Ключови фрази
Иск за изваждане от жилище в ЖСК * разпределяне на жилища в ЖСК * приращения * изваждане от жилище * ЖСК

Р Е Ш Е Н И Е

                       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   

                                                          

       №184      

 

                                                      гр.София, 01.03.2010 г.                                               

 

 

                                                    В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Първо отделение на Гражданска колегия в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари две  хиляди и десета година в състав:

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА                            

               ЧЛЕНОВЕ:         ЛИДИЯ РИКЕВСКА

                                                                                ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА    

               

при участието на секретаря Анета Иванова,  като изслуша докладваното от съдия Т.Гроздева гр.д.№ 65 за 2009 г. приема следното:

 

 

Производството е по реда на чл.290 и сл. от ГПК.

Образувано е по касационна жалба на Г. Г. К. срещу решение № 255 от 06.10.2008 г. на Софийския градски съд, IV „В” отделение, постановено по гр.д. № 587 от 2008 г., с което е оставено в сила решение от 07.01.2008 г. на Софийския районен съд, 35 състав по гр.д. № 1* от 2006 г. за отхвърляне на предявен от Г. Г. К. срещу Р. С. П. иск с правно основание чл.38а от Закона за ЖСК за предаване на апартамент № 1* находящ се в сградата на ЖСК „Български художник” в гр. С., ж.к.”Г”, бл.259 /стар № 10/, вх. К, ет.1.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно- основание за касационно обжалване по чл.281, ал.1, т.3 от ГПК.

Ответникът Р. С. П. оспорва жалбата.

 

Върховният касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение счита следното: Касационната жалба е допустима: подадена е от легитимирано лице /ищец по делото/, в срока по чл.283 от ГПК и срещу решение на въззивен съд по иск с правно основание чл.38а от ЗЖСК с обжалваем интерес над 1000 лв., което е допуснато до касацинно обжалване с определение № 158 от 27.02.2009 г. на ВКС по настоящото дело.

В случая, съществените правни въпроси, по които се е произнесъл въззивния съд, е дали жилищно-строителна кооперация, която е собственик на ид.ч. от даден имот /а не на целия имот/, върху който е изградила сграда, може да разпределя жилищата в тази сграда между своите член-кооператори по реда на чл.28, ал.1, т.5 от Закона за ЖСК и съответно дали членовете на ЖСК, на които са разпределени тези жилища, могат да предявят иск по чл.38а от ЗЖСК срещу трети лица, които неоснователно ползват тези жилищни обекти. По този въпрос въззивният съд е приел, че тъй като ЖСК „Български художник” не е собственик на цялото дворно място, а само на ид.ч. от него, О. събрание на тази ЖСК не може да разпределя апартаментите в сградата между член-кооператорите на ЖСК и поради те не са материалноправно легитимирани да предявяват искове по чл.38а от ЗЖСК за защита на правото си да ползват разпределените им от ЖСК жилища. Този въпрос е решен от въззивния съд в противоречие с посочените от касатора решения на ВКС, Второ г.о.: решение № 577 от 11.07.2007 г. по гр.д. № 727 от 2006 г., решение № 279 от 04.04.2006 г. по гр.д. № 196 от 2005 г., решение № 1* от 14.01.2008 г. по гр.д. № 103 от 2007 г. и решение № 1* от 28.12.2007 г. по гр.д. № 1* от 2006 г., които са постановени по сходни казуси /по искове с правно основание чл.38а от ЗЖСК, предявени от член-кооператори на ЖСК „Български художник” за апартаменти в същата сграда или в други сгради, изградени в същия парцел/.

Настоящият състав на ВКС счита за правилна практиката на съдилищата, обективирана в горепосочените решения на ВКС, поради следното: На основание чл.92 от ЗС, освен ако не е установено друго, съсобственикът на идеална част от място става собственик по приращение на същата идеална част от построената върху това място сграда. Съгласно чл.31, ал.1 и ал.2 от ЗС, съсобственикът на даден имот има право да ползва целия имот, докато не бъде поканен писмено от другите съсобственици да преустанови да им пречи да ползват притежаваната от тях част от имота или да им заплаща обезщетение. А съгласно трайната съдебна практика, обективирана и в Тълкувателно решение № 91 от 01.10.1974 г. по гр.д. № 63 от 1974 г. на ОСГК на ВС, съсобственикът на един имот може да предяви ревандикационен иск за предаване на целия имот /а не само на притежаваната от него идеална част от имота/ срещу всяко трето лице, което не е съсобственик на този имот и го ползва без основание.

В случая със ЖСК, която е съсобственик на дворно място и съответно на изградената в него сграда, спрямо която ЖСК другият съсобственик на мястото няма претенции за ползване на сградата, има право да ползва цялата сграда и съответно има право да разпределя ползването на цялата сграда между своите член-кооператори по реда на чл.28, ал.1, т.5 от ЗЖСК. С оглед на това, че ЖСК като съсобственик може да ревандикира цялата сграда от всяко трето лице, което ползва тази сграда или части от нея без основание, член-кооператорът на ЖСК, на който е разпределен жилищен обект в тази сграда, също е материалноправно легитимиран да предяви специалния иск по чл.38а от ЗЖСК за защита правото си да ползва този жилищен обект спрямо всяко трето лице, което не съсобственик на дворното място, на сградата или на конкретен жилищен обект в тази сграда, но го ползва без основание.

С оглед на това разрешение на поставения по делото правен въпрос, обжалваното решение е неправилно. В него напълно необосновано въззивният съд е приел, че след като ЖСК „Български художник” не е собственик на целия терен, върху който е изградена сградата, а само на идеална част от този терен, то член-кооператорът на тази ЖСК, на когото е разпределен конкретен апартамент сградата, не бил активно материалноправно легитимиран да предяви иск по чл.38а от ЗЖСК.

Необоснован е и изводът на въззивния съд, че ищецът по делото не е доказал, че е бил член-кооператор на ЖСК „Български художник” и че с решение на ОС на ЖСК на него е бил разпределен именно процесния апартамент № 1* находящ се в сградата на ЖСК „Български художник” в гр. С., ж.к.”Г”, бл.259 /стар № 10/, вх. К, ет.1. Видно от т.13 от протокол от 17.12.2005 г. на ОС на ЖСК „Български художник”, ищецът Г. Г. К. е приет за член на тази ЖСК и на същия е бил разпределен апартамента, посочен в т.3.2.114 от протокол от 8-22.04.2000 г. на ОС на ЖСК. А видно от т.3.2.114 от този протокол, тази точка касае именно процесния апартамент № 1* П. това и тъй като ЖСК „Български художник” е съсобственик на сградата, в която се намира този апартамент, ищецът има право да иска връщане на този апартамент с иск по чл.38а от ЗЖСК от всяко трето лице, което не е съсобственик на терена, на сградата или на част от нея, но въпреки това ползва този апартамент. С определение по чл.109, ал.4 от ГПК /отм./ от съдебно заседание от 21.02.2007 г. съдът е обявил за безспорно установено между страните, че процесният апартамент се ползва от ответника Р. С. П., а последният не е представил доказателства затова, че притежава някакви вещни права върху конкретния апартамент, върху сградата или върху терена, върху който е изградена тази сграда или че има някакво друго правно основание да ползва процесното жилище. Поради това той следва да бъде осъден да предаде на ищеца този жилищен имот.

Поради гореизложеното и на основание чл.293 от ГПК обжалваното решение следва да бъде отменено. Тъй като по делото не се налага извършването на нови съдопроизводствени действия, ВКС следва да постанови ново решение, с което да уважи предявения иск с правно основание чл.38а от Закона за ЖСК.

С оглед изхода на делото и на основание чл.81 от ГПК във връзка с чл.78 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца всички направени от него разноски по делото пред трите съдебни инстанции- 30 лв. държавна такса за предявяване на иска, 15 лв. държавна такса за въззивно обжалване, 30 лв. държавна такса за допускане на касационно обжалване, 25 лв. държавна такса за разглеждане на касационната жалба и 2 250 лв. разноски за адвокат, или общо 2 350 лв.

 

Воден от горното, съставът на Върховния касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОТМЕНЯ решение № 255 от 06.10.2008 г. на Софийския градски съд, IV „В” отделение, постановено по гр.д. № 587 от 2008 г. И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА Р. С. П. от гр. С., ж.к.”Г”, бл.259, вх. К, ет.1, ап.114 да предаде на Г. Г. К.- ЕГН ********** със съдебен адрес: гр. С., бул.”М” № 12, ет.5, чрез адв. С на основание чл.38а от ЗЖСК следния недвижим имот: апартамент № 1* находящ се в сградата на ЖСК „Български художник” в гр. С., ж.к.”Г”, бл.259 /стар № 10/, вх. К, ет.1.

ОСЪЖДА Р. С. П. с горепосочения адрес да заплати на Г. Г. К. на основание чл.81 от ГПК във връзка с чл.78 от ГПК разноски по делото в размер на 2 350 лв. /две хиляди триста и петдесет лева/.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.