Ключови фрази


1

4
Р Е Ш Е Н И Е


№ 145

гр.София, 13.06.2018г.

в и м е т о н а н а р о д а



Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на пети юни, две хиляди и осемнадесета година в състав:


Председател: ВЕСКА РАЙЧЕВА
Членове: светла бояджиева
ЕРИК ВАСИЛЕВ



при секретаря В. Стоилова
като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 3571 описа за 2017 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.290 ГПК.
Обжалвано е решение от 11.05.2017г. по гр.д.№444/2017г. на ОС Варна, с което е отхвърлена молба на И. М. и Е. П. за поправка на акт за раждане на сина им И. М..
Допуснато е касационно обжалване с оглед вероятна недопустимост на въззивното решение.
Жалбоподателите И. М. С. и Е. П. С., чрез процесуалния си представител, поддържат че решението е неправилно и молят да бъде отменено.
Прокуратурата на РБ, чрез процесуалния си представител поддържа, че решението е недопустимо и следва да бъде обезсилено, а производството по делото прекратено.
Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о., приема за установено следното:
С обжалваното решение въззивният съд, като е потвърдил първоинстанционното решение, е отхвърлил молбата на И. М. и Е. П. за допускане на поправка в акт за раждане №0149/07.07.2011г.. на [община], на сина им И. М. , роден на 13.06.02009 г. , като бъде вписано името И. М. С. за баща, вместо вписаното „И. А.”.
Съдът, преценявайки представените по делото писмени доказателства и разпоредбите на ЗГР уреждащи процесните отношения, е счел, че не са налице основания за уважаване на молбата за допускане поправка на грешки в акта за раждане на детето М.. Прието е, че от постъпилата по делото преписка от [община] се установява, че длъжностното лице по гражданско състояние е съставило оспорвания акт за раждане на детето, вписвайки в него точно отразените данни в представения препис на полския акт за раждане досежно името на титуляра, датата и мястото на раждане, пола на детето и установения произход. Прието е, че в акта за раждане, издаден от [община] въз основа на представен акт за раждане издаден в Република Полша, не е допусната грешка.
Допуснато е касационно обжалване с оглед вероятна недопустимост на въззивното решение, предвид съдържащото се в петитума на молбата искане за промяна на фамилно име на детето.
Настоящият състав намира, че обжалваното решение и потвърденото с него първоинстанционно решение с оглед разпоредбата на чл.270, ал.3 ГПК следва да се обезсилят като недопустими, а производството по иска следва да се прекрати, по следните съображения:
Разпоредбата на чл. 547 ГПК предвижда, че по реда на глава петдесета на ГПК „Установяване на факти” и със същите последици може да се поправят грешки в документите по чл. 542, когато закон не предвижда друг ред за поправянето им. В случая е поискана поправка в акт за раждане на детето И. М. , роден на 13.06.02009 г., като в графата баща бъде вписан И. М. С., вместо вписаното „И. А.”. Установено е от представения по делото в превод на български език от съкратен препис от акт за раждане, издаден от Служба по гражданско състояние в [населено място], Полша, че детето М. , родено на 13.06.2009г., в [населено място] е вписано със собствени имена М. И. и презиме А.. В графата „ имена и фамилно име на бащата „ е вписано – И. А., в графата „ имена и фамилно име на майката – Е. А.. Установено е също така от представен по делото пълен препис от акта за раждане съставен в Република Полша, че след съставяне на акта за раждане детето е припознато от И. М. поради което е добавена бележка на 17.03.2014г., че бащата е И. С., а фамилното име на детето е М..
Съгласно чл.73 ЗГР промяна в данните за гражданско състояние на лицата в съставени актове за гражданско състояние се извършва по съдебен или административен ред, като в чл.76 ЗГР е предвидено, че по административен ред, въз основа на официални документи, може да се извършва промяна и вписване само на данни, които по същество няма да променят смисъла на съставения вече акт - технически грешки и неточности в изписването на името се отстраняват по искане на заинтересуваните лица. В ал.4 от същата норма се съдържа забрана по административен ред да се променя името на титуляра, с изключение на изрично предвидените в закона случаи/ чл. 19а какъвто не е настоящия/, датата на раждане, брак или смърт и полът. Възможност за промяна на данните в акт за гражданско състояние по административен ред е предвидена в чл.76, ал.3 ЗГР, но по този ред не може да се променя името на титуляра. Цитираната разпоредба допуска възможността да бъде извършена промяна и вписване на данни в съответния акт за гражданско състояние при наличието на две кумулативни предпоставки: да са налице официални документи, удостоверяващи промяната на тези данни и вписването им да не променя по същество смисъла на съставения вече акт.
Установено е по делото също така, че както в Акта за раждане на детето, съставен в Полша от 17.07.2009г. и в Акта за раждане № 0149/07.07.2011 г., издаден от [община], като баща на детето е вписан И. А. , но на 17.03.2014г. в акта за раждане в Република Полша / видно от представен пълен препис от същия по делото/ е направено отбелязване , като в т.7 ”Допълнителна информация” е посочен като баща на детето жалбоподателят С. М., [дата на раждане] в [населено място], а за фамилно име на детето е вписано името М.. Ето защо следва да се приеме, че произходът на детето от неговия баща е установен и в случая не се касае и за административно производство по искане за извършване на административна услуга по реда на чл.49 ЗГР –за отбелязване на припознаване в акта за раждане . В настоящия случай не се претендира и поправка на акта за гражданско състояние, която да се дължи на грешка или пропуск, а се иска заличаване на вече вписани обстоятелства в акта за раждане, съставен в Република Полша, в който както бе посочено по-горе за баща на детето е посочен С. М.. Ако се цели да бъде постигната промяна във фамилното име на детето, то такава с оглед посочените по-горе законови забрани, може да се извърши само при наличие на предпоставките и по реда на чл.19 ЗГР, какъвто иск не е предявен.
Ето защо следва да се приеме, че производството по чл.547 ГПК за поправка в акт за раждане №0149/07.07.2011г. на [община], на детето И. М. , като в графата баща бъде вписан И. М. С., вместо вписаното „И. А.” , е недопустимо.
Предвид изложените съображения, съдът

Р Е Ш И :


Обезсилва решение от 11.05.2017г. по гр.д.№444/2017г. на ОС Варна и потвърденото с него решение от от 29.12.2016 г., по гр.д. № 13721/2016 г. на РС Варна.


Прекратява производството по иска на И. М. и Е. П. за допускане на поправка в акт за раждане №0149/07.07.2011г. на [община] , на сина им И. М., роден на 13.06.02009 г., като в графата баща бъде вписан И. М. С., вместо вписаното „И. А.”

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: