Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие


3

Р Е Ш Е Н И Е
№ 47
Гр.София, 13.04.2011г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в публично заседание на двадесет и осми март през две хиляди и единадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Райковска
ЧЛЕНОВЕ: Дария Проданова
Тотка Калчева

при секретаря Красимира Атанасова, след като изслуша докладваното от съдия Калчева, т.д.№ 32 по описа за 2011г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.307, ал.2 ГПК.
Образувано е по молба на М. С. К., [населено място] за отмяна на основание чл.303, ал.1, т.5, пр.1 ГПК на влязлото в сила решение от 29.06.2009г. по гр.д.№ 4903/2008г. на Софийския районен съд, с което молителката е осъдена да заплати на ЗД [фирма], [населено място] сумата от 268.60 лв., представляваща изплатено застрахователно обезщетение по застраховка “Автокаско” за ПТП, настъпило на 23.05.2005г., ведно със законната лихва от 15.02.2008г. и 195 лв. разноски по делото.
Върховният касационен съд е допуснал молбата до разглеждане с определение № 11/02.02.2011г.
Молителката твърди, че в производството по делото е било изпратено съобщение на адрес, на който тя не живее от 2004г. и е разпоредено призоваването й чрез “Държавен вестник”, докато за променения й настоящ адрес е имало данни по делото. Поддържа, че е била лишена от възможност да участва в делото, поради което иска постановеното решение да се отмени съгласно чл.303, ал.1, т.5 ГПК.
Ответникът ЗД [фирма], [населено място] не взема становище по молбата.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, І отделение, след като разгледа молбата и обсъди представените по делото писмени доказателства, констатира следното:
Молителката – ответник по иска е била призована от адрес: [населено място], [улица], [жилищен адрес] на който не е намерена – съсед е удостоверил, че лицето от 3 години не живее на адреса. След представяне на удостоверение от [фирма] от 27.06.2008г. за постоянен и настоящ адрес на лицето е разпоредено призоваването й чрез “Държавен вестник” на основание чл.50, ал.1 ГПК /отм./. При прилагане на административно-наказателната преписка по делото е представена справка на КАТ, от която се установява, че от 09.10.2008г. молителката има постоянен и настоящ адрес в [населено място], пл.”П. Р.С.” № 1А, ет.5, на който не са изпращани съобщения. Съобщение за изготвеното съдебно решение е било изпратено на пълномощника, но не е получено поради промяна на адреса му и уведомяването е извършено по телефона на 24.06.2010г.
Основанието, на което се позовава молителката - по чл.303, ал.1, т.5 от ГПК, предвижда отмяна на влязло в сила решение, когато страната вследствие на нарушаване на съответните правила е била лишена от възможност да участва в делото.
Съдът разпорежда призоваването да се извърши чрез публикация в неофициалния раздел на “Държавен вестник” по чл.50, ал.1 от ГПК /отм./ ако при завеждане на делото постоянният адрес на ответника е неизвестен или в продължение на един месец не може да бъде призован на този адрес. За удостоверяване на отсъствието на ответника длъжностното лице, което връчва призовките, посочва името и адреса на един свидетел, който подписва призовката. Съдът е длъжен, преди да разпореди призоваването да се извърши по този ред, да изиска справка от съответната адресна служба или по друг начин да констатира, че постоянният адрес на ответника е действително неизвестен.
В случая, към момента на разпореждането призоваването да стане чрез публикация в “Държавен вестник”, съдът е изпълнил точно изискванията на процесуалния закон. Съдът, след като е постановил призоваването да стане по реда на чл.50, ал.1 ГПК /отм./, не е длъжен в течение на производството по делото да събира данни за евентуална промяна на постоянния адрес на ответника, с оглед на осигуряване на възможност на страната да упражни процесуалните си права. Защитата на ответника се осъществява чрез назначения му от съда особен представител по реда на чл.50, ал.2 ГПК /отм./. В случая, молителката твърди, че е променила адреса си от 2004г., но не е предприела действия за регистрация на новия си адрес до 09.10.2008г., поради което изводите на съда, че постоянният адрес на ответника е неизвестен, са правилни.
По тези съображения ВКС намира, че страната не е била лишена от възможност на участва в делото вследствие на нарушаване на процесуалните правила, поради което молбата за отмяна е неоснователна и следва да се остави без уважение.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд


Р Е Ш И :


ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на М. С. К., [населено място] за отмяна, на основание чл.303, ал.1, т.5 ГПК, на влязлото в сила решение от 29.06.2009г. по гр.д.№ 4903/2008г. на Софийския районен съд.
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.