Ключови фрази
допустимост на иск * правен интерес * установителен иск за собственост * Ревандикационен иск * владение


2
ОПРЕДЕЛЕНИЕ по ч. гр. д. № 25/12 г. на ВКС, І ГО, стр.

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 90

гр. София, 23.02.2012 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховен касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в закрито заседание на осми февруари през две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ РИКЕВСКА
ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА

изслуша докладваното от съдия РИКЕВСКА ч. гр. дело № 25 по описа за 2012 година и за да се произнесе, взема предвид следното:

Производство по чл. 274 ал. 3 вр. с чл. 280 ал. 1 ГПК.
Ц. В. Д. обжалва определение № 1451 от 25.11.2011 г. по гр. д. № 957/11 г. на Окръжен съд [населено място]. Правят се доводи за допуснати нарушения на съдопроизводството и се иска отмяна на определението.
Ответниците по жалбата М. Й. Н., Е. Л. П., И. Н. Й., Г. Н. Й. и Л. И. Начева оспорват същата.
ВКС, след като взема предвид доводите в жалбата и отговора, извърши проверка на данните по делото, прие за установено следното:
Частната жалба е подадена в срока по чл. 275 ГПК от надлежна страна в процеса и е процесуално допустима.
Ц. Д. е предявил отрицателен установителен иск за собственост на недвижим имот. С определение от 28.09.2011 г. по гр. д. № 1909/11 г. Районен съд [населено място] е прекратил производството по делото. С обжалваното определение въззивният съд е потвърдил определението на първоинстанционния съд като приел, че ищецът няма правен интерес да предяви отрицателен установителен иск, тъй като следвало да защити правата си с осъдителен иск.
В изложението към касационната жалба е формулиран въпрос допустимо ли е да се предяви отрицателен установителен иск за собственост тогава, когато ищецът, който твърди че е собственик, не е във владение на вещта. Излагат се доводи за допустимост на касационното обжалване по чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК.
При проверка на основанията за обжалване ВКС счита, че е налице соченото основание за допустимост на касационната жалба по чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК, тъй като съществения за спора въпрос е решен по различен начин в решение № 201 от 11.05.2011 г. по гр. д. № 449/10 г. на ВКС І ГО.
Разгледана по същество жалбата е основателна.
Правото си на собственост едно лице може да защити чрез установителен иск по чл. 124 ал. 1 ГПК, или чрез осъдителен иск с правно основание чл. 108 ЗС. Предпоставка за предявяване на установителния иск е наличието на правен интерес. У. иск е този, петитумът на който се ограничава с искане гражданският спор за собственост да се разреши само със сила на пресъдено нещо. О. иск съдържа в себе си както иск за установяване правото на собственост, така и искане за предаване владението на вещта. Правен интерес от предявяването на отрицателен установителен иск за собственост ще бъде налице, както когато отричането на собственическите права на ответника със сила на пресъдено нещо ще има преюдициално значение за признаване и упражняване на самостоятелни субективни права на ищеца и когато при възникналия в резултат на поведението на ответника спор, ищецът, който разполага с документ легитимиращ правата му, избира защита в по-ограничен обем, отричайки претендираните от ответника права, чрез което се слага край на правния спор. Правният интерес във всеки един случай е конкретен, затова следва да се прецени от съда с оглед на доказателствата събрани по делото. Действително, ако предяви осъдителен иск ищецът би получил по-пълна по обем защита, тъй като ако искът бъде уважен, едновременно с признаване на претендираното от него право на собственост ответникът ще бъде осъден да предаде и владението на имота. Ищецът обаче би могъл да се задоволи и с по-малка по обем, но ефикасна защита. За страните може да се окаже достатъчно да бъде съдебно отречено правото на собственост на ответника, с което ще се сложи край на правния спор предизвикан от него чрез снабдяването му с констативен акт. В т. см. е решение № 90 от 05.05.2011 г. по гр. д. № 846/10 г. на ВКС II ГО, постановено в производство по чл. 290 ГПК.
С оглед на изложеното, жалбата е основателна и следва да бъде уважена, а определението - отменено.
Водим от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 1451 от 25.11.2011 г. по гр. д. № 957/11 г. на Окръжен съд [населено място].
ОТМЕНЯ определение № 1451 от 25.11.2011 г. по гр. д. № 957/11 г. на Окръжен съд [населено място] с което е потвърдено определение от 28.09.2011 г. по гр. д. № 1909/11 г. Районен съд [населено място].
ВРЪЩА делото на Районен съд [населено място] за продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: