Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови писмени доказателства * отмяна-нови обстоятелства


Р О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 744
София 11.11.2010г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България,ІV гражданско отделение,в открито заседание на втори ноември през две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА

при участието на секретаря Юлия Георгиева ,като изслуша докладваното от съдията Бояджиева гр.дело № 1132/2010 година,за да се произнесе,взе предвид следното:



Производството е по чл.303 ал.1 т.1 ГПК.
Образувано е по молба на А. С. Ш. за отмяна на определението от 16.02.07г.по гр.дело № 2358/06г.на Пазарджишкия районен съд,с което е одобрена съдебна спогодба,по силата на която родителските права върху детето Л. А. Ш. са предоставени за упражняване на майката И. Ц. Ш.,определен е режим за свиждане с бащата и е присъдена издръжка,а производството по делото е прекратено.
Молителят се позовава на основанието за отмяна по чл.303 ал.1 т.1 ГПК,като твърди,че са налице нови писмени доказателства и обстоятелства,които не са му били известни при постигане и одобряване на спогодбата- с решение по гр.дело № 823/08г.на Пазарджишкия окръжен съд е признато за установено,че не е биологичен баща на детето Л. А. Ш..Моли атакуваното определение да бъде отменено.
Ответницата по молбата И. Ш. предоставя на съда да се произнесе съобразно доказателствата по делото.
Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.,приема,че молбата за отмяна е процесуално недопустима.Това е така,защото спогодбата е подчинена на режима на договорите,определението за одобряването й е подчинено на режима на охранителните актове,а определението за прекратяване на производството по делото- на режима на определенията,които турят край на производството по делото.Със съдебната спогодба страните прекратяват един спор,като преуреждат отношенията си по общо съгласие,но ако договорът е опорочен,няма пречка този порок да бъде предявен с иск за прогласяване на нейната нищожност или за унищожаването й,както и да бъдат предявени искове за развалянето,отменянето й поради новонастъпили обстоятелства.Когато съдът одобрява спогодбата, той проверява единствено противоречието й със закона и добрите нрави,но по този въпрос той се произнася не с решение,а с охранителен акт,който не се ползва със сила на пресъдено нещо.Само необжалваеми и ползващи се със сила на пресъдено нещо решения подлежат на отмяна.Недопустима е отмяна на охранителни актове,какъвто е настоящия случай.Молителят би могъл да упражни правата си по исков ред.
С оглед на изложеното молбата за отмяна е недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
Воден от горното,Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на А. С. Ш. за отмяна на основание чл.303 ал.1 т.1 ГПК на определение от 16.02.07г.на Пазарджишкия районен съд,постановено по гр.дело № 2358/06г.,с което е одобрена съдебна спогодба между страните и делото е прекратено.
Определението може да се обжалва с частна жалба в седмичен срок от съобщаването му на страните пред друг тричленен състав на ВКС.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1.

2.