Ключови фрази
Иск за промяна на име * промяна на име


1


Р Е Ш Е Н И Е

№ 507

София, 22.10.2010 година

Върховният касационен съд, ІІІ гражданско отделение, в съдебно заседание на десети юни през две хиляди и десета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ МИТОВА
ЧЛЕНОВЕ: АНИ САРАЛИЕВА
ЕМИЛ ТОМОВ

при участието на секретаря Р. И. изслуша докладваното от съдия А.С. гр.дело № 227/2010 година и за да се произнесе взе предвид следното:


` Производството е по чл.290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на К. Д. И., чрез пълномощника му адв.Г. М., против решение № 119 от 28.10.2009 г. по гр.д. № 283/2009 г. на Р. окръжен съд. Касаторът поддържа, че решението е неправилно поради нарушение на материалния закон.
[община] не изразява становище.
Върховна касационна прокуратура, чрез прокурор Р., изразява становище, че са налице обективни важни обстоятелства за допускане на исканата промяна на имената на молителя и жалбата е основателна.
С обжалваното решение е потвърдено решение № 162 от 11.06.2009 г. по гр.д. № 430/2009 г. на Р. районен съд, с което е отхвърлена молбата му за допускане промяна на имената му от К. Д. И. на К. Ж. Ч. на основание чл.19 ал. 1 ЗГР. Въззивният съд е приел, че не са налице условията на чл.19 ал.1 ЗГР за допускане на промяна на имената на молителя, тъй като не са нито осмиващи, опозоряващи или обществено неприемливи, нито са налице важни обстоятелства, налагащи исканата промяна.
С определение № 215 от 05.03.2010 г. по настоящото дело касационното обжалване на въззивното решение е допуснато на основание чл.280 ал.1 т.2 ГПК по въпроса за същността на важните обстоятелства по смисъла на чл.19 ал.1 ЗГР, който с обжалваното решение е разрешен в противоречие с други съдебни решения.
Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о. намира по поставения въпрос следното: Важни обстоятелства по смисъла на чл.19 ал.1 ЗГР са тези, които са лично и обществено значими. Такива обстоятелства са например: известността на лицето в обществото с име, с което се идентифицира; носенето от лицето на различни имена в различни периоди от време в резултат на станала не по волята му промяна. В този смисъл са и приложените решения по гр.д. № 4962/2007 г. на ВКС, ІV г.о.; гр.д. № 167/2007 г. на ВтОС, с които е допусната промяна на собственото, бащиното и фамилното име на молителите.
Касационната жалба е основателна.
По делото е установено, че молителят е роден на 22.06.1985 г. и първоначално е записан с имената М. С. Е., а след припознаването му от Ж. Ч. А. за негово дете бащиното и фамилното му име са променени съответно на Ж. и Ч.. През 1991 г. имената му са променени по воля на родителите му по реда на ЗИБГ/отм./ на К. Д. И.. Установено е от свидетелските показания, че молителят е известен в обществото с имената К. Ж. Ч.- свид.И. го знае с тези имена откакто са се запознали, в училището се обръщали към него с името К., така го наричали съседи, приятели и колеги; свид.М. сочи, че го знае с името К., с това име се обръщат към него, както той, така и останалите им колеги, никога не се е представял с името по документ. Тези обстоятелства обуславят извод за основателност на молбата по чл.19 ал.1 ЗГР.
Предвид изложеното въззивното решение следва да бъде отменено и да бъде постановено друго от ВКС, с което да се допусне исканата промяна.
Водим от горното, Върховният касационен съд, състав на ІІІ гражданско отделение

Р Е Ш И:



ОТМЕНЯ решение № 119 от 28.10.2009 г. по гр.д. № 283/2009 г. на Р. окръжен съд и вместо него ПОСТАНОВЯВА:
ДОПУСКА промяна на собственото, бащиното и фамилното име на молителя К. Д. И., ЕГН: [ЕГН], с постоянен адрес:[населено място], обл.Р., [улица], на К. Ж. Ч..
Препис от решението да се изпрати на [община] за отразяване на промяната.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: