Ключови фрази
спиране на производството по делото * преюдициално значение * иск за установяване на престъпно обстоятелство


О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 116
гр. София, 15.02.2012 г.


Върховният касационен съд на Република България, трeто гражданско отделение в закрито заседание на тринадесети февруари две хиляди и дванадесета в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЯ ЗЯПКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА

като изслуша докладваното от съдията Надя Зяпкова ч. гр. д. № 5/2012 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 274, ал. 3 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба, подадена от адвокат С. С., като процесуален представител на Й. В. Р. срещу определение от 27.10.2011 г., постановено по ч. гр. д. № 525/2011 г. по описа на Апелативен съд - В..
С обжалвания съдебен акт е потвърдено определение от 01.07.2011 г. по гр. д. № 1622/2009 г. на Окръжен съд – Варна, с което производството по делото е спряно на основание чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК.
С частната жалба се излагат доводи за незаконосъобразност на въззивното определение и се иска неговата отмяна. Приложено е изложение, наименовано „обосновка”, с което се твърди, че са налице основания за допускане на касационно обжалване по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.
За ответниците по частната жалба Ц. И. А., К. Р. Д. и Р. Г. А., чрез адвокат П. С., не е представен писмен отговор в срока по чл. 276, ал. 1 ГПК.
Частната касационна жалба е подадена от надлежна страна срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт на въззивен съд в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК и е процесуално допустима.
Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение, за да се произнесе по частната жалба, констатира следното:
Налице е основание за допускане на касационно обжалване на въззивното определение на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по процесуалноправен въпрос, обусловил правния извод на въззивния съд и произнасянето по който от касационната инстанция е от значение за точното прилагане на закона, а именно: кога е налице необходимост от спиране на гражданския процес по смисъла на чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК.
На основание чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК съдът спира производството по висящия граждански спор, когато при разглеждането на делото се разкрият престъпни обстоятелства, от установяването на които зависи изходът на гражданския спор, което е продиктувано от принципната невъзможност такива обстоятелства да се установяват в граждански процес /арг. чл 124, ал. 5 ГПК/.
Посочените изисквания на закона в случая не са налице.
Производството по делото е образувано по предявен от жалбоподателката Й. В. Р. срещу ответниците по касация иск за прогласяване нищожност на договор за покупко-продажба на недвижим имот на основание чл. 26, ал. 2, предл. 2 ЗЗД и иск за предаване владението на имота. В исковата молба и уточненията към нея са изложени доводи, че договорът за покупко-продажба, по силата на който Ц. И. А. и К. Р. Д. са придобили процесния имот, обективиран с нот. акт № 175, н. д. № 161/2009 г. е нищожен поради липса на съгласие, тъй като жалбоподателката-ищца по делото - продавач по договора не е подписала същия и той не е породил правни последици. По делото е приложена и преписка по ДП № 1478/2009 г. на ОД на МВР-В., образувано срещу неизвестен извършител за това, че на 28.05.2009 г., с цел да набави за себе си имотна облага е възбудил и подържал у Ц. И. А. и К. Р. Д., че е собственик на процесния имот, предмет на посочената сделка. В рамките на първоинстанционното производство, предмет на гр. д. № 1622/09 г. по описа на Варненски окръжен съд, ХІІ-ти състав са изготвени две съдебно–почеркови експертизи от вещи лица-графолози, чието заключение е, че подписът, положен от продавача по атакуваната сделка и приложените към нея декларации е изпълнен именно от Й. В. Р.. Извършените в досъдебното производство единична и тройна съдебно–почеркови експертизи са със същия резултат.
При тези данни спирането на производството по делото на основание чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК е незаконосъобразно.
Въззивният съд е допуснато смесване на основанията за спиране по чл. 229, ал. 1, т. 4 и т. 5 ГПК.
Обжалваното определение следва да се отмени и делото да се върне на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на определение от 27.10.2011 г., постановено по ч. гр. д. № 525/2011 г. по описа на Апелативен съд – В..
ОТМЕНЯ определение от 27.10.2011 г., постановено по ч. гр. д. № 525/2011 г. по описа на Апелативен съд – В., както и потвърденото с него определение от 01.07.2011 г. на Окръжен съд – Варна, с което производството по гр. д. № 1622/2009 г. е спряно на основание чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК.
ВРЪЩА делото на Варненски окръжен съд за продължаване на процесуалните действия.
Определението е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: