Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * подсъдност на дела за реабилитация на осъждания

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 72

гр.София, 19 юни 2015 година

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение в закрито заседание на осми юни две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИДИЯ СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖАНИНА НАЧЕВА
БИСЕР ТРОЯНОВ


изслуша докладваното от
председателя (съдията) ЛИДИЯ СТОЯНОВА
нд ч.производство под № 804/2015 година, за да се произнесе,
взе предвид:

Производството е образувано по повод разпореждането от 15.05.2015 год. на Пловдивския районен съд, ХХІІ наказателен състав, с което е прекратено чнд № 2411/2015 год. и е повдигнат спор за подсъдност с Пазарджишкия районен съд.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура поддържа в писменото си становище, че компетентен да се произнесе по молбата за реабилитация на Й. К. Д. е Пловдивският районен съд, който го е осъдил и му е наложил най-тежкото наказание – 4 години лишаване от свобода.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение намира:
Пловдивският районен съд е образувал чнд № 2411/2015 год. по материалите, изпратени му от Пазарджишкия районен съд по съображения, че е компетентен да се произнесе по молбата на осъдения Д. за реабилитация. От съдържанието на разпореждането, в което се съдържа искане за произнасяне при условията по чл.44, ал.1 НПК следва, че съдът е намерил известно различие от приетото с чл.433, ал.1 НПК принципно положение. Обосновал е становището си с произнасянето на Пазарджишкия районен съд с определение по въпросите за приложението на чл.25-чл.23 НК и размера на наказанието от 4 години 7 месеца и 20 дни, които осъденият следва да изтърпи.
Съдът не е направил разлика и неправилно е тълкувал съдържанието на чл.433, ал.2 НПК и чл.23, ал.1 НК. Компетентният съд, който следва да се произнесе по молба за реабилитация на лице, осъдено с няколко присъди от различни съдилища е този, който е наложил най-тежкото наказание. От данните по делото следва, че молителят е осъден с 3 влезли в сила присъди за престъпленията, за които е признат за виновен от различни съдилища и най-тежкото наказание – 4 години лишаване от свобода, е наложеното с присъдата по нохд № 1956/2005 год. на Пловдивския районен съд. Произнасянето по въпросите за приложението на чл.25-чл.23 НК е в производство, в което се налага общо наказание от определените за всяко престъпление отделно или когато лицето е осъдено с отделни присъди и при наличието на изрично предвидените предпоставки – с едно деяние да са извършени няколко престъпления или едно лице да е извършило няколко отделни престъпления, преди да е имало влязла в сила присъда за което и да е от тях. Затова компетентният съд, който следва да разгледа молбата на осъдения за реабилитация, е Пловдивският районен съд.
Предвид изложеното и на основание чл.44, ал.1 НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И:

ОТТМЕНЯ разпореждането от 15.05.2015 год., с което е прекратено чнд № 2411/2015 год. на Пловдивския районен съд. ВРЪЩА делото на същия съд и състав за разглеждане на молбата, подадена от осъдения Й. К. Д., за реабилитация.
Определението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:



/СЛ