Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * трафик на хора * задочно производство * нарушено право на защита * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№  175

 

гр.София, 07 април  2010 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

         Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и четвърти март две хиляди и десета година, в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГРОЗДАН ИЛИЕВ

                               ЧЛЕНОВЕ: ЮРИЙ КРЪСТЕВ

                ЕЛЕНА АВДЕВА

 

 

при участието на секретаря НАДЯ ЦЕКОВА

и в присъствието на прокурора АНТОНИ ЛАКОВ

изслуша докладваното от председателя (съдията) Г.ИЛИЕВ

наказателно дело № 646/2009 година

 

Производството е по глава ХХХІІІ НПК.

Образувано по искане на осъдения Ф. В. С. за отмяна, по реда на възобновяване на наказателното производство, на влязлата в сила присъда № 1315/18.11.2008г. по нохд № 2281/2008г. по описа на Бургаския районен съд (БРС).

Поддържа се довод за налично отменително основание по чл.348, ал.1,т.2 НПК, мотивирано с неспазване на процесуалните правила – чл.269, ал.3 НПК, за постановяване на присъда в задочно производство, довело до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия. Развити са също оплаквания за допуснато нарушение на материалния закон и за явна несправедливост на наказанието. При условията на алтернативност се иска отмяна на атакуваната присъда и възобновяване на производството пред първоинстанционния съд, оправдаване на подсъдимия или намаляване размера на наложеното наказание лишаване от свобода и приложение на чл.66 НК.

В съдебно заседание осъденият Ф. С. и назначеният от съда служебен защитник – адв. Ц, поддържат искането и молят същото да бъде уважено.

Прокурорът от Върховната касационна прокуратура изразява становище, че искането е неоснователно.

Върховният касационен съд, като съобрази доводите на страните и провери присъдата, за да се произнесе в пределите на правомощията си по чл.426 вр.чл.347 вр.чл.348 НПК, взе предвид следното:

С присъда № 1315/18.11.2008г., постановена по нохд № 2281/2008г. на Бургаския районен съд, подсъдимият Ф. В. С. е признат за виновен в това, че:

- в периода м.януари 2005 година до м.август 2005 година в гр. Б. и на територията на Република Гърция, чрез обещаване на облага от 6000 /шест хиляди/ лева и даване на облага от 1500 /хиляда и петстотин/ лева е набрал, транспортирал и на 16.02.2005г. с лек автомобил „Опел” с ДК № 9* превел през границата на страната –, отделно лице – Ф. А. Т. , с цел да бъде държана в принудително подчинение – да роди дете в Гърция и да го предостави за осиновяване, независимо от съгласието и, поради което и на основание чл.159б, ал.2 вр. ал.1 вр.чл.159а, ал.2, т. 2, пр.първо вр. т.6, пр.първо и второ вр. ал.1 и чл.54 НК е осъден на 6 /шест/ години лишаване от свобода при първоначален строг режим на изтърпяване и глоба в размер на 5000 /пет хиляди/ лева.

Присъдата не е проверена от въззивна и касационна инстанция.

Настоящият състав намира искането за възобновяване за допустимо, тъй като е направено от страна, имаща право на такова искане и е подадено в предвидения от закона – чл.423, ал.1 НПК, шестмесечен срок. То е и основателно, по следните съображения:

Досъдебното производство и съдебното следствие са проведени в отсъствието на подсъдимия С.

Данните по делото сочат, че в хода на досъдебното производство разследващият орган е установил, че С. не се намира на известния му адрес – гр. К., обл. Бургас, ул.”Г. Димитров” № 58а, както и че местоживеенето му в страна не е известно, поради което по надлежния ред с постановление за предоставяне на правна помощ от 29.05.2008г. е поискал определяне на адвокат за осъществяването на такава. В присъствието на назначения служебен защитник при условията на чл.269, ал.3, т.1 и 2 НПК са предявени постановлението за привличане в качеството на обвиняем и материалите по разследването. Към този момента осъдения вече бил задържан по заповед на атинската прокуратура в затвора “Koridallos Judicial Prison” в гр. А..

В съдебната фаза на процеса, в хода на предприетите действия по призоваването на подсъдимия, след изискването на съответните справки, Бургаският районен съд е установил, че същият е обявен за общодържавно издирване с телеграма № 36221/01.11.2005г. на ГД „ППООРП” – София като обвиняем по дос.пр. № 246/2006г. на НСлС, но от проведените издирвателни мероприятия до 07.10.2008г. не е намерен; че от справка в АИФ „Граничен контрол” е видно, че за периода от 07.06.2005г. до 07.10.2008г. няма данни за пътуванията на С. ; че от справка на ГДГП – София има данни за три броя влизания в Република България, като последното е на 29.04.2005г., но след 01.01.2007г. не се извършва стопроцентов контрол на влизащи и напускащи страната български и чужди граждани на ЕС, поради което пълнотата на данните относно движението на подсъдимия през ГКПП не е била гарантирана. Съдът е направил опит да призове подсъдимия С на изяснения по делото адрес, при което е установено, че не пребивава на адреса, а призовките са върнати с отбелязване на връчителя, че лицето се намира в затвор в чужбина /гр. Атина/. При тези данни БРС е приел да разгледа делото по реда на задочното производство, като е преценил, че са налице в кумулативна даденост предпоставките на чл.269, ал.3, т. 1 и т.2 НПК, а именно, че отсъствието на подсъдимия няма да попречи на разкриването на обективната истина, същият не е намерен на посочения в обвинителния акт адрес и местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установен. Делото е разгледано в присъствието на надлежно назначен на основание чл.94, ал.1, т.8 НПК служебен защитник, в присъствието на когото съдът е обявил присъдата.

Наличието обаче на обективни данни по делото, че към момента на постановяването на същата подсъдимият се е намирал извън страната, в затвор в гр. А., налагат извода, че не са предприети необходимите действия за установяване на действителното му местонахождение предвид неизясняването на получената неколкократно информация за вероятността да пребивава в гръцки затвор. Иначе казано, делото е разгледано в отсъствието на подсъдимия при съществено нарушение на процесуалните правила за постановяване на присъдата по реда на задочното производство, довело до лишаване му от правото на защита. Това налага отмяна на присъдата по реда на възобновяване на наказателното дело, което следва да се върне за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство.

Предвид изхода от настоящото производство Върховният касационен съд на основание чл.423, ал.4 НПК следва да се произнесе по мярката за неотклонение. Такава спрямо подсъдимия С както на досъдебното, така и на съдебното производство не е вземана. Настоящият състав намира, че следва да му бъде определена мярка за неотклонение „задържане под стража”, предвид реалната опасност осъдения да се укрие от органите на съдебното и досъдебно производство и да извърши нови

престъпления, вкл. и такива по чл.чл.159а-159г и 321, ал.2 НК, за които вече е осъждан с влязла в сила присъда по н.о.х.д. №245/2006г. на Бургаски окръжен съд.

Предвид изложеното и на основание чл. 425, ал.1, т.1 НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

 

 

Р Е Ш И:

 

 

Възобновява производството по нохд № 2281/2008г. по описа на Бургаския районен съд, като отменява постановената по него влязла в сила присъда № 1315/18.11.2008г. и връща делото на районната прокуратура за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство.

На основание чл.423, ал.4 НПК определя на подсъдимия Ф. В. С. мярка за неотклонение „задържане под стража”.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:

1.

 

2.