Ключови фрази
Телесна повреда, причинена по хулигански подбуди * хулигански подбуди * не два пъти за едно и също нещо (non bis in idem) * липса на нарушения по правилата за проверка и оценка на доказателствата


Р Е Ш Е Н И Е

131

София, 13.06.2016 година

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесети май две хиляди и шестнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ :БИСЕР ТРОЯНОВ
ГАЛИНА ЗАХАРОВА

при участието на секретаря ИЛИЯНА РАНГЕЛОВА и на прокурора ПЕНКА МАРИНОВА изслуша докладваното от съдия Кънчева касационно дело № 446 по описа за 2016 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Касационното производство е образувано по протест на Благоевградската окръжна прокуратура срещу въззивна присъда № 726/ 05.02.2016 г. по внохд № 226/2014 г. на Благоевградския окръжен съд в частта, с която е преквалифицирано деянието, извършено от подсъдимия М. Б. от престъпление по чл. 325 ал.2 от НК в престъпление по чл. 131 ал.1 т.12 от НК. Мотивирани са оплаквания за допуснати съществени процесуални нарушения, довели до неправилно приложение на материалния закон. По същество се иска отмяна на съдебния акт и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда с оглед осъждане на подсъдимия по обвинението по чл. 325 ал.2 от НК.
В съдебното заседание прокурорът от Върховната касационна прокуратура не поддържа протеста. Излага съображения, че Благоевградският окръжен съд не е допуснал нарушение на закона и присъдата следва да бъде оставена в сила.
Защитникът на подсъдимия, адв. А., мотивира становище, че протестът е недопустим, защото по своето съдържание съдебният акт има характер на решение, което не подлежи на касационно обжалване. Алтернативно излага съображения за неоснователност на протеста и моли съдебният акт да бъде оставен в сила.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакувания съдебен акт, установи следното:
С присъда № 986/ 04.02.2014 г. по нохд № 1513/ 2012 г. Благоевградският районен съд признал подсъдимия М. П. Б. за невиновен в това, че на 07.05.2011 г., в парти клуб „Д.” извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото/ хвърлил няколко пъти кубчета лед в заведението и нанесъл удари по главата на Г. В. с думите „Ти ли си най-големия гъзар бе” /, като деянието е съпроводено със съпротива срещу орган на властта и се отличава с изключителна дързост, поради което го оправдал по обвинението по чл. 325 ал.2 от НК.
Със същата присъда първоинстанционният съд признал подсъдимите М. Б. и С. С. за невиновни, че на същата дата, по хулигански подбуди и в съучастие като извършители нанесли лека телесна повреда на Р. Х., поради което ги оправдал по обвинението по чл. 131 ал.1 т.12, вр. чл. 130 ал.2, вр. чл. 20 ал.2 от НК.
По подаден протест от Благоевградската районна прокуратура с искане за осъждане на подсъдимите по повдигнатите им обвинения, Благоевградският окръжен съд постановил атакуваната въззивна присъда. С нея отменил първоинстанционния съдебен акт и вместо това :
- Признал подсъдимия М. Б. за виновен, че по хулигански подбуди причинил лека телесна повреда на Г. В., приложил закон за по-леко наказуемо престъпление и преквалифицирал извършеното от Б. деяние от престъпление по чл. 325 ал.2 от НК в престъпление по чл. 131 ал.1 т.12 от НК, като поради изтекла давност за наказателно преследване не му наложил наказание. Оправдал го по обвинението по чл. 325 ал.2 от НК.
- Прекратил наказателното производство, водено срещу подсъдимите М. Б. и С. С. за извършено престъпление по чл. 131 ал.1 т.12, вр. чл. 130 ал.2, вр. чл. 20 ал.2 от НК по отношение на Р. Х. поради изтекла давност за наказателно преследване.
Върховният касационен съд намира протеста за допустим и не споделя съображенията на защитата в обратния смисъл. Разпоредбата на чл. 336 ал.1 от НПК посочва случаите, в които въззивният съд се произнася с присъда, един от които е когато се налага да осъди оправдан подсъдим. В настоящия казус Благоевградският окръжен съд е намерил основания за осъждане на подс. Б. за извършено престъпление по чл. 131 ал.1, т.12 от НК и поради това правилно е постановил присъда, а не решение. Съдебният акт подлежи на касационно обжалване на осн. чл. 346 т.2 от НПК.
По същество протестът е неоснователен.
В него не са изложени съображения в подкрепа на оплакването за допуснати съществени процесуални нарушения. Твърдението, че съдът е допуснал нарушения при формиране на вътрешното си убеждение, без излагане на доводи за това кои факти са неправилно установени, кои доказателствени източници са пренебрегнати или тълкувани превратно прави невъзможна касационната проверка за процесуална законосъобразност на съдебния акт. Изготвилият процесуалния документ прокурор очевидно не е съобразил, че Благоевградският окръжен съд е направил собствен анализ на доказателствата и е приел за установени нови фактически положения, които не се различават съществено от възприетите от обвинителната власт, като въз основа на тях е постановил и осъждането на подс. Б.. Затова настоящият касационен състав намери за напълно неоснователно оплакването, че въззивната присъда е постановена при касационното основание по чл. 348 ал.1 т.2 от НПК.
Неоснователно е и оплакването за допуснато нарушение на материалния закон. Дали е налице съставът на хулиганството или на друго престъпление се определя от съдържанието на умисъла, мотивите и целта на виновния и от извършените от него активни действия. Благоевградският окръжен съд е изложил достатъчни по обем и съдържание мотиви за извода си, че е подс. Б. е осъществил обективните и субективни признаци на престъплението по чл. 131 ал.1 т.12 от НК. Действията на подсъдимия- хвърляне на кубчета лед към св. В., отправените към него нецензурни думи и нанесените два шамара по врата му, които са му причинили болка- правилно са квалифицирани от съда като причинена лека телесна повреда по хулигански подбуди. Последващото поведение на подсъдимия, при пристигането на органите на полицията 20 минути след приключване на инцидента в дискотеката, е било санкционирано със съставяне на акт за административно нарушение по чл. 55 от ЗМВР и издадено и влязло в сила НП № 160/18.05.2011 г., с което на Б. е наложена глоба. При това положение съдът законосъобразно е стигнал до извода, че реализираната административно наказателна отговорност на подсъдимия за същия случай е пречка за ангажиране и на наказателната му отговорност, тъй като това би било в противоречие с принципа „ ne bis in idem”.
Водим от гореизложеното Върховният касационен съд, второ наказателно отделение намира, че въззивният съд не е допуснал нарушение на закона и процесуалните правила, поради което съдебният акт следва да бъде оставен в сила. Затова на основание чл. 354 ал.1 т.1 от НПК

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА присъда № 726/ 05.02.2016 г. на Благоевградския окръжен съд, постановена по внохд № 226/14 г.
Решението не подлежи на обжалване.




ПРЕДСЕДАТЕЛ :


ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.