Ключови фрази
Подправка и използване на контролни знаци и идетификационни номера * оставяне без разглеждане на искане за възобновяване * процесуална легитимация при искане за възобновяване

Р Е Ш Е Н И Е
№ 384
гр. София, 26 октомври 2023 г.

Върховният касационен съд на Република България, I НО, в публично заседание на осемнадесети октомври през две хиляди и двадесет и трети година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: СПАС ИВАНЧЕВ
ТАТЯНА ГРОЗДАНОВА
при секретар Елеонора Михайлова, при участието на прокурора Красимира Филипова, изслуша докладваното от съдия Спас Иванчев наказателно дело № 829 по описа за 2023г.

Производството по реда на чл.346 т.4 от НПК е образувано по искане от окръжен прокурор при Силистренската окръжна прокуратура за възобновяване на наказателно дело – АНД № 296/2021г. , с постановено влязло в сила решение № 108/10.06.2021г.
Посочено е основание по чл.422, ал.1, т.3 от НПК.
Прокурорът от ВКП в съдебното заседание не поддържа направеното искане, като посочва, че то е направено от прокурор, който няма процесуална компетентност и пред съда, който също не е процесуално компетентен да го разгледа.
Моли да се остави без разглеждане искането.
Освободеното от наказателна отговорност с наложено административно наказание лице, редовно призован, не се явява, представлява се от служебно назначен от съда адвокат за защитник. Последният поддържа становището на представителя на държавното обвинение.

Върховният касационен съд, І-во наказателно отделение, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка в пределите на чл.347 ал.1 от НПК, установи следното:
Предмет на искането за възобновяване на наказателното производство е АНД № 296/2021г., на Силистренски районен съд, с постановено влязло в сила решение № 108/10.06.2021г.
Производството е протекло с внесено мотивирано постановление от прокурор от РП – Силистра, с което е направено предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по отношение на З. С. К. за деяние по чл.345, ал.2 от НК.
С горепосоченото решение съдът е освободил лицето от наказателна отговорност и му е наложил административно наказание.
Окръжен прокурор при ОП – Силистра е преценил, че са налице основания по чл.422, ал.1, т.3 от НПК – че на първоинстанционния съд не са били известни обстоятелства, които имат съществено значение за делото и се отнасят за вменяемостта на лицето. Посочва се, че това било установено чрез разследване.
След като разгледа искането по същество, съставът на ВКС намери че искането се явява недопустимо.
Прокурорът към ОП – Силистра няма процесуална компетентност да направи такова искане, като правомощията на държавното обвинение са уредени в глава 28 от НПК и конкретно в чл.380 от НПК. От последната разпоредба е видно, че законодателят е предоставил правомощие за отправяне на предложение за възобновяване на делото по тази глава на апелативен прокурор.
Разглеждането на делото пък не е от компетентност на ВКС, а на съответния апелативен съд, в случая Варненски апелативен съд.
Това налага искането да се остави без разглеждане, касационното производство следва да се прекрати, а делото трябва да се изпрати на компетентния апелативен прокурор при Варненската апелативна прокуратура. Последният има законовите правомощия за преценка и решаване по същество относно необходимостта да се направи или не искане за възобновяване на наказателното дело.
С оглед на това и на основание изложеното, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ без разглеждане искането на окръжен прокурор при ОП- Силистра за възобновяване на АНД № 296/2021г. на Силистренски РС.
ПРЕКРАТЯВА касационното производство.
ИЗПРАЩА делото по компетентност на апелативен прокурор при Варненската апелативна прокуратура.
Решението не подлежи на обжалване.

Председател:


Членове:

1.

2.