Ключови фрази
Кражба, представляваща опасен рецидив * индивидуализация на наказание


2
Върховен касационен съд на Република България НК, І н.о. дело № 1678/2011 год.
Р Е Ш Е Н И Е
№ 333

гр.София, 19 септември 2011 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо наказателно отделение в съдебно заседание на тринадесети юни две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: БЛАГА ИВАНОВА
ДАНИЕЛА АТАНАСОВА

със секретар Аврора Караджова
при участието на прокурора АНТОНИ ЛАКОВ
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело под № 1678/2011 година

Осъденият С. Т. Д. чрез свой защитник е отправил до ВКС молба (а всъщност – искане по реда на глава тридесет и трета от НПК) за възобновяване на делото, по което е осъден, разгледано от Чепеларския районен съд – като първа инстанция, и от Смолянския окръжен съд – като втора инстанция.
Присъдата на районния съд – 87 от 28 декември 2010 год. по нохд № 163/2010 год., е за продължаваното престъпление по чл.196, ал.1, т.2, във вр. с чл.195, ал.1, т.3 и чл.26 НК – кражба с взлом и при условията на опасен рецидив по чл.29, ал.1, б.”б” НК, извършена с две деяния на 29 юни и 8 август 2010 год. от домовете на К. Д. и К. и Гълъб Ч., и с предмет бутилки с алкохол, цигари, запалка и 15 лева в брой, общо на стойност 115 лева. Наложеното на Д. наказание 1 година и 6 месеца лишаване от свобода при строг първоначален режим в затворническо общежитие от закрит тип, е определено при условията на чл.55 НК (под предвидения в закона минимум от 3 години лишаване от свобода), заради проведеното по реда на глава двадесет и седма от НПК съкратено съдебно следствие в първата инстанция.
Второинстанционното (въззивно) решение – 19 от 8 февруари 2011 год. по в нохд № 10/2011 год., е постановено по жалба пак от името на подсъдимия, но и по протест от съответния прокурор, и с него присъдата е потвърдена.
Възобновяването на делото е поискано без да се държи сметка за основанията за това, но с доводи, които могат да бъдат отнесени към предвиденото в чл.422, ал.1, т.5 НПК (нарушение на материалния и на процесуалния закони, и явна несправедливост на наложеното наказание).
В съдебното заседание на ВКС искането за възобновяване е поддържано заради явната несправедливост на наложеното наказание, а според прокурора трябва да бъде отхвърлено.
Върховният касационен съд намери, че трябва да остави в сила оспореното осъждане.
То не е засегнато от основанията за възобновяване на делото, по което е постановено, а между тези основания очевидно е придадена тежест само на явната несправедливост на наложеното наказание (като се имат предвид такива други претенции - например за приложимост в случая на Закона за домашното насилие).
Наложеното наказание обаче е несправедливо само на пръв поглед – с оглед например на стойността на предмета на кражбите и на вида на откраднатите вещи. Размерът на лишаването от свобода е всъщност съответен на тежестта на престъплението, която се определя в много по-голяма степен от такива обстоятелства, като населеното място, където е извършено (отдалечено и малко планинско село) и където проявите на подсъдимия са се превърнали едва ли не в напаст (вж. и предишните му осъждания в свидетелството за съдимост, което освен това сочи и правените досега компромиси Д. първоначално да не влиза в затвора, а след това и че 3 месеца лишаване от свобода не са успели да му въздействат). Осъденият не случайно е изразил срама си от стореното (вж. например свидетелството на защитника му пред СмОС), но той явно трябва да бъде подсилен с въздействието на едно по-строго наказание.
Ръководен от изложеното и съобразно още с чл.354, ал.1, т.1 НПК, ВКС-І наказателно отделение
Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА по реда за възобновяване на наказателните дела решение № 19 от 8 февруари 2011 год. по внохд № 10/2011 год. на Смолянския окръжен съд.




ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:



/СЛ