Ключови фрази
Документна измама * задочно производство * процедура по чл. 254, ал. 4 НПК

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

154

 

гр. София, 11 март 2010 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Върховен касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в публично заседание на четвърти март  през две хиляди и десета година в състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА

                                               ЧЛЕНОВЕ: БОРИСЛАВ АНГЕЛОВ

                                                                       ПАВЛИНА ПАНОВА                    

 

при секретаря Л. ГАВРИЛОВА и  присъствието на прокурора от ВКП П. МАРИНОВА изслуша докладваното от съдия ПАНОВА наказателно  дело № 81 по описа за 2010 г., и за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Производство пред ВКС е по реда на чл. 424, вр. чл. 423 ал. 1 от НПК и е образувано по искане на задочно осъдения Ц. Б. Ф. за възобновяване на производството по НОХД № 309/2009 г. на Видинския районен съд и отмяна на постановената по него присъда № 324 от 14.05.2009 г. и изменящото я решение на Видински окръжен съд № 92/13.07.2009 г.

В искането, поддържано и пред ВКС, се излагат доводи, че осъденият не е знаел за започналото срещу него наказателно съдебно преследване, не е участвал в съдебното производство и не е знаел за задочно постановената присъда по горното дело. Претендира се отмяната й и връщане на делото на Видинския районен съд за ново разглеждане.

В съдебно заседание осъденият Ф. поддържа искането си и изразява несъгласие със задочната процедура, по която е бил осъден.

Прокурорът от ВКП изразява позиция за основателност на направеното искане за възобновяване.

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка за наличието на основанията за възобновяване по чл. 423 и сл. от НПК, намери следното:

 

Искането за възобновяване е основателно.

 

С внасянето на 25.02.2009 г. на обвинителен акт по НОХД № 309/2009 г. срещу Ц. Ф. за престъпление по чл. 212 ал.1 от НК е било поставено началото на съдебната фаза на наказателното производство срещу него. За първото по делото заседание, насрочено за 26.03.2009 г., е било разпоредено призоваването на подсъдимия от посочения в приложението към обвинителния акт адрес и връчването на обвинителния акт. Приложената на л. 17 от делото призовка удостоверява невръчването й на подсъдимия, а писмо № 431 от 26.03.2009 г. и докладна записка от 25.03.2009 г., издадени от Областно звено „ Охрана” – гр. В., сочат на факта, че подсъдимият не живее на посочения в призовката адрес от години, където е живял на квартира. Поради неявяването на подс. Ф. в съдебното заседание, проведено на 26.03.2009 г., производството е било отложено за следваща дата и е разпоредено неговото обявяване за щателно издирване. В отговор на последното е постъпило писмо от Областна дирекция на МВР - Видин от 13.04.2009 г., с която съдът е уведомен, че на тази дата подс. Ф. е бил обявен за общодържавно издирване с телеграма № 1*/л. 25/. В съдебно заседание, проведено на 14.05.2009 г., след като е преценил, че са налице предпоставките за разглеждането на делото в отсъствие на подсъдимия, съдът е назначил служебен защитник на подсъдимия, дал е ход на делото и в същото заседание е постановил присъда. Тя е била обжалвана от страна на служебно назначения защитник и е била изменена от Видински окръжен съд, като наложеното на подсъдимия наказание „лишаване от свобода” е било намалено на две години. Решението е било постановено на 13.07.2009 г., като на тази дата присъдата е влязла в сила. Ф. е бил задържан на 28.07.2009 г. и при узнаване на основанието за неговото задържане е подал настоящето искане за възобновяване на съдебното производство.

Изложените обстоятелства ясно определят, че Ф. е знаел за отпочналото срещу него наказателно преследване, водено в рамките на досъдебната фаза, доколкото на 18.02.2009 г. същото му е било предявено. Същевременно, поради неоткриването му на посочения в обвинителния акт адрес, съдебното производство по НОХД № 309/2009 г. е било проведено без негово участие. За постановената присъда е узнал при привеждането й в изпълнение на 28.07.2009 г.

Всичко това обуславя наличието на изискуемите предпоставки по 423 ал. 1 от НПК, налагащи ВКС да упражни правомощията си по чл. 425 ал. 2, вр. ал. 1, т. 1, като отмени задочно постановената присъда и въззивното решение, което я изменя, и да върне делото за разглеждане от стадия на подготвителните действия за разглеждане на делото в съдебно заседание (чл. 247 и сл. от НПК).

Първоинстанционният съд не е изпълнил прецизно процедурата, даваща му правото да започне разглеждането на делото в отсъствие на подсъдимия – чл. 269 ал.3 от НПК. За съдебното заседание, в което е даден ход на делото, то е било разгледано и е била постановена присъдата, липсват каквито и да е данни за това, че щателно издирване изобщо е било проведено. Ф. е обявен за издирване на 13.04.2009г., а заседанието е проведено един месец по-късно – на 14.05.2009 г., без по делото да са приложени каквито и да е справки за това дали лицето е търсено, кога, къде и какви са резултатите от това. По делото /л.18 от дос. производство/ са налице данни за телефон на лицето, на който няма данни то да е търсено. В случая очевидно не може успешно да се твърди, че местонахождението на Ф. в страната не е било известно, тъй като не е посочено къде и кога е бил търсен.

От друга страна, налице са предпоставките за възобновяване на производството, визирани в чл. 423 ал.1 от НПК, тъй като по делото не е била налице предпоставката за провеждане на наказателно производство спрямо подсъдимия - не е била изпълнена процедурата по чл. 254 ал.4 от НПК, тъй като на него не му е бил връчен обвинителния акт и не му е съобщена датата, за която е било насрочено съдебното заседание, включително с предупреждението за възможността делото да се гледа по реда на чл. 269 от НПК. При липса на доказателства за неговото официално информиране чрез призовка или по друг начин за наличието на съдебно производство срещу него, както и за насрочването му да определена дата, не би могло обосновано да се приеме, че Ф. сам се е отказал от правото си да се яви в съдебно заседание или да избегне правосъдието. Нарушената процедура по разглеждането на делото в отсъствие на подсъдимия и необходимостта на същия да бъде гарантиран справедлив наказателен процес в негово присъствие при спазване и зачитане на всички негови процесуални права налага отмяната на постановената присъда и на въззивното решение, възобновяването на наказателното производство и връщане на делото за ново разглеждане от стадия на подготвителните действия за разглеждането му пред първоинстанционния съд.

С оглед гарантиране на явяването на подс. Ф. при новото разглеждане на делото ВКС не намира основания отмени задържането му и същият следва да остане задържан.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 425 ал. 1, т. 1, вр. чл. 423 ал. 1 и ал. 4 от НПК Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА НОХД № 309/2009 г. по описа на Видински районен съд и ВНОХД № 165/2009 г. по описа на Видински окръжен съд.

ОТМЕНЯ присъда № 324 от 14.05.2009 г. на Видински районен съд, постановена по НОХД № 309/2009, г и решение № 92 от 13.07.2009г. на Видински окръжен съд.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане на Видински районен съд от стадия на подготвителните действия за разглеждане на делото в съдебно заседание.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.