Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови писмени доказателства

Р Е Ш Е Н И Е

№ 10
София, 07.02. 2011 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, второ търговско отделение, в съдебно заседание на 25.01.2011година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО БОБАТИНОВ
ЧЛЕНОВЕ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
МАРИЯ СЛАВЧЕВА

при участието на секретаря Л.Златкова
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
т.дело № 926 /2010 година

Производството е по чл.307, ал.2 и сл. ГПК, във вр. с чл.303, ал.1, т.1 ГПК.
Образувано е по молбата на ЕТ Г. Ф. Г., упражняващ търговска дейност под фирма „Й.- Г. Г.”, гр. Смолян за отмяна на влязлото в сила решение на С. окръжен съд № 22 от 19.04.2010 год., постановено по гр.д.№ 119/2009 год., с което са уважени предявените от ТД[фирма],[населено място] срещу касатора, в качеството му на ответник, обективно съединените искове с правно основание чл.266, ал.1 ЗЗД, във вр. с чл.258 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД за заплащане на сумите: 38 867.39 лв., представляваща стойността на неизплатеното възнаграждение по договор за изработка от 30.07.2008 год., ведно със законната лихва върху тази сума, начиная от 06.08.2009 год. до окончателното и изплащане, 5 162.91 лв., обезщетение за забава и 3 591.21 лв., деловодни разноски.
При обосноваване отменителното основание по чл.303, ал.1,т.1 ГПК молителят се позовава на приложен с молбата за отмяна договор № 3 за доставка и монтаж на осветителни тела от 15.01.2009 год., сключен в писмена форма между него, в качеството му на изпълнител- ЕТ и Община „Р.”, като възложител, твърдейки, че същият притежава правната характеристика на новооткрито писмено доказателство, от съществено значение за делото, което не му е било известно при решаване на спора в инстанционното производство.
Ответната по молбата страна в срока и по реда на чл.306, ал.3 ГПК е възразила по основателността и.
Настоящият състав на второ търговско отделение на ВКС, като взе предвид изложеното съображения и провери данните по делото, в съответствие с правомощията си по чл.307, ал.2 и сл. ГПК, намира:
Молбата за отмяна е приета за процесуално допустима и допусната до разглеждане с определение № 125 от 15.11.2010 год. на състав на второ търговско отделение на ВКС.
Разгледана по същество, молбата за отмяна е неоснователна.
За да е налице основанието за отмяна по чл.303, ал.1, т.1 ГПК, аналогично на въведеното с чл.231 б.”а” ГПК/ отм./, то следва новооткритото доказателство, на което молителят се позовава да не му било известно при разглеждането на спора в инстанционното производство, или дори и да му е били известни да не е бил обективно в състояние да се снабди със същото, въпреки положената от него процесуална дисциплина и дължима грижа за добро водене на делото и единствено по тази причина да не е могъл да го представи пред решаващия съд. Освен това съдържащите се в соченото новооткрито доказателство данни за юридически или доказателствени факти е необходимо да са относими към изхода на спора т.е. да са от съществено значение за същия и да обосновават различен от постановения краен правен резултат.
Представеното от молителя в настоящето производство писмено доказателство- договор № 3 за доставка и монтаж на осветителни тела от 15.01.2009 год., сключен между него, в качеството му на изпълнител и Община „Р.”, като възложител, не притежават нито един от сочените белези, поради което няма правна характеристика на новооткрито по вложения от законодателя в нормата на чл.303, ал.1, т.1 ГПК смисъл.
Същото писмено доказателство освен, че не съдържат информация за факти и обстоятелства, предмет на спора в инстанционното производство, освен, че не обхваща исковия период , а значително по- късен такъв – 15.01.2009 год. - 30. 01. 2009 год., не касае страните по същия, а взаимоотношенията между ответника и трето на облигационното отношение помежду им лице, поради което не би могло да обоснове различен правен извод относно дължимите на изпълнителя ТД [фирма],[населено място] суми, е могло и своевременно да бъде представено от страната до приключване на устните състезания в производството пред С. окръжен съд. Както изрично това е посочено в последния абзац от процесния договор № 3, той е бил съставен в три еднообразни екземпляра, един от които е предоставен на съконтрахента - изпълнител по него-ЕТ Г. Ф. Г..
Следователно невъзможността на молителя да представи настоящето писмено доказателство, депозирано с молбата му за отмяна не е предизвикано от наличие на обективно препятствие, което страната въпреки положената дължима грижа за добро водена на делото да не е успяла да преодолее, а от проявена процесуална небрежност, изразяваща се в несвоевременно извършване на онези необходими справки, вкл в съответните служби на Община „Р.” и процесуални действия / чл.153 ГПК/ отм.//, които биха му позволили да издири и се снабди с този документ установяващ, според твърдението му, сключване на последващ договор за изработка с договорено значително по- ниско възнаграждение от предходното, индициращо липсата на основание да договори плащане с подизпълнител в претендирания от последния размер.
Проявеното процесуално бездействие на страната, както последователно е приемал в практиката си ВКС, като субективна невъзможност на същата да охрани интересите си не е основание за приложението на чл.303, ал.1, т.1 ГПК, поради което и молбата за отмяна, заявена на посоченото основание следва да се остави без уважение.
С оглед изхода на делото в извънредното производство по отмяна и направеното от ответника ТД[фирма] искане за заплащане на деловодни разноски, на последния следва да бъде присъдена, на осн. чл.78, ал.2 ГПК, сумата 350 лв., представляваща адвокатско възнаграждение за осъществената правна защита и съдействие, заплатено от адв. Н. М.- АК Смолян.
Водим от изложените съображения, настоящият състав на второ търговско отделение на ВКС

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ без уважение молбата на ЕТ Г. Ф. Г., упражняващ търговска дейност под фирма „Й.- Г. Г.”, гр. Смолян за отмяна на влязлото в сила решение на С. окръжен съд № 22 от 19.04.2010 год., постановено по гр.д.№ 119/2009 год., по описа на с.с. .
ОСЪЖДА ЕТ Г. Ф. Г., упражняващ търговска дейност под фирма „Й.- Г. Г.”, да заплати на ТД[фирма],[населено място] сумата 350 лв./ триста и петдесет лева/, направени деловодни разноски за производството по отмяна.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ: