Ключови фрази
Телесна повреда на съдия, прокурор,следовател, лице от състава на МВ, държавен или частен съдебен изпълнител и помощник - частен съдебен изпълнител, митнически и данъчен служител * възобновяване на наказателно производство * първоначален общ режим на изтърпяване на наказание


Р Е Ш Е Н И Е

№ 95

гр. София, 12.07.2021 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в публично заседание на седемнадесети май през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Биляна Чочева
ЧЛЕНОВЕ: 1. Жанина Начева
2. Петя Шишкова

при секретаря …… Г. Иванова в присъствието на прокурора Гебрев изслуша докладваното от съдия Ж. Начева наказателно дело № 330 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Настоящото производство е по глава тридесет и трета, част VI НПК, образувано по искане на главния прокурор на Република България за възобновяване на производството по н. о. х. д. № 35/2021 г. по описа на Окръжен съд – Кюстендил, направено на основание чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК поради допуснати нарушения по чл. 348, ал. 1, т. 1-2 НПК.
Подкрепя се с доводите, че с постановеното определение съдът е одобрил споразумение, което противоречи на закона (чл. 57, ал. 1, т. 2 б. „б” ЗИНЗС) в частта за първоначалния режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода; че в случая липсват предпоставките по чл. 57, ал. 3 ЗИНЗС предвид данните, обуславящи висока степен на лична обществена опасност на осъдения С.; че съдът, който не е предложил промяна в съответствие с чл. 382, ал. 5 НПК, одобрявайки споразумение в противоречие със закона, е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила. Направено е искане за отмяна на определението в частта, с която е одобрен първоначалният режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода и връщане на делото в тази му част за ново разглеждане от друг съдебен състав по реда на чл. 306 НПК.
В съдебно заседание прокурорът от Върховна касационна прокуратура поддържа искането с доводите, изложени в него.
Защитникът (адв. Й.) на осъдения счита искането за допустимо и основателно.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане за възобновяване на делото и съображенията на страните, намира следното:
С определение № 260004 от 26.01.2021 г. на Кюстендилския окръжен съд по н. о. х. д. № 35/2021 г. е одобрено споразумение между прокурора и защитника на обвиняемия И. И. С. за решаване на делото. Със споразумението осъденият се е признал за виновен в това, на 1.10.2020 г. в гр. Дупница да е причинил средна телесна повреда на Д. Г. Т. в качеството му на полицейски орган при изпълнение на службата – престъпление по чл. 131, ал. 2, т. 2 вр. ал. 1 вр. чл. 129, ал. 1 НК, за което се е съгласил да изтърпи наказание от две години и четири месеца лишаване от свобода при първоначален общ режим, определен съгласно чл. 57, ал. 1, т. 3 ЗИНЗС. Определението е влязло в сила на 26.01.2021 г. и не подлежи на проверка по касационен ред.
Процесуално допустимото искане на главния прокурор е ОСНОВАТЕЛНО.
С определението си от 26.01.2021 г. по н. о. х. д № 35/2021 г. Кюстендилският окръжен съд е одобрил споразумение, с което незаконосъобразно е бил определен на основание чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС първоначален общ режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.
В посочената разпоредба е предвидено, че съдът определя първоначален строг режим на осъдените на лишаване от свобода за умишлени престъпления, когато не са изтекли повече от 5 години от изтърпяване на предходно наложено наказание лишаване от свобода, което не е било отложено на основание чл. 66 от НК, независимо от реабилитацията.
В случая е налице осъждане за умишлено престъпление на наказание лишаване от свобода. Според приложеното по делото свидетелство за съдимост, на осъдения И. И. С. е било наложено предходно наказание от шест месеца лишаване от свобода с ефективно изтърпяване, изтекло на 5.07.2018 г. (с присъда № 95 от 11.12.2017 г. на Районния съд – Дупница по н. о. х. д. № 1109/2017 г., влязла в сила на 29.12.2017 г.). Следователно, към момента на извършване на престъплението и петгодишният срок не е изтекъл. При това положение съдът, без да предложи промени съобразно чл. 382, ал. 5 НПК, е одобрил споразумение, което в частта относно определения на основание чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС първоначален общ режим на изтърпяване на наказанието е в противоречие със закона. Допуснатото съществено нарушение обуславя отмяна в тази част на определението чрез процесуалния механизъм за възобновяване и връщане на делото в тази му част за ново разглеждане.
В процесуална ситуация, когато липсва произнасяне по първоначалния режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, не съществува пречка въпросът да се разреши по реда на чл. 306 НПК, а доколкото разпоредбата на чл. 57, ал. 3 ЗИНЗС не е послужила като основание за определяне на режима, в рамките на посочената процедура могат да бъдат обсъдени и обстоятелствата, които се съдържат в искането, относими към личността на осъдения И. И. С..
По изложените съображения Върховният касационен съд, на основание чл. 425 НПК


Р Е Ш И:


ВЪЗОБНОВЯВА производството по н. о. х. д № 35/2021 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд.
Отменя определение № 260004 от 26.01.2021 г. на Кюстендилския окръжен съд по н. о. х. д. № 35/2021 г. в частта, с която е определен първоначален общ режим на изтърпяване на наказанието от две години и четири месеца лишаване от свобода и връща делото за ново разглеждане в тази му част от друг състав на Кюстендилския окръжен съд.
Настоящото решение не подлежи на обжалване.



ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: