финансова възможност за явяване желае да се даде ход на делото в негово отсъствие и че не възразява да бъде представляван от служебно определения по прекратеното кнд № 252/2012г. на ВКС, І н.о. защитник. В съдебно заседание пред настоящия състав служебно назначеният защитник адв.О. изразява становище за основателност на искането и също моли да бъде уважено.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите, изложени в искането и извърши проверка за наличието на основанията за възобновяване, намери следното:
Искането е допустимо - подадено е от Главния прокурор, който разполага с компетентност, съгласно чл. 420, ал. 1 НПК, при спазване на законоустановения срок, и касае съдебен акт, непроверен по касационен ред. Разгледано по същество е основателно по следните съображения:
Настоящият касационен състав констатира, че налагайки задължителните пробационни мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1 и 2 НК, съдът е пропуснал да определи периодичност на мярката по чл.42а, ал.2, т.1 НК в разрез с изискването на чл.42б, ал.1 НК, предвиждащ явяването и подписването на осъдения пред пробационния служител не по-малко от два пъти седмично, а за мярката по т.2 е постановил периодичност, каквато не се следва от ал.2 на чл.42б НК, където е уточнено, че срещите с пробационния служител са „планирани или извънредни по искане на пробационния служител или осъдения”.
С това е допуснато съществено нарушение на материалния закон по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, тъй като е приложен неправилно, и доколкото искането на Главния прокурор е за правилното му приложение, то допуснатото нарушение може да бъде отстранено от настоящата инстанция съобразно правомощията й по чл.425, ал.1, т.3 НПК чрез определяне на минималната възможна периодичност на мярката по т.1, а именно: два пъти седмично, както и чрез отмяна на недопустимо определената от районния съд периодичност на тази по т.2. При тази процесуална възможност в конкретния случай не се налага отмяна на определението, по реда на възобновяването, и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на районния съд.

С оглед изложеното, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение на основание чл. 425, ал. 1, т. 3 от НПК

Р Е Ш И:


ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по нохд № 13368/2011 г. по описа на Софийския районен съд и ИЗМЕНЯ постановеното по него определение за одобряване на споразумение от 25.07.2011г, като
- ОПРЕДЕЛЯ периодичност на изпълнение на наложената на С. И. Д., със снета по делото самоличност, пробационна мярка "задължителна регистрация по настоящ адрес" ДВА ПЪТИ СЕДМИЧНО;
- ОТМЕНЯ постановената за пробационната мярка "задължителни периодични срещи с пробационен служител" периодичност от два пъти седмично.
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.