Ключови фрази

Р Е Ш Е Н И Е

№ 176
гр. София, 30.10. 2019 г.
В И М Е ТО НА Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в съдебно заседание на двадесет и шести септември , две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛ ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: ДРАГОМИР ДРАГНЕВ
ГЕНОВЕВА НИКОЛАЕВА

при участието на секретаря Р.Иванова .
изслуша докладваното от съдията Емил Томов гр. дело № 3993/2019 година.
Производството е по реда на чл.290 от ГПК.

Образувано е на касационна жалба на Л. П. М. ,чрез адв .И. А. срещу решение № 773 от 24.04.2018г по гр.дело № 326/2018г. на Окръжен съд - Варна , с което е изменен определеният по решение №914 от 27.11.2017г на Районен съд - Варна режим на лични контакти по чл. 127 СК между Й. К. Б. и детето Н. Й. Б. ,род. на 16.04.2016г. Родителските права по отношение на малолетното дете Н. са предоставени за упражняване на майката Л. П. М. , местоживеенето е определено при нея и е определена дължимата издръжка,в която част първоинстанционното решение е влязло в сила .
Касаторката обжалва въззивното решение , тъй като определеният на първа инстанция режим на лични отношения с бащата неправилно е бил разширен,като освен определеният за почивните дни,който се запазва, е постановена и възможността до навършване на три годишна възраст на детето , така и след навършване на тази възраст, бащата да го взема всяка сряда от месеца в 16.30 часа от детското заведение , което Н. посещава и да я връща в 18.00 часа на същия ден в дома на майката, а когато детето не посещава детско заведение в този ден , да го взема от дома на майката в 16.30 часа и да я връща там в 18.00 часа.
Така след отменяна на първоинстанционното решение в обжалваната част , на основание чл 127 СК , въззивният съд е постановил разширен режим на лични контакти с бащата осигурявайки му целогодишно възможност всяка сряда да взема детето за час и половина време с мотива,че така бащата ще контактува колкото се може по-пълноценно с детето .
Касаторката е недоволна от определеният в средата на седмицата личен контакт, тъй като това не е в интерес на детето и не е съобразено с предстоящия режим за занятия в детска градина-занимания до 17.15.часа (целодневно обучение), както и предвид невъзможността майката да организира почивки и отпуски включително през ваканциите,след като всяка сряда, целогодишно същата е задължена да осигури контакт с бащата. Изтъква ,че това явно ще доведе до допълнителни конфликти и нова необходимост от съдебна намеса.Оплаква се от незаконосъобразност и необоснованост на решението.
Ответникът по касационната жалба Й. К. Б. я оспорва и моли решението да бъде потвърдено в обжалваната част.Съображения са изложени от адв.С. С.. Определият от въззивния съд режим на лични контакти в максимална степен е защитил интересите на детето, нуждите на Н. да почувства грижата, обичта и фигурата на бащата . Бащата иска да бъде по-често с детето , докато майката се стреми да го изключи.Съдът е имал основание да прецени ,че по- разширеният режим е в интерес на детето.
С определение № 215 от 26.03.2019г Върховен касационен съд ІІІ г.о е допуснал касационно обжалване в частта относно режима на лични контакти по жалбата на Л. П. М. и по въпроса за критериите на които следва да отговори разширен режим на лични контакти с другия родител , който : 1. да вижда детето и през седмицата, като се съобрази режима на детето , училищни занимания и необходимостта от почивка ; 2.да вижда детето ежеседмично, с оглед възможността родителят който упражнява родителските права да има възможност да организира пътуване ,екскурзия , почивка с детето.
По изведения въпрос, обусловил допускане на касационната жалба до разглеждане Върховен касационен съд ІІІ г.о приема следното :

Правото на лични отношения на детето с родителя, който не упражнява родителските права, е установено с цел да обезпечи и гарантира в интерес на детето нуждата от общуване и с другия родител и за да може последният ,независимо че не упражнява родителските права, да участва във възпитанието на детето, а то да възприема от него благотворно влияние. Критериите които съдът е длъжен да съблюдава при определяне на личните контакти на детето с другия родител са намерили израз в ППВС № 1 от 12.11.1974г.Следва да се извърши цялостна преценка на интереса на децата,въз основа на многопосочен комплекс от обстоятелства, за да се определи подходящ по време и начин режим на лични отношения.Съгласно утвърдената практика на ВКС,като общ се определя този режим, който принципно изхожда от равна възможност на двамата родители при поделянето на тяхното и на детето време за почивка (годишен отпуск на родителите, празнични дни, учебни ваканции на децата,почивни дни в края на седмицата), което е необходимо условие за поддържане на естествената емоционална връзка между родителите и детето с оглед правилното му развитие.

Конкретно се преценява липсата на обективни пречки за по-разширен контакт с другия родител в отклонение от възприетия в практиката на ВКС като общ режим ,като се съобразява дали разширяването на мерките при личните отношения не надхвърлят посочената цел .Мерки , които ще създадат като резултат условие за по-интензивна намеса от родителя с право на лични контакти в ежедневните дейности и отговорности по отглеждането на детето и по същество пряко включват този родител в разпределението на тези отговорности,надхвърлят целта на режима.Родителят с право на лични контакти не може да настоява да бъде включен в графика от ежедневни грижи по отглеждане на детето.Не следва да се забравя, че родителските права са предоставени за упражняване на единия родител и тяхното упражняване като комплекс от дейности е право и отговорност на последния. Мерки,установени по настояване на родител с право на личен контакт, имащи като резултат включването му пряко в грижите по отглеждане на дете , към което се числи и воденето и вземането му от детска градина (или от училище, докато е малко), без това да е обективно необходимо, да е желано от отглеждащия родител или да е налице затруднение което последният не може да преодолее в най-добър интерес на детето,излишно утежняват отношенията между родителите,създават напрежение и са предпоставка за възникването на затруднения от практическо естество при отглеждането на дете .

Предвид отговора на въпроса, касационната жалба е основателна. Следвало е въззивният съд критично да прецени искането от бащата с право на лични контакти допълнително да взема детето от детската градина през делнични дни, за го заведе до час след това при майката,където детето се отглежда и където е местожителството му. Не е следвало частично да се уважава това искане - за всяка сряда от месеца и не са налице обективни обстоятелства, които налагат подобно разрешение . Някой трябва да води и взема детето от детската градина, но организацията при полагането на тази грижа е на майката , нейн е избора кой да я подпомага в случай ,че лично е възпрепятствана. Като родител ,в случая майката полага съответната грижа по най-добрия според обстояелствата начин.Не е накърнена равната възможност на двамата родители да общуват пълноценно с детето в почивните дни през месеца, през ваканциите,празниците и през лятото, което ще осигури укрепване на необходимата емоционална връзка. Включването на бащата в разпределението на задължението детето да бъде вземано от детска градина през делничен ден от седмицата е неудачно в частност и по съображенията , изтъквани от касаторката, изложени в нейната жалба, които Върховен касационен съд споделя. Не следва да бъде споделено изразеното в мотивите на окръжния съд съображение за по-пълноценни контакти при определения режим .Емоционалната връзка на детето с другия родител не надделява като съображение при преценката дали оспорваната мярка е подходяща, при водеща емоция на родителя който я претендира. Бащата Й. Б. е изтъкнал като основание да иска включването си при вземане на детето от детското заведение през седмицата своя протест ,предвид заявлението на майката в детската ясла ,че освен от нея лично, детето може да бъде вземано от нейната леля и от мъжа с който понастоящем майката живее, а бащата се оказва изключен от този кръг лица.

Въззивното решение следва да се отмени по отношение на постановения режим на лични отношения. Обстоятелствата не налагат да се определя по-особен режим на контакти извън обичайния при разпределението на почивните дни в края на всяка седмица от месеца , през празниците и през лятото. Детето Н. вече е навършило три години и както правилно е съобразил въззивния съд , подходящо е бащата да го взема при себе с преспиване от дома на майката в 10.00 часа на съботния ден ,до 18.00 часа на неделния ден. Този режим на лични контакти през почивните дни ще спомогне във възможно най-пълна степен за укрепване на връзката между бащата и детето при настоящата му възраст ,тъй като по този начин не се накърнява връзката с другия родител. За режима през празниците и през лятото страните понастоящем не спорят .

По изложените съображения, Върховен касационен съд ,ІІІ г.о

Р Е Ш И :


ОТМЕНЯ въззивно решение № 773 от 24.04.2018г по гр.дело № 326/2018г. на Окръжен съд - Варна и вместо това ПОСТАНОВЯВА :
ОПРЕДЕЛЯ мерки на лични отношения на бащата Й. К. Б. ,[ЕГН] с детето Н. Й. Б. ЕГН [ЕГН] на основание чл.127 СК , както следва: бащата може да взема детето с преспиване от дома на майката всяка първа и трета събота и неделя от месеца за времето от 10.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя , когато следва да го връща при майка му ;всяка четна година от 10.00 часа на 24 декември с преспиване както на 25 декември, така и на 26 декември, на 6-ти януари и неделята на Великден , а всяка нечетна година – от 10.00 часа на 31 декември с преспиване както на 1 януари, така и на 2 януари ,на 16 април и Велики понеделник,със задължението след осъществяване на лични отношения ,бащата да връща детето в18.00 часа в дома на майката ,както и двадесет и пет дни през лятото ,когато майката не ползва редовен платен годишен отпуск .


Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: