Ключови фрази
Престъпления в отделни стопански отрасли - * акцизни стоки без бандерол

Р Е Ш Е Н И Е

№ 430

София, 11 февруари 2015 година

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на единадесети ноември две хиляди и четиринадесета година, в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ

ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА

ЛАДА ПАУНОВА


при участието на секретаря Иванка Илиева
и в присъствието на прокурора Тома Комов
изслуша докладваното от съдията Красимир Харалампиев
н. дело № 1364/2014 година.

Производството е по реда на глава ХХХІІІ от НПК, образувано по искане на осъдения Б. А. Г. за възобновяване на производството по внохд № 43/2014 г. на Окръжен съд – Русе, отмяна на постановеното по него решение № 27 от 26.02.2014год. и оправдаване на осъдения, поради несъставомерност на деянието.От пестеливото по съдържание искане могат да се извлекат основанията за отмяна по реда на възобновяването по чл. 422, ал. 1, т. 5, във вр. 348, ал. 1 и ал. 2 от НПК.
Пред настоящата съдебна инстанция, редовно призовани, осъденият и упълномощеният от него защитник не се явяват, като от последния е постъпило заявление, че поддържа искането на осъдения по изложените в него основания.
Представителят на Върховна касационна прокуратура счита искането за неоснователно и поради това, предлага да не се уважава.
Върховният касационен съд след като обсъди направеното искане, развитите съображения в съдебно заседание и извърши проверка на изтъкнатите основания за възобновяване, намира следното:С присъда № 191 от 15.10.2013год. по нохд № 1615/2013год. Русенският районен съд е признал подсъдимия Б. А. Г. за виновен в извършено на 27.02.2012год. в [населено място] престъпление по чл. 234, ал. 2, т. 1, във вр. ал. 1, пр. 2, във вр. чл. 20, ал. 2 от НК- в съучастие като съизвършител със С. М. Д., при условията на повторност, държал акцизни стоки без бандерол/какъвто се изисква по силата на чл. 2, т. 2 от Закона за акцизите и данъчните складове/ - цигари на обща стойност 750.00лв, поради което на посоченото основание и чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК е осъден на осем месеца лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален „Строг” режим в затвор, като на основание чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК е лишен от право да извършва търговска дейност с акцизни стоки за срок от една година.
Съдът е привел в изпълнение, на основание чл. 68 от НК, при първоначален строг режим в затвор наказанието от шест месеца лишаване от свобода, наложено на осъдения Г. по споразумение от19.10.2010год. по нохд № 2408/2010год. на РС-Русе, за извършено същото такова престъпление по чл. 234, ал. 1 от НК, изпълнението на наказанието на което било отложено за изпитателен срок от три години.
На основание чл. 234, ал. 3 от НК предметът на престъпление е отнет в полза на държавата, а в тежест на осъдения Г. били възложени направените по делото разноски в размер на 127.77лв.
С решение № 27 от 26.02.2014год. по внохд № 43/2014год. на ОС-Русе, присъдата е потвърдена.
Въз основа на обстоятелствата по делото и в пределите на проверка по реда на възобновяването, касационната инстанция намира искането за допустимо, защото е направено от правоимащо лице-осъденият по делото, в срока по чл. 421, ал. 3 НПК, но по същество за неоснователно.
Съображенията, изложени в подкрепа на доводите за допуснати нарушения на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила са идентични с тези правени и пред двете предшестващи съдебни инстанции. Възраженията не са били пренебрегнати, като съдилищата са посочили, защо не ги приемат за основателни.Неоспорим е фактът, че на инкриминираната с обвинителния акт дата, в сак, осъденият е държал 10 стека от цигари „Roger lights Mentol”-100мм, съдържащи общо 100бр. кутии с цигари без бандерол и в тази връзка съдът е посочил, защо не възприема твърденията на осъдения, че не е знаел съдържанието на сака, който му бил даден да пренесе от втория подсъдим-С. М. Д.. В тази връзка са анализирани и възприети показанията на свидетелите от митническия екип-В. И. Н., Т. Т. Г., И. Т. Т. и С. П. Д., които по сигнал спрели Г. и след извършената проверка на носения от осъдения сак, констатирали в него наличието на акцизни стоки без бандерол в упоменатото по-горе количество.
Обстоятелството, кой и от кого преди този момент е закупил въпросните цигари е правно ирелевантно за наказателната отговорност на Г., тъй като за съставомерността на деянието е необходимо да се установи наличието на държане или продаване, за каквото осъденият е имал обвинение. Наличието на дактилоскопни следи оставени върху опаковката на стековете оборва защитната теза на Г. -за незнанието му по отношение на съдържанието на сака, който в услуга на Д. и по негова молба пренасял до дома си /подкрепена от показанията на съпругата му-свид. С. Г. и с показанията на подс. Д./, поради което в изпълнение на задължението си по чл. 305, ал. 3 от НПК първоинстанционният съд е изложил подробни съображения защо не я възприема. Затова и правилно въззивният състав е посочил, че като е квалифицирал деянието на Г. по чл. 234, ал. 2, т. 1, във вр. ал. 1, пр. 2, във вр. чл. 20, ал. 2 от НК, първоинстанционният съд не е допуснал нарушение нито на материалния закон, нито на процесуалните правила.
Изводите на инстанциите решаващи делото по същество и в частност-на въззивния съд, изцяло се споделят от настоящия състав, защото те са последица от задълбочена преценка на доказателствената съвкупност, при която не е игнорирано нито едно доказателствено средство, нито пък е изопачено съдържанието на гласните доказателства. Ето защо, искането за отмяна на въззивното решение по реда на възобновяването и оправдаване на осъдения не може да бъде удовлетворено, тъй като не са налице релевираните в искането основания за това.
По изложените съображения и на основание чл. 425, ал. 1 от НПК Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения Б. А. Г. за възобновяване на производството по внохд № 43/2014 г. на Окръжен съд - Русе и отмяна на постановеното по него решение № 27 от 26.02.2014год. Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: