Ключови фрази
Престъпления в отделни стопански отрасли - * неправилно приложение на материалния закон * периодичност на пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е


№ 176


Гр. София, 18 април 2013 г.



В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на петнадесети април през две хиляди и тринадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИДИЯ СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. БИЛЯНА ЧОЧЕВА
2. БИСЕР ТРОЯНОВ
при участието на секретаря Надя Цекова и в присъствието на прокурора Димитър Генчев разгледа докладваното от съдия Бисер Троянов
наказателно дело № 584 по описа за 2013 г.
Производството е по реда на Глава Тридесет и трета от НПК, образувано по искане на главния прокурор за възобновяване на производството по н.о.х.д. № 395/ 2012 г. на Районен съд – Сливница, отмяна на определение от 12.11.2012 г., с което е одобрено споразумение за решаване на делото, и връщане на делото за ново разглеждане.
Искането се позовава на касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК за неправилно приложение на разпоредбата на чл. 42б, ал. 2 от НК.
Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането и изложените доводи в него.
Осъдените П. Т. М. и Х. П. Т. не изразяват изрично становище при участието им пред касационната инстанция.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, развитите съображения в съдебно заседание и извърши проверка на изтъкнатите основания за възобновяване, намира следното:
С определение от 12.11.2012 г. по н.о.х.д. № 395/ 2012 г. Районен съд – Сливница одобрил споразумение, с което осъдените били признати за виновни престъпление по чл. 234б, ал. 1, във вр. с чл. 20, ал. 2 от НК и на основание чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „Б” от НК им били определени наказания пробация, включваща задължителните пробационни мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1 и 2 от НК, съответно за срок от девет месеца (за осъдения П. М.) и за срок от шест месеца (за осъдения Х. Т.), а също и пробационната мярка по чл. 42а, ал. 2, т. 6 от НК - „безвъзмезден труд в полза на обществото”, която за осъдения П. Т. М. била определена от 240 часа за срок от девет месеца и за осъдения Х. П. Т. – от 112 часа за срок от шест месеца.
Процесуално допустимото искане на главния прокурор е направено в законовия шестмесечен срок и е основателно.
Постигнатата чрез споразумение пробационна мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото” неправилно е била определена за срок под една година. Съгласно разпоредбата на чл. 42а, ал. 3, т. 3 от НК безвъзмездният труд може да бъде между 100 и 320 часа годишно за не повече от три поредни години. Минималният срок за който може да бъде наложена пробационната мярка е една година, докато максималният срок е три години. След като в споразумението срокът на тази пробационна мярка е определен под законово изискуемия е допуснато нарушение на закона. Разпоредбата на чл. 382, ал. 7 от НПК предвижда възможност за съда да одобри споразумение, само когато то не противоречи на закона и морала. Съдът разполага и с правомощието да предлага промени, от което той не се е възползвал. Споразумението противоречи на закона, а следователно – и определението на съда, с което то е било одобрено.
Нарушението на материалния закон реализира касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК и се явява предпоставка за възобновяване на приключилото първоинстанционно производство, отмяна на незаконосъобразния съдебен акт за одобряване на споразумение и връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав на същия съд.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 от НПК
Р Е Ш И:
ВЪЗОБНОВЯВА н.о.х.д. № 395/ 2012 г. на Районен съд – Сливница, ОТМЕНЯ определение от 12.11.2012 г., с което е одобрено споразумение за решаване на делото и ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг съдебен състав на същия съд.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.