Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * промяна на местна подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 131

гр. София, 08 октомври 2013 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Наказателна Колегия, трето наказателно отделение в закрито заседание на седми октомври септември през две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Красимир Харалампиев
ЧЛЕНОВЕ: Севдалин Мавров
Красимир Шекерджиев

при становището на прокурора от ВКП П. М., като изслуша докладваното от съдия Шекерджиев ЧНД №1793 по описа за 2013 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е по реда на чл.43 НПК във връзка със спор за родова подсъдност на разглежданото НОХД №1173/2013 г. по описа на Специализиран наказателен съд.
В писменото си становище прокурорът от ВКП предлага делото да бъде разгледано от Окръжен съд- гр.Варна, тъй като произнасянето по чл.368 и чл.369 НПК има контролен характер по отношение на действията на органите на досъдебното производство.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, след като обсъди материалите по делото, намира, че компетентен да разгледа депозираната молба е Специализиран наказателен съд по следните съображения:
Съобразно разпоредбата на пар. 9, ал.2 от ПЗР на ЗИД НПК съдебният контрол по отношение на действията на досъдебните производство за висящи наказателни дела, които са били образувани преди 31.12.2001 г. се осъществява от съда, които е бил компетентен преди посочената дата.
Касационната съдебна инстанция прецени, че посочената законова разпоредба не е относима към настоящото производство, като неправилно съдията- докладчик от Специализиран наказателен съд е приел, че процедурата по чл.368 и сл. НПК е такава, която е включена в кръга на компетентността на съда, осъществяващ контрол на действия, осъществени в досъдебното производство. По съществото си това производството не е свързано с осъществяване на съдебен контрол (предварителен или последващ) по отношение на действия на органите на досъдебното производство и не влиза в обхвата на пар. 9, ал.2 от ПЗР на ЗИД НПК.
Анализът на нормата на чл.368 НПК дава основание да се прецени, че това е правно- регламентирана възможност за обвиняемия да предизвика приключване на досъдебното производство и придвижване на делото в същинската му съдебна фаза. Компетентен да разгледа тази молба е съдът, кой то е компетентен да разгледа делото в съдебната му фаза и да се произнесе и по съществото му.
В подкрепа на този извод е и обстоятелството, че към момента на приемане на разпоредбата на пар. 9, ал.2 от ПЗР на ЗИД НПК не са съществували нормите на чл.368 и сл. НПК, респективно законодателят не е уредил въпроса за компетентността в това производство. Спазвайки принципа за невъзможност наказателно процесуални норми да имат обратно действие трябва да бъде направен извод, че обсъжданата законова разпоредба е неприложима за това производство.
Предвид изложеното касационната съдебна инстанция прие, че компетентен да разгледа делото е Специализиран наказателен съд.

Така мотивиран и на основание чл.43, т.3 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА НОХД №1173/2013 г. по описа на Специализиран наказателен съд (прекратено) за разглеждане и решаване на същия съд.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Копие от настоящия съдебен акт да се изпрати на Окръжен съд- гр.Варна.


ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ : 1. 2.