Ключови фрази
Управление на МПС в срока на изтърпяване на наказание лишаване от право на управление на МПС, след като деецът е наказан за същото деяние по административен ред * административно наказание по чл. 78а НК * решаване на дело със споразумение

Р Е Ш Е Н И Е

№ 391

гр. София, 05 март 2015 година

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, Първо наказателно отделение, в съдебно заседание на шести октомври две хиляди и четиринадесета година, в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
РУМЕН ПЕТРОВ

със секретар Аврора Караджова
и с участието на прокурора Искра Чобанова
изслуша докладваното
от председателя (съдията) ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело под № 1095/2014 г.

Главният прокурор е отправил искане до ВКС по реда на Глава тридесет и трета от НПК да бъде възобновено и върнато за ново разглеждане нохд № 1037/2014 г. на Бургаския районен съд.
Оспореният съдебен акт е определение № 107, отразено в протокола за съдебното заседание от 12.03.2014 г., с което е одобрено споразумение по реда на чл. 384, ал. 1 НПК между прокурор от Районна прокуратура – Бургас и защитника на осъдения. По силата на така постановения акт е реализирана наказателната отговорност на Т. Д. В. за извършването на престъпление по чл. 343в, ал. 2, във връзка с ал. 1 НК, като му е наложено наказание пробация с пробационни мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 8 месеца, „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 8 месеца и „безвъзмезден труд в полза на обществото” в размер на 100 часа за срок от 1 година.
Главният прокурор обосновава искането с мотивите, че в случая е приложима хипотезата на чл. 78а НК, поради което е следвало съдът да не одобри споразумението, да разгледа делото и с присъда да освободи подсъдимия от наказателна отговорност, като му наложи административно наказание.
Искането за възобновяване е поддържано от участващия в съдебното заседание пред ВКС прокурор. Осъденият, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Върховният касационен съд намери искането за основателно.
За престъпление по чл. 343в, ал. 2, във връзка с ал. 1 НК се предвижда наказание „лишаване от свобода” до две години. Т. Д. В. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а НК. От процесното престъпление не са причинени имуществени вреди. Следователно, налице е хипотезата, визирана в чл. 78а НК, за освобождаване на дееца от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, като трябва да се посочи, че цитираната разпоредба има императивен характер и при наличието на съответните предпоставки приложението й е задължително. Като е одобрил споразумението, с което е реализирана наказателната отговорност на извършителя, съдът е допуснал съществено нарушение на материалния закон, както и съществено процесуално нарушение съгласно чл. 382, ал. 7 НПК. С оглед отстраняване на посочените нарушения, определението за одобряване на споразумението следва да бъде отменено по реда на възобновяването, като делото бъде върнато на първоинстанционния съд за ново разглеждане от друг състав на същия съд, от стадия на съдебното заседание.

Ръководен от изложеното, както и от обстоятелството, че обсъдените по-горе недостатъци са обхванати от основанията за възобновяване по чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК, и съобразно останалите приложими разпоредби от Глава тридесет и трета от НПК, Върховният касационен съд, Първо наказателно отделение,
Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ по реда на възобновяването определение № 107 от 12.03.2014 г., постановено по нохд № 1037/2014 г. на Бургаски районен съд, и ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание.


ПРЕДСАДЕТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: