Ключови фрази
Делба * наследяване * претенции по сметки * съсобственост * публична продан * разпределение на наследствените имоти без теглене на жребий

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

47

 

София,12.02.2010 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, второ гражданско отделение, в съдебно заседание на 28.01.2010 две хиляди и десета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛСА ТАШЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТКА РУСЕВА

КАМЕЛИЯ МАРИНОВА

 

при участието на секретаря ТОДОРКА КЬОСЕВА

изслуша докладваното от председателя (съдията) ЗЛАТКА РУСЕВА

дело №818/2009   година

 

Производството е по член 290 от ГПК.

Образувано е по касационна жалба,подадена от Е. Т. С. против решение от 13.05.2009г. на Великотърновски окръжен съд,постановено по гр.д. №150/2009г. по описа на същия съд,в частта му ,с която съдът е извършил разпределение на делбените имоти по реда на член 292 от ГПК/отм/,като е поставил в дял на К. Й. Й. процесния апартамент,а на Е. С. гараж и е осъдил К. Й. да и заплати парично уравнение на дела ,както и в частта,с която е оставил в сила решението на първоинстанционния съд,с която е отхвърлена претенцията на Е. С. по сметките,с правно основание член 31 ал.2 от ЗС и в частта относно присъдените държавни такси и разноски.

С определение №1011/09.11.2009г. по делото,в производството по член 288 от ГПК,Върховният касационен съд не допуска касационно обжалване на въззивното решение ,в частта му,с която е оставено в сила решението №891/21.11.2008г. по гр.д. №1065/2002г. по описа на Великотърновски районен съд за отхвърляне на претенцията по сметки по член 286 от ГПК/отм/ на Е. Т. С. против К. Й. Й. за сумата 15600 лева,считано от 07.09.1999г. до 26.03.2008г. на основание член 31 ал.2 от ЗС.

Със същото определение е допуснато касационно обжалване на въззивното решение,в частта,с която се разпределят по реда на член 292 от ГПК/отм/ допуснатите до делба недвижими имоти,като поставя в дял на К. Й. Й. описания в решението апартамент,със съответните идеални части от общите части на сградата и правото на строеж,както и поставя в дял на Е. Т. С.,описания в решението гараж №1 от 17,76 кв.м,със съответните идеални части от общите части на сградата и правото на строеж,също така и в частта,с която е осъден К. Й. Й. в срок от шест месеца от влизане на решението за извършване на делбата да заплати на Е. Т. С. сумата от 29 615 лева,представляваща вземане за парично уравнение на делбения й дял от описания в решението апартамент №23 и гараж №1 и частта,с която е осъден К. Й. Й. да заплати държавна такса в размера на 1481,16 лева по сметка на Великотърновски окръжен съд,както и в частта,с която е осъдена Е. Т. С. да заплати по сметка на Великотърновски окръжен съд държавна такса в размер на 1481,20 лева,както и е осъдена Е. Т. С. да заплати на К. Й. Й. сумата от 992,09 лева,представляваща направените от последния разноски във въззивното производство.

В горепосоченото определение по делото,ВКС е допуснал касационно обжалване на въззивното решение в описаната в същото му част,при наличието на хипотезата на член 280 ал.1 т.1 от ГПК,във връзка с произнасянето на съда по материалноправни въпроси относно съотношението на различните правни способи,предвидени в ГПК,за ликвидиране на съсобствеността,предпоставките за тяхното приложение и с оглед на приложението на същите по отношение на настоящия спор.

В касационната жалба се правят оплаквания,че постановеното решение в обжалваната му част е неправилно,поради необоснованост и противоречие с материалния закон,като се иска неговата отмяна в тази му част.

Ответникът по касационната жалба К. Й. Й. моли жалбата като неоснователна да бъде оставена без уважение.

Върховният касационен съд,ГК,състав на Второ гражданско отделение,като взе предвид доводите на касатора и извърши проверка на правилността на въззивното решение,на основание член 290 ал.2 от ГПК приемна следното:

Касационната жалба е постъпила в срока,предвиден в член 283 от ГПК и е процесуално допустима.

С влязло в законна сила решение от 05.10.2004г. по гр.д. №1065/2002г. по описа на Великотърновски районен съд са допуснати до делба между страните по делото,които са бивши съпрузи,чийто брак е бил прекратен с влязло в законна сила решение, постановено по гр.д. №4/1998г. по описа на Великотърновски районен съд,при равни права следните недвижими имоти: 1. Апартамент №23,находящ се в гр. В.,ул.”М”№10,на пети етаж,състоящ се от една стая,хол,столова,черна кухня,баня,клозет,коридор и тераси,с обща площ 78,01 кв.м при описани граници,заедно с принадлежащото му избено помещение №11 ,с площ от 4,21 кв.м с описани граници,заедно с 2,6265% идеални части от общите части на сграда и 2,6265% от 1/ 4иделна част от правото на строеж върху парцела и 2. Г. №1 от 17,76 кв.м при описани съседи,заедно с 0,4601% идеални части от общите части на сграда и правото на строеж върху терена. Съгласно данните по депозираната на лист 33 от делото съдебно-техническа експертиза на вещо лице инж. С,пазарната стойност на допуснатия до делба апартамент №23 възлиза на 66490 лева,а пазарната стойност на допуснатия до делба гараж №1 възлиза на 7260 лева. Всяка една от страните по делото,в съответствие с изискванията на закона е заявила претенция по реда на член 288 ал.2 от ГПК/отм/. При така установеното по делото,въззивният съд, с оглед предвидените способи за ликвидиране на съсобствеността в делбеното производство, а именно:възлагане по реда на член 288 ал.2 и ал.3 от ГПК/отм/,теглене не жребий,разпределяне на имотите по реда на член 292 от ГПК/отм/, и чрез изнасяне на публична продан на имотите предмет на делбата ,е приел че в случая следва да се приложи способа предвиден в член 292 от ГПК/отм/-разпределяне на допуснатите до делба два недвижими имота. Изложени са аргументи,че при двама съделители и наличие на два недвижими имота,допуснати до делба,макар и различни по предназначение и стойност,е налице възможността всеки един от съделителите да получи дял в натура,както се предвижда в разпоредбата на член 69 ал.2 от ЗН,като при разпределянето на недвижимите имоти,съдът е обсъждал възможностите са задоволяване на жилищните нужди за всеки от съделителите,както и е отчел обстоятелството,че с решението на съда при прекратяване на брака между страните ползването на семейното жилище-процения апартамент е възложено на съпруга К,поради което го е разпредели в дял на този съделител.

Тези изводи на въззивния съд относно приложимия способ, по който да се извърши делбата на процесните имоти са неправилни и незаконосъобразни.

ВКС намира,с оглед установената трайната практика на съда,че при избора на способ за извършване на делбата в настоящия случай,следва да се изхожда преди всичко, както от броя на допуснатите до делба имоти и правата на страните,така и да се отчете характера,вида и стойността на допуснатите до делба недвижими имоти. Основният способ за извършване на делбата е този по член 287 и член 291 от ГПК/отм/,т.е. съставянето на разделителен протокол и тегленето на жребий ,щом допуснатите до делба имоти съответстват на броя на съделителите. В случая обаче въпреки,че частите на съделителите са равни, налице са съществени различия в цените на допуснатите до делба имоти-апартамента и гаража,както и в предназначението им-първия с жилищно такова,а по отношение на втория за други,нежилищни нужди. При това положение не може да се възприеме тази алтернатива за извършване на делбата,тъй като посочените различия по отношение на имотите са значителни. Предвидената в член 292 от ГПК/отм/възможност за ликвидиране на съсобственост без теглене на жребий е едно изключение,което е отразено в самия текст,при което съдът разпределя дяловете без жребие,само в случаите,когато това се окаже невъзможно или много неудобно. В настоящия случай обаче,както вече бе посочено по-горе,двата имота,предмет на делбата освен,че се различават значително по стойност,са и с различно предназначение и характер,при положение,че правата на страните са равни по отношение на същите не следва да се приложи този способ на извършване на делбата. Във връзка с това и с оглед на фактически установеното по делото,че по отношение на никой от съделителите не са налице предпоставките на член 288 ал.2 от ГПК/отм/ за възлагането му в дял на жилищния имот,то следва да се приложи предвиденото в член 288 ал.1 от ГПК/отм/ като описаните имоти-апартамента и гаража,бъдат изнесени на публична продан. Като е приел другия способ,предвиден в член 292 от ГПК/отм/ въззивният съд е постановил неправилно и незаконосъобразно решение ,което следва да бъде отменено и спора се реши по същество.

С оглед изхода на делото,страните следва да заплатят по сметката на ВКС държавна такса,определена съгласно стойността на дяловете им

 

Водим от горното, състав на второ гражданско отделение на Върховния касационен съд

 

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ решение от 13.05.2009г. на Великотърновски окръжен съд,постановено по гр.д. №150/2009г. по описа на същия съд,в частта му,с която разпределя по реда на член 292 от ГПК/отм/ допуснатите до делба имоти,като поставя в дял на К. Й. Й.:апартамент № 23,находящ се в гр. В.,ул.”М”№10,ет.5,състоящ се от една стая,хол,столова,черна кухня,баня клозет,коридор и тераси с обща площ 78,01кв.м при описани по-горе части от общите части на сградата и 2,6265% от правото на строеж върху парцела,поставя в дял на Е. Т. С.:гараж №1 от 17,76кв.м при описани съседи,заедно с 0,4601 % идеални части от общите части на сградата и правото на строеж върху терена,осъжда на основание член 69 ал.2 от ЗН К. Й. да заплати на Е. С. ,в срок от шест месеца от влизането на решението за делбата в сила сумата 29 615 лева,представляваща парично вземане за уравнение на делбения дял на Е. С. от описания апартамента,получена в резултат на прихващане на задължението на последната да заплати на К. Й. сумата 3630 лева-представляваща парично уравнение на деля му от поставеиня й в дял гараж,както и в частта,с която са осъдени К. Й. и Е. Й. ,всеки един поотделно да заплатят държавна такса в размер на 1481,16 лева по сметка на Великотърновски окръжен съд и с която е осъдена Е. Т. С. да заплати на К. Й. Й. сумата от 992,09 ,представляваща направените от него разноски за въззивната инстанция и вместо него постановява:

ИЗНАСЯ на публична продан следните недвижими имоти:

1. Апартамент №23 в гр. В.,ул.”М”№10,етаж пети,състоящ се от една стая,хол,столова,черна кухня,баня,клозет,коридор,тераси с площ от 78,01 кв.м при съседи:запад-апартамент на Ц. Б. ,юг апартамент на П. Я. П. ,отгоре апартамент на С. и П. С. ,отдолу-апартамент на К. и И. Б. ,заедно с прилежащото му избено помещение №11,с площ от 4,21кв.м с граници:изток-изба на П. М. ,север-сервизни помещения,юг-коридор,отгоре –гаражи,заедно с 2,6265 %ид.части от общите части на сградата и 2,6265% от ¼ ид. част от правото на строеж върху парцела,при първоначална продажна цена 66490 лева/шейсет и шест хиляди и четиристотин и деветдесет лева/ и

2. Г. №1 от 17,76 кв.м при съседи:изток-гараж на К. и И. Б. ,юг-гараж на И. М. ,отгоре-апартамент на И. Й. Ц. ,отдолу –избени помещения,заедно с 0,4601% ид.ч от общите части на сградата и правото на строеж върху терена,при първоначална продажна цена 7260 лева/седем хиляди двеста и шестдесет лева/,на основание член 338 от ГПК.

ПОЛУЧЕНАТА от публичната продан сума да се разпредели съобразно правата на страните- 1/2 част за Е. Т. С. и ½ част за К. Й. Й..

ОСЪЖДА Е. Т. С. да заплати на основание член 355 от ГПК по сметка на В. касационен съд,държавна такса в размер на 1475 лева/хиляда четиристотин седемдесет и пет лева/.

ОСЪЖДА К. Й. Й. да заплати на основание член 355 от ГПК по сметка на В. касационен съд,държавна такса в размер на 1475 лева/хиляда четиристотин седемдесет и пет лева/.

ОСЪЖДА К. Й. Й. да заплати на Е. Т. С. сумата 475,20 лева/четиристотин седемдесет и пет лева и 20ст./ разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: