Ключови фрази
отмяна-нови писмени доказателства * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 871

 

София, 30.11.2009година

 

 

        

           Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение  съдебно заседание на единадесети  ноември     две хиляди и девета  година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА           

                                                 ЧЛЕНОВЕ:       ЛИДИЯ РИКЕВСКА

                                ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА

                                                              

                                                             

при участието на секретаря Емилия Петрова

изслуша докладваното от съдията Бранислава Павлова

гражданско дело №  4757/2008 година

 

 

Производството е по чл.303 и сл. ГПК.

Х. Х. Д. е подал молба за отмяна на влязлото в сила решение на Върховния касационен съд, Първо гражданско отделение № 738 от 16.07.2008г. по гр.д. № 1186/2007г. с което са отхвърлени исковете по чл.344 ал.1 т.1,2 и 3 КТ.

Ответникът национална агенция за приходите изразява становище, че молбата е неоснователна.

По подадената молба за отмяна Върховният касационен съд, Първо гражданско отделение намира следното:

С решение № 738 от 16.07.2008г. по гр.д. № 1186/2007г. Върховният касационен съд, Първо гражданско отделение е отменил решението на Софийския градски съд, ІІ-г отделение от 27.11.2006г. по гр. Д. № 1357/2006г. и е решил делото по същество при условията на чл.218ж ал.1 ГПК /отм./ като е отхвърлил предявените от Х. Х. Д. искове по чл.344 ал.1 т.1-3 ГПК. Съдът е приел , че е доказано нарушение на трудовата дисциплина по чл.187 т.7 и 10 КТ и при налагане на дисциплинарното наказание са спазени разпоредбите на чл. 189,193 и 194 КТ.

В молбата за отмяна се твърди, че са открити нови доказателства, имащи значение за решаване на делото.

Молителят е представил заверено като препис ксероксно копие от докладна записка от директора на ТДД гр. П. до Г. данъчен инспектор като поддържа, че поставената на нея резолюция “Д” доказва нарушаване на процедурата при налагане на дисциплинарното наказание, защото сочи на взето решение преди да бъдат прието писмените обяснения на работника.

Другите две доказателства са постановление по чл.180 и чл.414а НПК на прокурора при районна прокуратура гр. П. с мение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по реда на чл.78А НК , протокол от съдебно заседание на Пловдивския районен съд за прекратяване на производството по н.а.х.д. 35/2006г. поради изтекла абсолютна давност по чл.60 ал.1 т.5 НК.

Представена е и призовка до съпругата на касатора за явяване в деловодството на Районна прокуратура гр. П. за получаване на веществени доказателства по сл.д. № 235/2005г. на ОСС гр. П. компютърна конфигурация и шест броя дискети.

Молбата за отмяна е неоснователна.

Съгласно чл. 303 т.1 ГПК заинтересованата страна може да поиска отмяна на влязло в сила решение, когато се открият нови доказателства или нови обстоятелства, които са от значение за решаване на делото. Новите доказателства трябва да са съществували при разглеждането на делото, но да не са били известни на страната и тя да не е могла да ги представи по делото, въпреки проявената активност да ги издири.

В разглеждания случай тези предпоставки не са налице.

Докладната записка на директора на ТДД гр. П.не е новооткрит документ, защото е бил представен по делото пред въззивния съд –лист 42. Постановлението на районния прокурор гр. П. и определението на Пловдивския районен съд по нахд № 35/2006г. за прекратяване на наказателното производство не са относими към предмета на делото. Дисциплинарната отговорност по КТ е различна от наказателната и се носи независимо от нея и при различни предпоставки. Следователно прекратяването на наказателното производство не може да бъде възприето от гражданския съд, който разглежда спора за законността на уволнението като факт в подкрепа на твърдението на ищеца, че не е извършил нарушение на трудовата дисциплина. Призовката за получаване на веществени материали по следственото дело е неотносима към решаването на спора, тъй като съдът е приел, че нарушението на служебната тайна е извършено с факта на пренасяне на служебния компютър в дома на данъчния служител.

С оглед на изложеното не е налице основанието по чл.303 ал.1 т.1 ГПК и молбата за отмяна следва да се остави без уважение .

В. от горното Върховният касационен съд, Първо гражданско отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Х. Х. Д. за отмяна на основание чл.303 ал.1 т.1 ГПК на влязлото в сила решение на Върховния касационен съд, Първо гражданско отделение № 738 от 16.07.2008г. по гр.д. № 1186/2007г.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: