Ключови фрази
Частна касационна жалба * преминаване от установителен към осъдителен иск в заповедно производство * недопустим съдебен акт

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№. 507

гр. София,18.10.2016 г.



ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ТК, II отделение, в закрито заседание на единадесети октомври, две хиляди и шестнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ МАРКОВ
СВЕТЛА ЧОРБАДЖИЕВА


като разгледа докладваното от съдия Марков т.д.№1485 по описа за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274, ал.3 от ГПК.
Образувано е по частната касационна жалба на [фирма] срещу определение №3460 от 03.12.2015 г. по ч.гр.д.№4875/2015 г. на САС. С обжалваното определение е потвърдено решение №5468 от 23.07.2015 г. в частта му, с която е прекратено производството по делото по предявените осъдителни искове от [фирма] срещу Н. С. Г..
В частната касационна жалба са наведени доводи за неправилност на обжалваното определение, като в изложението по чл.284, ал.3, т.1 от ГПК, са поставени въпроси, с които жалбоподателят поддържа наличие на предпоставки за допускане на касационно обжалване.
Ответникът по жалбата заявява становище за липса на основания за допускането й до касационно обжалване, евентуално за неоснователността й.
Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, като прецени данните по делото и становищата на страните, намира следното:
Частната жалба е подадена от надлежна страна, в преклузивния срок по чл.275, ал.1 от ГПК, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е допустима.
За да постанови обжалваното определение САС е приел, че допуснатото от първоинстанционния съд нарушение на съдопроизводствените правила, установени от чл.214, ал.1, пр.2 от ГПК /чрез допускане на изменение на предявените искове по чл.422 от ГПК в осъдителни при едновременно изменение на основанието и петитума и при наличие на необезсилена заповед за изпълнение/, е санирано с постановеното с решението по делото прекратяване на производството в частта му, касаеща заявените чрез изменение на исковете по чл.422 от ГПК осъдителни искове и с разглеждане по същество на заявените установителни такива.
Настоящият състав намира, в съответствие с правомощията си за служебна преценка на допустимостта на обжалвания съдебен акт - т. 1 от ТР №1/2010 г. на ОСГТК на ВКС и т. 10 от ТР №1/2001 г. на ОСГК на ВКС, че независимо от формулираните в изложението по чл.284, ал.3, т.1 от ГПК въпроси, обжалваното определение следва да бъде допуснато до касационно обжалване за осъществяване на проверка на допустимостта му.
С обжалвания пред въззивната инстанция съдебен акт, първоинстанционният съд е приел за погрешна, извършената от него предходна /с определение от 07.04.2015 г./ преценка за наличие на предпоставките за допускане на изменение във вида на търсената от ищеца защита, чрез преминаване от установителни искове по чл.422 от ГПК към осъдителни. Правилността на този извод, респективно правилността на определението, с което не се допуска промяна във вида на търсената защита, не подлежи на самостоятелна проверка с частна жалба /не се прегражда пътя на защита, поискана с изменението, а обжалването не е предвидено в закона/, а контролът ще се осъществи от въззивната инстанция при проверка на решението по съществото на спора /с което са разгледани първоначално предявените искове/, при евентуално подадена въззивна жалба срещу посочения съдебен акт. В този смисъл, произнасяйки се по частна жалба срещу необжалваем съдебен акт, въззивният съд е постановил недопустимо определение, което следва да бъде обезсилено.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение,
ОПРЕДЕЛИ:

ДОПУСКА касационно обжалване на определение №3460 от 03.12.2015 г. по ч.гр.д.№4875/2015 г. на САС.
ОБЕЗСИЛВА определение №3460 от 03.12.2015 г. по ч.гр.д.№4875/2015 г. на САС.
Връща делото на СГС.
Определението не може да се обжалва.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.