Ключови фрази
Съдебен контрол на решенията на общото събрание на сдружението * произнасяне по непредявен иск * активна легитимация на ищец

 

                                      

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

N 85

 

гр.София,  30.06. 2010 г.

 

В   ИМЕТО   НА  НАРОДА

 

                            

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, второ отделение в съдебно заседание на  двадесет и първи април  две хиляди и десета  година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА  ВЪРБАНОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: КАМЕЛИЯ  ЕФРЕМОВА

                                                                        БОНКА  ЙОНКОВА

при участие на секретаря  Ирена Велчева             

изслуша докладваното от председателя /съдия/  Татяна  Върбанова

т.дело №  913/2009 година

 

Производството е по чл.290 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на „С” срещу решение № 24 от 14.05.2009 г. по в.т.д. № 174/2009 г. на Апелативен съд – Велико Търново, с което след отмяна на решение № 7 от 27.01.2009 г. по т.д. № 161/2008 г. на Окръжен съд – Плевен, са отменени решенията на общото събрание на Сдружение с обществено полезна дейност „С”, гр. Д. М. ”, проведено на 13.08.2008 г., като незаконосъобразни и несъответни на устава на сдружението.

Касаторът, чрез процесуалния си пълномощник, поддържа, че решението е процесуално недопустимо, тъй като ищците не са активно легитимирани да предявят иск за отмяна на взетите решения. Позовава се на императивната разпоредба на чл.25, ал.6 ЗЮЛНЦ, с твърдения, че членове на сдружението са отделните ловни и рибарски дружини, а не физическите лица, овластени да вземат участие в съответното общо събрание на сдружението. От друга страна, в жалбата са въведени оплаквания за произнасяне от страна на въззивния съд по незаявено в исковата молба основание. Поддържат се и доводи за неправилност на решението поради допуснати съществени нарушения на съдопроизводствени правила и необоснованост.

Ответниците по касация: А. П. П., П. В. Г., Д. И. К., В. Ц. Ц. и М. М. М., чрез процесуалния си пълномощник, са заявили становище за неоснователност на жалбата.

С определение № 52 от 02.02.2010 г. е допуснат касационен контрол на въззивното решение, на основание чл.280, ал.1, т.1 ГПК по основен процесуалноправен въпрос, свързан със задължението на съда да се произнесе по предявения иск в рамките, очертани от основанието и петитума и последиците от нарушаването на диспозитивното начало в процеса, като определящо рамките на правораздавателната дейност по съществото на спора.

Върховният касационен съд, Търговска колегия, второ отделение, като взе предвид оплакванията в жалбата и доводите на страните и след проверка по реда на чл.290, ал.2и чл.293, ал.4 ГПК, приема следното:

За да постанови обжалваното решение, решаващият състав на Великотърновския апелативен съд е приел, че липсват данни за законността на част от проведените общи събрания на съответните ловни дружини, съгласно изискванията на чл.25, ал.1 и 2 от устава на сдружението, а именно започване на работа на ОС, ако на него присъстват повече от половината от членовете му и вземане на решенията с обикновено мнозинство от присъстващите. Отразено е, че от общо представените протоколи от ОС на дружини, само в пет протокола са отразени броя на членовете и броя на присъствалите, с оглед на което не може да се направи извод за законност на избора на делегати за ОС на сдружението. Изложени са и съображения, че липсата на данни за броя на членовете на отделните дружини в структурата на сдружението има значение и за извършване на проверка дали при определяне на представителите от всяка дружина е спазена нормата на представителство- на 10 члена – един представител, в каквато насока е взетото от ОС на сдружението решение на ОС, проведено на 03.08.2007 г. Направен е извод за недоказаност на легитимността на избраните от дружините представители за провеждането на процесното общо събрание на сдружението, което води до незаконосъобразност на взетите решения.

Обжалваното решение е процесуално недопустимо.

С разпоредбата на чл.25, ал.4 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел е предвидена възможност за упражняване на съдебен контрол за законосъобразност и съответствие с устава на взети от общото събрание на сдружението решения, иницииран от лимитативно посочените в ал.6 на чл.25 ЗЮЛНЦ лица. Настоящият спор е повдигнат пред компетентния Плевенски окръжен съд от седемнадесет членове на сдружението/сега ответници по касация/, с искане за отмяна на решенията на ОС, приети на 13.08.2008 г. Твърдяните нарушения, въведени с обстоятелствената част на исковата молба и съставляващи основания за отмяна на атакуваните решения, са свързани с процесуалната им законосъобразност и са очертани от ищците в няколко основни точки. Действително, поддържани са твърдения, че при откриването на общото събрание не е имало ясна представа за представителността на делегатите, а от изнесения от мандатната комисия доклад не е станало ясно кой и кога е определил нормата на представителство за всяка дружина, като основно звено на сдружението. Въведени са и доводи, че на събранието и на мандатната комисия не са били представени протоколите от събрания на дружините за определяне на техни представители за участие в работата на общото събрание и никой от членовете на УС не е дал отговор на въпроса – на колко члена от една дружина има един делегат. В исковата молба не се съдържат твърдения за незаконност на проведените от дружините общи събрания, на които са били избрани делегати за процесното общо събрание на сдружението. Дори и да са твърдяни такива нарушения, то следва да се има предвид, че решаващият съд, сезиран с искане за отмяна на приети решения от общото събрание на сдружението, не може да се произнесе и по законосъобразността на избора на представители/делегати/ на дружините, като основни организационни звена на сдружението. Още повече, че липсват данни за оспорване по надлежния ред на представените решения на общите събрания на отделните дружини от структурата на СРЛД”Д”, нито за оспорване истинността на обективиращите ги протоколи, в първото по делото съдебно заседание. От друга страна, съобразно разпределението на доказателствената тежест в процеса, ответникът/сега касатор/ е представил списък на делегатите на сдружението за проведеното на 13.08.2008 г. общо събрание, както и декларация на всеки един от делегатите, съдържаща не само лични данни, вкл. и № на членска карта, но и изрично е деклариран фактът на избиране на съответния делегат за ОС на сдружението на посочената дата. Въззивният съд не е преценил, че тези писмени доказателствени средства не са оспорени от насрещните страни – ищци в процеса, не е проведено и оспорване истинността на протокола от ОС на сдружението от 03.08.2007 г. за представителността на делегатите по дружини.

При тези данни, следва да се приеме, че въззивният съд, произнасяйки се по законността на общите събрания на дружините, на които са били избрани делегатите за общото събрание на сдружението, е нарушил диспозитивното начало в процеса, определящо рамките на неговата правораздавателната дейност, като съд по съществото на спора което води до недопустимост на обжалвания съдебен акт. Същевременно, липсва произнасяне по надлежно въведените с исковата молба основания за незаконосъобразност на атакуваните решения. Това налага обезсилване на въззивното решение, на основание чл. 270, ал.3, изр.3, във връзка с препращащата разпоредба на чл.293, ал.4 ГПК и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на Апелативен съд – Велико Търново – за произнасяне по исковете с правно основание чл.25, ал.4 ЗЮЛНЦ, на предявените основания.

Така мотивиран, Върховният касационен съд, състав на Търговска колегия, второ отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОБЕЗСИЛВА решение № 24 от 14.05.2009 г. по в.т.д. № 174/2009 г. на Апелативен съд – Велико Търново.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: