Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 118

гр. София, 23.07. 2013 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховен касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение,
в закрито заседание на деветнадесети юли две хиляди и тринадесета година
в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АВДЕВА
ЧЛЕНОВЕ: БИЛЯНА ЧОЧЕВА
БИСЕР ТРОЯНОВ

изслуша докладваното от съдия ЧОЧЕВА ч.н.дело № 1000 по описа за 2013 г.
и за да се произнесе взе пред вид следното:

Производството пред Върховния касационен съд е по реда на чл. 44 ал. 1, вр. чл. 36 от НПК за разрешаване на възникнал спор за местна подсъдност между Кърджалийския РС и РС - Ардино по повод разглеждане на тъжбата на Ц. Ц. Х. срещу В. К. К. за престъпление по чл. 148, вр. чл. 147 и вр. чл. 146 от НК.
Тъжбата е била подадена до РС –Кърджали и в тази връзка е било образувано НЧХД № 1125/2012 г. След като е дал ход на тъжбата, с протоколно определение от с. з. на 18.04.2013 г. съдът е прекратил производството и е изпратил делото по подсъдност на РС –Ардино. Приел е, че деянието е било извършено в този район, тъй като двете жалби, подписани от подсъдимия, са били съставени в с.С., обл. Ардино и са касаели поведение на тъжителя в качеството му на длъжностно лице – директор на РД „СП” – Ардино.
След получаване на делото в РС – Ардино е било образувано НЧХД № 57/2013 г. С разпореждане № 19/08.05.2013 г. съдията-докладчик е прекратил производството и е повдигнал спор за подсъдност, приемайки, че увреждащите изявления са били разпространени с подаването на жалбите от подсъдимия до техните адресати – РД „СП” – Кърджали и Агенция „СП” – София.
В писменото си становище прокурорът от ВКП изразява позиция, че компетентен да разгледа делото е РС – Кърджали.
Върховният касационен съд, след като провери материалите по делото, както и съобрази предпоставките по чл. 44 ал. 1, вр. чл. 36 от НПК, намира, че делото следва да бъде разгледано от РС – Кърджали.
Съгласно чл. 42 ал. 1, вр. чл. 36 ал. 1 от НПК безспорен ориентир за подсъдността по местоизвършване на престъплението се явява обстоятелствената част на обвинението, описано в частната тъжба. В депозираната от тъжителя е отразено, че клеветите и обидите са се съдържали в две жалби на подсъдимия, подадени до РДСП – Кърджали (вх. № 94ВВ – 1/29.05.2012 г. и вх. № 94ВВ/0005/07.11.2012 г.), които са били разпространени според него публично пред минимум две лица – Директорът на РДПС – Кърджали и служители от същата служба, натоварени да вземат отношение по случая. За съставомерността на деянието по основания състав на клевета по чл. 147 от НК е необходимо позорните обстоятелства (които представляват твърдения за съществуването на факти, накърняващи доброто име на тъжителя, които и задължително следва да са неистински или приписване на престъпление), да са разгласени, което означава довеждане (от страна на подсъдимия) на увреждащата информация до знанието на друго лице.
При това положение, след като в тъжбата се твърди, че разгласяването е станало с подаването на жалбите до РДСП – Кърджали, респ. с прочитане на тяхното съдържание от Директора и други служители от ведомството, то компетентен да разгледа тъжбата е РС –Кърджали, на който съответно да бъдат изпратени материалите по двете образувани и прекратени дела.
Предвид гореизложеното и на основание чл. 44 ал. 1 от НПК, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И:
ИЗПРАЩА прекратеното НЧХД. № 57/2013 г. по описа на РС – Ардино (ведно с прекратеното НЧХД № 1125/2012 г. по описа на РС – Кърджали) за разглеждане и решаване от Кърджалийския районен съд.
Препис от настоящето определение да се изпрати на РС - Ардино за сведение.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.