Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * срочен трудов договор * срок за изпитване * незаконно уволнение * образование


3

Р Е Ш Е Н И Е

№ 10

С. 25.02.2011 г.


В И М Е Т О НА Н А Р О Д А


Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на деветнадесети януари, две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРИО ПЪРВАНОВ
БОРИС ИЛИЕВ


при секретаря Райна Пенкова
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Марио Първанов гр. дело № 1476/2009 г.

Производството е по чл. 290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Д. Д. А.,[населено място], подадена от пълномощника и адвокат И. Д., срещу въззивно решение №75 от 09.07.2009 год. на Силистренския окръжен съд по гр.д. №107/2009 г., с което е потвърдено решение №164 от 08.05.2009 г. по гр. дело №450/2009 год. на Силистренския районен съд. С първоинстанционното решение са отхвърлени предявените от Д. Д. А.,[населено място], срещу Професионално училище по механизация на селското стопанство „Н.Й.В.”,[населено място], Силистренска област, искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ. Въззивният съд е приел, че прекратяването на трудовото правоотношение е законно, защото в случая е без значение дали трудовият договор е срочен или със срок за изпитване, тъй като уговореният срок съвпада със срока за изпитване. Жалбоподателката е изложила твърдения за допуснати нарушения на материалния закон – основания за отмяна по чл.281, т.3 ГПК. Според нея въззивният съд неправилно е приел, че е възможно съществуването на трудов договор от смесен тип – едновременно срочен по чл.68, ал.1, т.1 КТ и с уговорка за изпитване по чл.70 КТ.
Ответникът по касационната жалба Професионално училище по механизация на селското стопанство „Н.Й.В.”,[населено място], Силистренска област, оспорва жалбата.
С определение №172 от 09.02.2010 г. е допуснато касационно обжалване на въззивно решение №75 от 09.07.2009 год. на Силистренския окръжен съд по гр.д. №107/2009 г. Обжалването е допуснато поради противоречивото разрешаване на въпросите относно възможността за сключване на трудов договор за определен срок с уговорка за изпитване и за условията за прекратяването му в тези случаи.
По въпросите, обусловили допускане на касационното обжалване, Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, намира следното:
Уговорката за срок на трудовия договор и уговорката на срок за изпитване са различни и отделни клаузи, които са само възможни елементи на трудовия договор. Страните в рамките на свободата на договаряне могат да уговорят или не срок на трудовия договор, или срок за изпитване. Чрез тези две уговорки се обособяват два отделни вида трудови договори. Срок за изпитване може да се уговори при сключване както на договор за неопределено време, така и при всички видове срочни трудови договори. Видът на трудовия договор - срочен или за неопределено време, е без значение за валидността на клаузата за изпитване. Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен до изтичане на срока за изпитване. Когато изпитателният срок е уговорен при трудов договор за неопределено време, то и окончателният трудов договор е такъв. Изтичането на срока за изпитване не променя и вида на срочния трудов договор, който си остава срочен.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като разгледа жалбата и провери обжалваното решение с оглед изискванията на чл.290, ал.2 ГПК, намира същата за неоснователна поради следните съображения:
Въззивното решение е правилно. По делото е безспорно установено, че между страните по делото на основание чл.70, ал.1 КТ е сключен трудов договор на 23.09.2008 г. със срок за изпитване до 31.01.2009 г., уговорен в полза на работодателя. Последният е прекратил договора със заповед, връчена на ищцата на 30.01.2009 г., т.е. в рамките на уговорения срок за изпитване. По тази причина следва да се приеме, че прекратяването на трудовото правоотношение между страните по реда на чл.71, ал.1 КТ е законно.
Ето защо въззивното решение трябва да бъде оставено в сила.
По изложените съображения и на основание чл.293, ал.1 ГПК, Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА въззивно решение №75 от 09.07.2009 год. на Силистренския окръжен съд по гр.д. №107/2009 г.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ:1.



2.