Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * незаконно уволнение * подбор * писмени доказателства * съкращаване на щата


Р Е Ш Е Н И Е

№ 223
София 11.05.2012г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, ГК ,ІV г.о.в открито заседание на осми май през две хиляди и дванадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
при секретаря Юлия Георгиева и в присъствието на прокурора....................
като изслуша докладваното от съдията Светла Бояджиева гр.дело № 1933 по описа за 2010 год.за да се произнесе,взе предвид следното:


Производството е по реда на чл.290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на А. „М.”гр.София срещу решение № 312 от 27.10.10г.по гр.дело № 547/10г.на Окръжен съд- Хасково,с което е потвърдено решение № 138 от 19.07.10г.по гр.дело № 101/10г.на Районен съд - Свиленград.С него са уважени исковете за защита срещу незаконно уволнение с правно основание чл.344 ал.1 т.1, т.2 и т.3 КТ,предявени от Д. Т. Н..
С определение № 393 от 14.03.11г.на ІV г.о.на Върховния касационен съд е допуснато касационно обжалване на въззивното решение на основание чл.280 ал.1 т.1 ГПК по въпроса относно обхвата на съдебния контрол при преценката за спазването на нормата на чл.329 КТ.
В Тълкувателно решение № 3 от 16.01.2012г.на ВКС по т.д.№ 3/2011г.на ОСГК на ВКС е дадено разрешение на въпроса,като е прието,че преценката на работодателя по чл.329 ал.1 КТ – кой от работниците и служителите има по-висока правна квалификация и работи по-добре подлежи на съдебен контрол в производството по иск с правно основание чл.344 ал.1 т.1 КТ, при упражняването на който съдът проверява основават ли се приетите от работодателя оценки по законовите критерии по чл.329 ал.1 КТ на действително притежаваните от работниците и служителите квалификация и ниво на изпълнение на възложената работа.Когато преценката е обективирана в писмен документ,същият представлява писмено доказателство и при оспорване от уволнения работник или служител истинността на отразените в него обстоятелства подлежат на пълно доказване от работодателя чрез разпит на свидетели или прилагане на други доказателствени средства,с оглед установяване на действителните качества на участвалите в подбора.Формата на извършване на подбора е въпрос на работодателска преценка.Доказването му при оспорване,както на неговото извършване,така и на останалите въпроси - включването в подбора на всички необходими участници,прилагането на законовите критерии,обективното съответствие на оценката по отделните показатели на обективно проявените професионални качества и квалификация /подготовка/ на работника или служителя с оглед на възложената работа е допустимо с всички доказателствени средства.
По основателността на касационната жалба:
С обжалваното решение въззивният съд е приел,че заповед № 10247 от 16.12.09г.на директора на А.”М.”,с която е прекратен трудовия договор на ищеца Д. Т. Н., на длъжност „старши митнически специалист”в М.-С., на основание чл.328 ал.1 т.2 от КТ- поради съкращение в щата,е незаконна,тъй като работодателят не е доказал законосъобразност на извършения подбор съгласно критериите на чл.329 от КТ.
В касационната жалба се излагат оплаквания за неправилност на решението поради нарушение на материалния закон и необоснованост.Поддържа се,че извършеният от работодателя подбор е законосъобразен,като преценката по отношение на критерия „качество на работа”е субективна – дава се от субекта на работодателска власт и не би могла да се замени от преценката на съда,който не може да придобие пълни впечатления от трудовите умения,навици и опит,проявяващи се единствено в трудовия процес.
Ответникът Д. Н. счита,че касационната жалба е неоснователна и моли да бъде оставена без уважение.
Върховният касационен съд,състав на Четвърто гражданско отделение,като разгледа жалбата и провери правилността на обжалваното решение на основание чл.291 ал.2 ГПК намира следното:
Решението е правилно.
Установено е,че трудовото правоотношение е прекратено на основание чл.328 ал.1 т.2 КТ,поради съкращаване в щата.Ищецът е оспорил законосъобразността на извършения подбор,поради което съдът е обсъдил събраните по делото писмени и гласни доказателства относно извършения от комисия при ответника подбор по предварително установени критерии и определен начин на оценяване/точкуване/. Направен е обоснован извод,че от данните по делото не е установено,че работодателят е извършил подбора измежду всички служители,заемащи същата длъжност,както и че протоколите от оценките не дават реална представа,че са спазени критериите за подбор,предвидени в на чл.329 КТ.
С оглед отговора на въпроса,по който е допуснато касационно обжалване,извършената от съда преценка за спазване на критериите по чл.329 ал.1 КТ от работодателя при упражняване на субективното право на подбор е в съответствие със задължителната практика.Последицата от незаконосъобразното упражняване на правото на подбор е уважаване на иска по чл.344 ал.1 т.1 КТ,съответно и на акцесорните искове по чл.344 ал.1 т.2 и т.3 КТ.
Въззивният съд правилно е приложил материалния закон- чл.329 КТ.Правните му изводи кореспондират със събраните доказателства.Не са налице основанията по чл.281 т.3 ГПК за касиране на обжалваното решение.
Предвид на горното,ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД,ІV г.о.

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 312 от 27.10.10г.,постановено по гр.дело № 547/10г.на Окръжен съд -Хасково .
Решението не подлежи на обжалване.



ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.