Ключови фрази
Кумулации * основателност на искане за възобновяване * незаконосъобразно групиране на наказания

Р Е Ш Е Н И Е
№ 98
гр. София, 07.03.2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, II наказателно отделение, в съдебно заседание на 26 февруари, две хиляди и четиринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Юрий Кръстев
ЧЛЕНОВЕ: Елена Авдева
Теодора Стамболова
при участието на секретаря Кр. Павлова
и в присъствието на прокурора И. Чобанова
изслуша докладваното от председателя (съдията) Ю. Кръстев
наказателно дело № 139/2014 година.

Производството по чл. 419 и следващите НПК, е образувано по искане на Главния прокурор на Република България, за възобновяване на нохд № 1647/2013 г., на Русенския районен съд, 9-ти наказателен състав и има за предмет влязлото в сила протоколно определение от 22.07.2013 г. Иска се неговата отмяна и връщане на делото за ново разглеждане от този съд, за извършване на ново законосъобразно групиране на наказанията, на осъдения Н. Д. С.. Основание за направеното искане е чл. 420, ал. 1, вр. чл. 422, ал. 1, т. 5 и чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК - допуснато нарушение на закона.
Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа направеното искане, по съображенията изложени в него.
Осъденият Н. Д. С., иска да не бъде уважавано направеното искане.
Върховният касационен съд, като обсъди доводите в искането и данните по делото, за да се произнесе взе в пред вид следното:
С посоченото протоколно определение Русенският районен съд, 9-ти наказателен състав, по реда на чл. 25, ал. 1, вр. чл. 23, ал. 1 НК, е извършил групиране на наказанията, на осъдения Н. Д. С., по нохд № 1647/2013 г. на този съд и № 717/2009 г., на Окръжен съд Русе, определяйки му общо наказание от три години лишаване от свобода, като на основание чл. 66, ал. 1 НК е отложил изпълнението му за срок от пет години, присъединил е наказанията „глоба” от 10 000 лв. и лишаване от право да заема обществена длъжност – общински съветник и лишаване от право да упражнява дейност в системата на местното самоуправление и администрация, за срок от по две години. На основание чл. 59, ал. 1 НК е приспаднал времето през което осъденият е бил задържан под стража.
Определението е влязло в сила на 07.08.2013 г. и не е проверявано по касационен ред.
Така постановеното определение, е незаконосъобразно - чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, което налага да бъде отменено по реда на възобновяването и делото върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд.
Видно от данните по делото – справка за съдимост Н. С. има осъждане по пет дела. Съдът не е направил преценка за възможността към образуваната съвкупност, която е правилна, да бъде включено и наказанието по нохд № 645/2009 г., на Окръжен съд Русе, тъй като и трите престъпления са извършени преди да е имало влязла в сила присъда за което и да е от тях. Следователно е следвало да се образува съвкупност и определи общо наказание по нохд №№ 645/2009 г. и 717/2009 г., на Окръжен съд Русе и 1647/2013 г., на Районен съд Русе от три години лишаване от свобода, след което да се реши въпроса за начина на неговото изпълнение, на основание чл. 25, ал. 4 НК и присъединят наказанията „глоба” и лишаването от права.
От друга страна съдът не е изложил мотиви относно приложението на чл. 66, ал. 1 НК. В случая и по двете присъди включени в съвкупността са наложени наказания лишаване от свобода при условията на чл. 66, ал. 1 НК, но това не означава, че и по отношение на общото наказание автоматично следва да се приложи института на условното осъждане. В чл. 25, ал. 4 НК, изрично е предвидено, съдът който определя общото наказание да реши въпроса за неговото изпълнение. При това няма никаква пречка да се постанови ефективно изтърпяване, на наложено по всички присъди условно осъждане – т. 3 от ТР 14/1987 г. на ОСНК и постоянната съдебна практика.
В обхвата на преценката на съда дали да приложи разпоредбите на чл. 66, ал. 1 НК по отношение на общото наказание е броят на отделните присъди, степента на обществена опасност на извършените престъпления, данните за самоличността на дееца, наличие или липса на постигнат до момента поправителен и превъзпитателен ефект, могат ли да бъдат изпълнени целите на наказанието, ако не се изтърпява ефективно.
Като не е обсъдил всички възможности за групиране на наказанията и не е включил в съвкупността престъпление за което са налице условията на чл. 25, ал. 1, вр. чл. 23, ал. 1 НК и не е приложил правилно чл. 25, ал. 4 НК, районният съд е допуснал съществено нарушение на закона по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, което налага определението да бъде отменено по реда на възобновяване на наказателни дела и делото върнато за ново разглеждане от Русенския районен съд, от стадия на съдебното заседание, за извършване на законосъобразна кумулация, съобразно разпоредбите на чл. 25, ал. 1, вр. чл. 23, ал. 1 НК и правилното приложение на чл. 25, ал. 4 НК.
С оглед на изложеното Върховният касационен съд, 2 наказателно отделение, на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 НПК
Р Е Ш И :
О Т М Е Н Я по реда на възобновяване на наказателни дела, влязлото в сила определение от 22.07.2013 г., постановено по нохд № 1647/2013 г., на Русенския районен съд, 9-ти наказателен състав и В Р Ъ Щ А делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд, от стадия на съдебното заседание.
Председател:
Членове: