Ключови фрази
Управление на МПС в срока на изтърпяване на наказание лишаване от право на управление на МПС, след като деецът е наказан за същото деяние по административен ред * Искане за възобновяване на наказателно дело от задочно осъден * укриване /нежелание за лично участие в процеса/ * неоснователност на искане за възобновяване

Р Е Ш Е Н И Е

№ 301
София, 13.12.2017 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на осми декември през две хиляди и седемнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АВДЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА
2. БИСЕР ТРОЯНОВ

при участието на секретаря Кристина Павлова и в присъствието на прокурора Искра Чобанова разгледа докладваното от съдия Троянов наказателно дело № 1027 по описа за 2017 г.
Производството е по реда на глава тридесет и трета от НПК, образувано по искане на осъдения Ю. С. А. за възобновяване на наказателното производство, отмяна на влязлата в сила на 23.12.2016 г. присъда № 261 от 08.12.2016 г., по н.о.х.д. № 2486/ 2016 г., по описа на Плевенски районен съд, VІІІ наказателен състав и връщане на делото за ново разглеждане.
В искането са развити доводи в подкрепа на основанието по чл. 423, ал. 1 от НПК за възобновяване, поради неучастие на осъдения А. в съдебното производството и отсъствието му от страната по работа в Република Гърция. В писмено допълнение към искането защитникът на осъдения – адвокат Д. П., развива съображения по съществото на извършеното деяние и допуснати процесуални нарушения.
В съдебно заседание осъденият Ю. С. А. и неговият служебен защитник адвокат Е. Й. поддържат искането по развитите в него съображения.
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура счита искането за неоснователно, тъй като осъденият е знаел за воденото срещу него наказателно преследване, участвал е в част от проведените на досъдебното производство процесуално-следствени действия, а на следващия ден избягал от страната и се укрил.
Върховният касационен съд, след като обсъди искането, развитите в съдебно заседание съображения и извърши проверка в рамките на касационните основания за възобновяване, намира следното:
С присъда № 261 от 08.12.2016 г. по н.о.х.д. № 2486/ 2016 г., по описа на Плевенски районен съд, VІІІ наказателен състав, осъденият Ю. С. А. е признат за виновен в това, че на 14.10.2016 г. управлявал МПС – л.а. „Ф. П.“, с рег. [рег.номер на МПС] , без съответно свидетелство за управление в едногодишния срок от наказването му по административен ред с НП № 16-0906-000575/ 2016 г., на началник на „Пътна полиция“ при ОД на МВР, гр. Ловеч, влязло в сила на 15.09.2016 г., поради което и на основание чл. 343в, ал. 2 във вр. с ал. 1 от НК и чл. 54 от НК му е наложено наказание от шест месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим за изтърпяването му в затвор, както и наказание глоба в размер на 600 лева.
Присъдата не е била обжалвана и протестирана, поради което е влязла в сила на 23.12.2016 г.
Искането на осъдения Ю. С. А. е процесуално допустимо и подадено в законовия шестмесечен срок по чл. 423, ал. 1 от НПК от узнаване на влезлия в сила съдебен акт.
Разгледано по същество искането за възобновяване на приключилото наказателно производство е неоснователно.
Досъдебното производство е проведено по реда на глава двадесет и пета от НПК като незабавно производство и с личното участие на осъдения А.. Привлечен е в качеството му на обвиняем на 15.10.2016 г., когато е взета мярка за неотклонение подписка. При разпита изрично е отказал да му бъдат предявени материалите от разследването. Въз основа на обвинителен акт от 19.10.2016 г. на районната прокуратура в гр. Плевен е образувано съдебното производство по н.о.х.д. № 2486/ 2016 г. на Плевенски районен съд, VІІІ наказателен състав. Призован за лично участие осъденият не е бил намерен на известните по делото адреси. От справка на ОД на МВР-Плевен се установява, че осъденият А. е напуснал пределите на страната на 16.10.2016 г. през ГКПП Кулата, няма необходимото разрешение от правосъдните органи за промяна на местоживеенето си и не ги е уведомил за новия си адрес в чужбина.
Изложените обстоятелства не реализират предвидените в чл. 423, ал. 1 от НПК основания за възобновяване на приключилото наказателно производство, тъй като осъденият А. се е укрил и по този начин сам се е отказал от упражняването на предоставените му по закон процесуални права. Възобновяване на наказателно дело по искане на задочно осъден е възможно, ако той не е знаел за воденото срещу него наказателно производство и поради това не е участвал в него. В конкретния случай осъденият А. е знаел за повдигнатото му обвинение, привлечен е към наказателна отговорност, лично е разпитан на досъдебното производство, но се укрил и поради това не е получил препис от обвинителния акт; не е взел лично участие и в съдебното производство, приключило в негово отсъствие.
Не са налице законовите основания за възобновяване на приключилото пред Плевенския районен съд наказателно производство.
Искането за възобновяване на осъдения Ю. С. А. е неоснователно и следва да се остави без уважение.
Върховният касационен съд, на основание чл. 425, във вр. с чл. 432 от НПК
Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения Ю. С. А. за възобновяване на наказателното производство по н.о.х.д. № 2486/ 2016 г., по описа на Плевенски районен съд, VІІІ наказателен състав.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.