Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * в интерес на осъдения/подсъдимия * пробационни мерки * споразумение * управление на МПС без свидетелство за правоуправление

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ 477

 

София, 02 ноември, 2009 година

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, II наказателно     отделение, в съдебно заседание на 28 октомври, две хиляди и девета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лидия Стоянова

          ЧЛЕНОВЕ: Юрий Кръстев

Татяна Кънчева

 

 

 

при участието на секретаря Кр. Павлова

и в присъствието на прокурора Н. Любенов

изслуша докладваното от председателя (съдията) Ю. Кръстев

наказателно дело № 483/2009 година.

 

 

Делото е образувано по искане на Главния прокурор на Република България, за възобновяване на нохд № 747/2009 г., на Районен съд гр. Ш.. Предмет на същото е протоколно определение от 03.06.2009 г., с което е одобрено споразумение и прекратено наказателното производство. Правното основание на предложението е чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК. Иска се отмяна на влязлото в сила определение спрямо подс. А. Д. А. и връщане на делото на същият съд за ново разглеждане.

 

 

Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането на посоченото в него основание и изложени съображения.

 

Защитникът на осъдения А. е изразил становище, искането е основателно.

 

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите в направеното искане и обстоятелствата по делото, за да се произнесе съобрази следното:

 

 

С протоколно определение № 813/03.06.2009 г., по нохд № 747/2009 г., Шуменският районен съд, е одобрил постигнатото споразумение между Р прокуратура гр. Ш., защитника на подсъдимия – адвокат Г самия подс. А. А. , и е прекратил наказателното производство по делото.

 

 

Подсъдимият А. , е признат за виновен в извършени престъпления по чл. 343б, ал. 1 НК и по чл. 343в, ал. 2 НК, като при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. “б” НК за двете, са му били наложени наказания “пробация”, със следните пробационни мерки: по чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК – задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година, по чл. 42а, ал. 2, т. 2 НК – задължителни периодични срещи с пробационен служител, за срок от една година и по чл. 42а, ал. 2, т. 6 НК – безвъзмезден труд в полза на обществото, в рамките на 100 часа, за срок от една година, при условията на чл. 23, ал. 1 НК определено общо наказание и зачетено предварителното задържане, по реда на чл. 59 НК. Това определение е влязло в законна сила и не е проверявано по касационен ред.

 

 

Посоченият съдебен акт, е постановен в нарушение на закона – чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК. С изменението на чл. 42б, ал. 1, с § 2 ЗИД - Д.в., бр. 27/10.04.2009 г., в сила от 01.06.2009 г., се задължава съда да определи периодичността на явяване и подписване на осъдения пред пробационен служител, което не може да бъде по – малко от два пъти седмично. Преди посоченото изменение, изпълнението на тази пробационна мярка се изразяваше в ежедневно явяване и подписване на осъдения. Определението е от 03.06.2009 г., т. е., след като е било влязло в сила цитираното изменение. Същото се явява по – благоприятно за дееца и което на основание чл. 2, ал. 2 НК, е следвало да бъде приложено, съгласно императивните му разпоредби. Без значение в случая е, че престъпленията са били извършени на 24.05.2009 г. След като подсъдимият и неговият з. не са се съгласили с предложеното от съда изменение в този смисъл, направено по реда на чл. 382, ал. 5 НПК, не е следвало да одобрява споразумението, тъй като същото се явява в нарушение на закона.

 

Неоснователно е твърдението на прокуратурата, че е допуснато нарушение на закона, тъй като не е било наложено и наказанието лишаване от право да се управлява МПС, по чл. 37, ал. 2, т. 7 НК, което е задължително съгласно чл. 343г НК.

 

От данните по делото е безспорно установено, че осъдения А. не притежава свидетелство за управление на МПС. Следователно, не може да се наложи наказание - да бъде лишен от това право тъй като към момента на извършване на деянието не го е притежавал – Р 320/09.07.1998 г., 3 н.о.

 

Допуснатото посочено нарушение на закона от районния съд, който съгласно разпоредбите на чл. 382, ал. 7 НПК, одобрява споразумението, когато не противоречи на закона и морала, води до отмяна на съдебния акт по реда на възобновяването и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на районния съд.

 

Водим от горното и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 НПК, Върховният касационен съд, 2 наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

О Т М Е Н Я по реда на възобновяването, протоколно определение № 813/03.06.2009 г., по нохд № 747/2009 г., на Шуменския районен съд, постановено по реда на чл. 382, ал. 7 НПК и В Р Ъ Щ А делото на същия съд, за ново разглеждане от друг състав, от стадия на съдебното заседание.

 

 

Председател:

Членове: