Ключови фрази
Управление на МПС в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества * концентрация на алкохол в кръвта



Р Е Ш Е Н И Е
№ 240
гр.София, 04.06.2013 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в публично заседание на седемнадесети май през две хиляди и тринадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лидия Стоянова
ЧЛЕНОВЕ: 1. Лиляна Методиева
2. Жанина Начева
при секретаря Кр. Павлова в присъствието на прокурора Гебов изслуша докладваното от съдия Ж. Начева наказателно дело № 651 по описа за 2013 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Настоящето производство е по глава тридесет и трета, част VІ от НПК, образувано по искане на осъдения В. Й. Б., чрез защитника, за възобновяване на в. н. о. х. д. № 673/2012 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд.
Искането е основано на съществени нарушения по чл. 348, ал. 1, т. 1-3 НПК. Твърди се, че деянието е несъставомерно, тъй като наличието на алкохол в кръвта не е установено по надлежния ред; че осъденият не е получил отговор на доводите, които е навеждала защитата;.че наложеното наказание е явно несправедливо. Направено е искане за отмяна на решението и оправдаване на подсъдимия или връщане на делото за ново разглеждане.
В съдебно заседание прокурорът от Върховна касационна прокуратура дава заключение, че искането е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, съображенията, развити устно в открито съдебно заседание, и извърши проверка в рамките на изтъкнатото основание за възобновяване, намира следното:
С присъда № 323 от 8.11.2012 г. по н. о. х. д. № 1264/2012 г. Пазарджишкият районен съд е признал подсъдимия В. Й. Б. за виновен в това, на 8.07.2012 г. в гр.С. да е управлявал моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда (1,3 на хиляда), установено по надлежния ред, поради което и на основание чл. 343б, ал. 1 НК и чл. 55, ал. 1, т. 2 НК е наложено наказание пробация, изразяваща се в двете задължителни пробационни мерки за срок от седем месеца. На основание чл. 343г НК подсъдимият е лишен от правото да управлява моторно превозно средство за срок от шест месеца. В негова тежест са възложени разноските по делото.
С решение № 5 от 18.01.2013 г. по в. н. о. х. д. № 673/2012 г. на Пазарджишкия окръжен съд присъдата е потвърдена.
Процесуално допустимото искане е НЕОСНОВАТЕЛНО.
Основната теза на осъдения се свежда до оплакването за нарушение на чл. 339, ал. 2 НПК, ограничило правото на защита на подсъдимия. Посочва се, че въззивният съд не е отстранил допуснатото нарушение от първоинстанционния съд и не е дал отговор на доводите на защитата за многобройни нарушения на Наредба № 30/2001 г. По същата линия се твърди и осъждане за несъставомерно деяние поради липсата на признак от обективната страна на престъплението.
Доводите са неприемливи.
Искането на осъдения преповтаря основните доводи, наведени по сходен начин пред Пазарджишкия окръжен съд, който стриктно е изпълнил процесуалните си задължения и не е допуснал съществени процесуални нарушения. Въззивното решение съдържа изчерпателни, прецизни и задълбочени мотиви по всеки въпрос, поставен за разрешаване по делото. С пространни и убедителни съображения съдът е дал отговор на доводите на подсъдимия и неговия защитник, законосъобразно аргументирайки отсъствието на нарушения на Наредба № 30/2001 г. Обстойно са били изяснени както специалността на лицето, под чието ръководство е извършено химическото изследване, така и начинът на вземане на кръвната проба, нейното транспортиране и съхраняване, използваният метод и всички други обстоятелства, позволили направената преценка за достоверност на резултата, а оттам и установяване по надлежния ред на концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда при управлението на моторно превозно средство от подсъдимия.
В рамките на възприетите фактически положения, изведени без съществено процесуално нарушение, материалният закон е приложен правилно.
Липсва и явна несправедливост на наложеното наказание. То адекватно държи сметка за тежестта на деянието, личността на дееца и целите, посочени в чл. 36 НК.
При отсъствието на съществено нарушение по чл. 348, ал. 1, т. 1-3 НПК, което да оправдава възобновяване на делото, искането на осъдения следва да бъде оставено без уважение.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, на основание чл. 425 НПК
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения В. Й. Б. за възобновяване на в. н. о. х. д. № 673/2012 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд.
Настоящето решение не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: