Ключови фрази
Прекъсване или замяна на наказание * замяна на наказание пробация


5
Р Е Ш Е Н И Е

№53

София, 22 февруари 2017 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесети февруари две хиляди и седемнадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: МИНА ТОПУЗОВА
ХРИСТИНА МИХОВА
при секретар: Мира Недева
и в присъствието на прокурора Мария Михайлова
изслуша докладваното от съдията Ружена Керанова
н. дело № 141/2017 година
Производството пред ВКС е по реда на Глава тридесет и трета от НПК. Образувано е по искане на осъдената Г. Т. И. за възобновяване на НЧД № 235/2016 г. по описа на Окръжен съд – Силистра.
В искането се излагат доводи, че съдът е допуснал съществени процесуални нарушения, като е разгледал делото в отсъствие на осъдената И. и я е лишил от правото на лично участие в съдебното производство. Поддържа се още, че осъдената е имала уважителни причини да не изпълнява наложеното наказание „пробация”. Претендира се отмяна на постановеното определение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на окръжния съд.
Осъдената И. не се явява, редовно призована. От същата е депозирана декларация, че не желае да участва в касационното производство. Искането за възобновяване се поддържа от процесуален представител по съображенията, изложени в него.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура дава заключение за основателност на искането.
Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка в рамките на изтъкнатото основание, установи следното :
Искането за възобновяване е допустимо и основателно.
С присъда № 225/14.05.2015 г., постановена по НОХД № 111/2015 г. от Районен съд - Силистра, осъдената И. е била призната за виновна за две престъпления по чл. 183, ал. 1 и по чл. 183, ал. 4 от НК, за които при условията на чл. 23 от НК й е наложено общо наказание пробация със следните пробационни мерки :
- по чл. 42а, ал.2, т. 1 от НК – задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година и осем месеца с периодичност два пъти седмично;
-по чл. 42а, ал. 2, т. 2 от НК – задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година и осем месеца;
- по чл. 42а, ал. 2 т. 6 от НК – безвъзмезден труд в полза на обществото за срок от две години (по 100 часа за всяка календарна година). Присъединено е и наказанието обществено порицание.
Присъдата е влязла в законна сила на 01.06.2015 г. и е приведена в изпълнение на 07.07.2016 г., след като осъдената И. е била доведена принудително от ОЗ „Охрана” .
По предложение на председателя на пробационния съвет с район на действие на Районен съд – Силистра, на основание чл. 451, т. 2 от НПК във вр. с чл. 43а, т. 2 от НК е било образувано НЧД № 235/2016 г. по описа на Окръжен съд – Силистра за замяна на наложеното на осъдената наказание „пробация” с наказание „лишаване от свобода”. В предложението е изтъкнато, че осъдената И. се е отклонила от изпълнение на наказанието и не е посочила уважителни причини за нарушенията си. Отбелязано е също, че при принудителното й довеждане на 07.07.2016 г. същата е заявила, че „живее в [населено място] при свой приятел в общинско жилище и поради този факт не може да представи адресна карта за настоящ адрес” .
С атакуваното сега определение предложението е уважено, като в отсъствие на осъдената И. съдът е заменил изцяло наложеното наказание „пробация” с наказание от десет месеца лишаване от свобода, което да се изтърпи при първоначален строг режим в затворническо общежитие от закрит тип.
Доводите, поддържани в искането за възобновяване, че съдебният акт е постановен при допуснато съществено процесуално нарушение – разглеждане на делото в отсъствие на осъденото лице, без да са налице предпоставките за това, са основателни.
Процесуалният закон (чл. 452, ал. 2 и ал. 3 от НПК) допуска разглеждане на предложението в отсъствие на осъденото лице при условията на чл. 269, ал. 3 от НПК, което обаче изисква законосъобразна процесуална дейност на компетентните органи. Правото на лично участие е гарантирано от чл. 6 от ЕКЗПЧОС, а отказът от това право трябва да бъде установен по недвусмислен начин. Разпоредбата на чл. 15, ал. 3 от НПК задължава съда да осигури възможност на страните да упражнят процесуалните си права. Тоест, съдът е длъжен да предприеме всички необходими мерки, които да гарантират участието им в образуваното производство.
В настоящия случай съдът не е изпълнил това свое задължение. За съдебното заседание, проведено на 01.09.2016 г., осъдената И. е била нередовно призована. Призовката е върната в цялост и с отбелязване, че лицето не е открито на посочения адрес в [населено място]. Съдът е приел, че е налице хипотезата на чл. 269, ал. 3, т. 1 от НПК, назначил защитник на осъдената, дал ход на делото и го разгледал в отсъствие на осъдената И..
При данните, съдържащи се в делото, включително и заявеното обстоятелство в предложението, че осъдената И. живее в [населено място], съдът не е положил дължимите усилия, за да издири местонахождението й, за да бъде призована по делото. Процесуалната активност е била наложителна, като се има предвид, че в намиращото се по делото досие на осъдената И. е приложена присъда № 225/14.05.2015 г. по НОХД № 111/2015 г., по описа на Районен съд - Силистра, в която присъства именно адресът й в [населено място].
При нередовната процедура по призоваването на осъдената И. и липса на проверка от страна на съда за актуалното й местоживеене, съответно за актуален настоящ адрес, (напр. справка от НБД „Население”) е направен незаконосъобразен извод за разглеждане на делото по реда на чл. 269, ал. 3 от НПК. Така е нарушена и разпоредбата на чл. 452, ал. 2 от НПК.
Осъдената е лишена от процесуалното й право да участва в производството по чл. 451 от НПК, да прави възражения и да представя доказателства, както и да се защитава срещу предложението за замяна на наказанието, което обуславя наличието на касационното основание по чл. 348, ал. 3, т. 1 от НПК. Това налага определението да бъде отменено по реда за възобновяване на наказателните дела, а делото да се върне на Окръжен съд – Силистра за ново разглеждане от друг състав.
Поради изложените съображения и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 от НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение
Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА производството по ЧНД № 235/2016 г. по описа на Окръжен съд – Силистра и ОТМЕНЯ постановеното по това дело определение № 140/01.09.2016 г.
ВРЪЩА ДЕЛОТО на същия съд за ново разглеждане от друг състав от стадия на съдебното заседание.
Препис от решението да се изпрати на ВКП, отдел „Съдебен”, сектор „Изпълнение на наказанията” за сведение и изпълнение.


ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1.

2.