Ключови фрази
Обжалване на решението по молбата за регистрация * регистърно производство


Р Е Ш Е Н И Е

№ 15
гр. София, 17.02.2022 година


В ИМЕТО НА НАРОДА


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, Второ отделение в открито съдебно заседание на петнадесети февруари през две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
ЧЛЕНОВЕ: АННА БАЕВА
ЛЮДМИЛА ЦОЛОВА

при участието на прокурор Таскова със секретар СОФИЯ СИМЕОНОВА като изслуша докладваното от съдия ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА т. дело № 232 по описа за 2022г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 18 от Закона за политическите партии.
Образувано е по касационна жалба на Политическа партия „Народна партия истината и само истината“, подадена от В. А. А. в качеството му на председател на партията, приподписана от процесуален представител адв. М. М., срещу решение № 31 от 06.10.2021г. по ф. дело № 36/2021г. на Софийски градски съд, ТО, VI-1 състав, с което е отказано вписване в регистъра на политическите партии при Софийски градски съд на регистрацията на Политическа партия „Народна партия истината и само истината“ /с абревиатура НПИСИ/ по заявление вх. № 9094/16.07.2021г.
Касаторът излага оплаквания за неправилност на решението поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила поради неизлагане на мотиви. Поддържа становище, че съдът неправилно е приел, че не е спазено изискването на чл. 11, ал. 1 ЗПП, т. е. не е спазен редът за присъединяване на българските граждани чрез саморъчно подписана и попълнена декларация за индивидуално членство по образец. Излага съображения, че по делото са представени декларациите в изискуемата форма, подписани до датата на учредителното събрание, и са изпълнени изискванията на чл. 10, ал. 1 и чл. 12, ал. 1 ЗПП. В съдебно заседание релевира доводи, че в ЗПП не е предвидено условие за поставяне на дата върху декларациите за членство. Касаторът поддържа, че в противоречие със съдопроизводствените правила съдът не е обсъдил дали са спазени останалите изисквания за регистрация на политическата партия и относимите към тях доказателства. Моли решението да бъде отменено и делото да бъде върнато на Софийски градски съд за ново разглеждане, евентуално партията да бъде вписана в регистъра на политическите партии при Софийски градски съд.
Представителят на Върховна касационна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба и правилност на обжалвания съдебен акт. Поддържа, че решението е мотивирано и изводът, че липсва задължителното изискуемо от закона условие – наличие на декларации от 500 човека при учредяване на партията, е направен въз основа на представените доказателства. Релевира доводи, че императивната разпоредба на чл. 11, ал. 1 ЗПП предвижда декларациите да са попълнени преди датата на учредителното събрание, поради което нарушението на това изискване и представянето на декларации, за които не може да се удостовери, че са попълнени преди датата на провеждане на учредителното събрание, обосновава отказ за регистрация на политическата партия. От представените множество заявления и декларации се установява, че по-малко от 350 броя отговарят на законовите изисквания. Представителят на Върховна касационна прокуратура моли решението на СГС да бъде оставено в сила.
Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срока по чл. 18, ал. 1 ЗПП от надлежна страна срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, като обсъди направените оплаквания и изложените становища и извърши проверка на обжалвания съдебен акт, констатира следното:
За да откаже вписване в регистъра на политическите партии на Политическа партия „Народна партия истината и само истината“, поискано със заявление вх. № 9094/16.07.2021г., Софийски градски съд е приел, че са спазени само част от императивните изисквания, предвидени в ЗПП, и не е спазено изискването на чл. 11, ал. 1 ЗЗП за присъединяването на български граждани с избирателни права съгласно българското законодателство към подписката, чрез саморъчно попълнена и подписана декларация за индивидуално членство по образец, утвърден от инициативния комитет, до провеждането на учредителното събрание.
Съдът е констатирал, че са изпълнени следните изисквания:
1/ Предприемане на инициатива за учредяване на политическа партия от най-малко 50 граждани с избирателни права, съгласно българското законодателство, образуващи инициативен комитет /чл. 10, ал. 1 ЗПП/ - видно от представения протокол от събранието на инициативния комитет на политическа партия „Народна партия истината и само истината“ и приложения към същия списък, на 24.01.2021г. в [населено място], [улица] проведено събрание на инициативен комитет, на което с единодушие от 205 гласа са взети решения за учредяване на партията, за приемане на учредителна декларация с основни принципи и цели, утвърден е текстът на декларация за индивидуално членство по образец, предвидено е публикуване на учредителната декларация в един национален ежедневник и откриване на подписка.
2/ Инициативният комитет е приел учредителна декларация в писмена форма, съдържаща основните принципи и цели на политическата партия /чл. 10, ал. 2 и ал. 3 ЗПП/.
3/ Инициативният комитет е публикувал учредителната декларация на 26.01.2021г. в един национален ежедневник – вестник „Труд“, раздел „Обяви“, и е открил подписка за набиране на членове-учредители /чл. 10, ал. 4 ЗПП/.
По делото е установено, че в срока по чл. 12, ал. 1 ЗПП, на 18.04.2021г. от 13.00 ч. в [населено място], [улица] – на живо и на открито на площад „Народно събрание“ пред паметника Цар Освободител, както и чрез конферентна „on – line“ връзка по ФБ с учредители, е проведено учредително събрание на политическа партия „Народна партия истината и само истината“. Съдът е констатирал, че в протокола е отразено, че на учредителното събрание са присъствали общо 594 души членове-учредители, от които 224 души лично и 370 души в „on – line“ платформа.
Изводът, че не са спазени изискванията на чл. 11, ал. 1 и чл. 12, ал. 2 ЗПП за присъединяването на български граждани с избирателни права съгласно българското законодателство към подписката, чрез саморъчно попълнена и подписана декларация за индивидуално членство по образец, утвърден от инициативния комитет, до провеждането на учредителното събрание, и за присъствие на учредителното събрание най-малко на 500 граждани с избирателни права, подписали декларации по чл. 11 ЗПП, е аргументиран с обстоятелството, че до датата на провеждане на учредителното събрание, включително и на 18.04.2021г., попълнените и подписани декларации за индивидуално членство са 363 броя /в червени класьори: том I, от л. 1 до л. 559 - 19 бр. декларации; том II, от л. 560 до л. 1119 - 17 бр. декларации; том III, от л. 1120 до л. 1680 - 20 бр. декларации; том IV, от л. 1681 до л. 2243 - 153 бр. декларации; том V, от л. 2244 до л. 2803 - 119 бр. декларации; том VI, от л. 2804 до л. 2920 - 35 бр. декларации/, т. е. по-малко от изискването в чл. 12, ал. 2 ЗПП. В обжалваното решение е посочено, че в голямата си част декларациите по чл. 11 ЗПП са попълнени и подписани след 18.04.2021г. – датата на учредителното събрание, а в том III /15 бр./ и том V /3 бр./ са представени декларации и с дати преди 24.01.2021г. – датата на провеждане на събранието на инициативния комитет, на която е приет проект на учредителната декларация. Въз основа на изложените съображения СГС е заключил, че поради неспазване на изискванията по чл. 11, ал. 1 и чл. 12, ал. 2 ЗПП искането за вписване на първоначална регистрация на политическа партия „Народна партия истината и само истината“ следва да бъде отказано.
Обжалваното първоинстанционно решение е правилно, постановено при спазване на материалния закон, не са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и е обосновано. Изводите на Софийски градски съд са съобразени с разпоредбите на чл. 11, ал. 1 и 3 и чл. 12, ал. 2 ЗПП, както и с трайната съдебна практика, формирана по тяхното приложение - решение № 150/29.10.2013г. по т. д. № 3548/2013г. на ВКС, ТК, I т.о., решение № 68/03.05.2016г. по т. д. № 700/2016г. на ВКС, ТК, I т. о., решение № 29/30.01.2017г. по т. д. № 127/2017г. на ВКС, ТК, II т. о., решение № 233/08.12.2017г. по т. д. № 2815/2017г. на ВКС, ТК, II т. о., решение № 158/11.12.2020г. по т. д. № 2240/2020г. на ВКС, ТК, I т. о. и др.
Учредяването и регистрирането на една политическа партия представлява сложен фактически състав, който включва множество предвидени в ЗПП юридически факти. За да бъде учредена и регистрирана в регистъра на политическите партии новообразувана политическа партия, следва да бъдат спазени предвидените в ЗПП императивни изисквания, като бъдат осъществени необходимите юридически факти и съответните правни и фактически действия в определена съобразно специалния закон поредност, а именно:
1/ Предприемане на инициатива за учредяване на политическа партия от най-малко 50 граждани с избирателни права съгласно българското законодателство, които образуват инициативен комитет /чл. 10, ал. 1 ЗПП/.
2/ Приемане от инициативния комитет на учредителна декларация, изготвена в писмена форма, в която се определят основните принципи и цели на политическата партия /чл. 10, ал. 2 и 3 ЗПП/.
3/ Публикуване от инициативния комитет на приетата учредителна декларация най-малко в един национален ежедневник и откриване на подписка за набиране на членове-учредители /чл. 10, ал. 4 ЗПП/.
4/ Присъединяване на български граждани с избирателни права съгласно българското законодателство към подписката чрез саморъчно попълнена и подписана декларация за индивидуално членство по образец, утвърден от инициативния комитет, до провеждането на учредителното събрание /чл. 11, ал. 1 ЗПП/. Такава декларация следва да бъде подписана и от членовете на инициативния комитет /чл. 11, ал. 3 ЗПП/.
5/ Провеждане на учредително събрание на територията на Република България в срок от три месеца от датата на приемане на учредителната декларация, на което присъстват най-малко 500 граждани с избирателни права съгласно българското законодателство, подписали декларация по чл. 11 ЗПП /чл. 12, ал. 1 и 2 ЗПП/. Приемане от учредителното събрание на устав с предвиденото в чл. 14, ал. 1 ЗПП съдържание и избор на ръководни и контролни органи на политическата партия /чл. 13, ал. 1 и 2 ЗПП/.
6/ Подаване в СГС на писмена молба от органа на партията, който съгласно устава я представлява, в срок до три месеца от датата на провеждане на учредителното събрание, с приложени към нея документи, посочени в чл. 15, ал. 3 ЗПП, вкл. декларациите за индивидуално членство по чл. 11 ЗПП /чл. 15, ал. 3, т. 5 ЗПП/ и списък, съдържащ трите имена, ЕГН и постоянен адрес на не по-малко от 2500 членове /чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП/.
Предвид посочените императивни изисквания за последователно осъществяване на определените правни и фактически действия и конкретните юридически факти, се налага извод, че набирането на членове-учредители и подписването на декларациите за индивидуално членство по образец, утвърден от инициативния комитет, следва да бъде осъществено в периода след публикуването на приетата от инициативния комитет учредителна декларация най-малко в един национален ежедневник и откриването на подписка за набиране на членове-учредители до провеждането на учредителното събрание. Целта на декларацията за индивидуално членство в съответната политическа партия е гражданите не само да изразят волята си да членуват в конкретна политическа партия, но и да приемат основните принципи и цели на тази политическа партия, изложени в конкретната учредителна декларация, и изрично да заявят, че към съответния релевантен момент не членуват в друга политическа партия.
Действително в ЗПП не е постановено изрично изискване на декларациите за индивидуално членство по образец, утвърден от инициативния комитет, да бъде поставена дата. Съгласно разпоредбата на чл. 11, ал. 1 ЗПП всеки гражданин с избирателни права съгласно българското законодателство може да се присъедини към подписката чрез саморъчно попълнена и подписана декларация за индивидуално членство по образец, утвърден от инициативния комитет, до провеждането на учредителното събрание. По силата на чл. 12, ал. 2 ЗПП учредителното събрание за образуване на политическата партия е законно, ако на него присъстват най-малко 500 граждани с избирателни права съгласно българското законодателство, подписали декларации по чл. 11 ЗПП. Изискването в чл. 12, ал. 2 ЗПП за присъствие на учредителното събрание най-малко на 500 граждани с избирателни права съгласно българското законодателство, подписали декларации по чл. 11 ЗПП, обуславя извод, че законността на учредителното събрание е предпоставена освен от броя на присъстващите учредители /не по-малко от 500/, но и от притежаваните от тях качества - българско гражданство, избирателни права, липса на членство в друга политическа партия и от изразената лична воля за членство и приемане на основните принципи и цели на политическата партия чрез декларацията по чл. 11 ЗПП. Следователно с посочените разпоредби законодателят е въвел краен срок, до изтичането на който декларациите по чл. 11 ЗПП трябва да бъдат подписани от учредителите. Представянето на подписани декларации по чл. 11 ЗПП от учредителите най-късно до датата /включително/ на самото провеждане на събранието обуславя неговото законно провеждане. Поради това, независимо, че в закона липсва изрично изискване за поставяне на дата на декларацията по чл. 11, настоящият съдебен състав счита, че датата на подписване на декларацията е задължителен реквизит, удостоверяващ спазването на предвидения в закона краен срок за нейното подписване.
Декларацията по чл. 11 ЗПП не може да бъде подписана и преди датата на събранието на инициативния комитет, тъй като преди тази дата липсва приета от инициативния комитет декларация със съответното съдържание и утвърден образец.
В конкретния случай първоинстанционният съд правилно съобразно представените доказателства е установил, че попълнените и подписани декларации за индивидуално членство по чл. 11 ЗПП през периода от 24.01.2021г. /датата на провеждане на събранието на инициативния комитет/ до 18.04.2021г. /датата на провеждане на учредителното събрание/ включително са 363 броя, т. е. по-малко от изискването в чл. 12, ал. 2 ЗПП, както и че част от декларациите по чл. 11 ЗПП са попълнени и подписани след 18.04.2021г., а 18 бр. декларации са с дати преди 24.01.2021г. Следователно не може да се приеме, че учредителното събрание е проведено съобразно изискванията на чл. 12, ал. 2 ЗПП.
Представените в настоящото производство в три класьора 568 бр. декларации за индивидуално членство по чл. 11 ЗПП без дати не могат да обусловят извод, че учредителното събрание е проведено при спазване на изискванията на чл. 12, ал. 2 във връзка с чл. 11 ЗПП. Липсата на поставени дати в декларациите не дава възможност да бъде извършена преценка дали към датата на провеждане на учредителното събрание съответните членове – учредители притежават необходимите качества и дали са налице обстоятелствата, относими за индивидуално членство на декларатора - гражданство, избирателни права съгласно българското законодателство, нечленуване в друга политическа партия, липса на законова забрана за партийно членство и др.
Доводът на касатора за неправилност на решението на СГС поради нарушение на съдопроизводствените правила, тъй като съдът не е обсъдил дали са спазени останалите изисквания за регистрация на политическата партия и относимите към тях доказателства, е неоснователен. Неспазване на изискването на чл. 12, ал. 2 и чл. 11, ал. 1 ЗЗП е достатъчно основание за отказ от регистрация на политическата партия в регистъра на политическите партии при Софийски градски съд, дори и при спазване на останалите изисквания.
Въз основа на изложените съображения решението на Софийски градски съд следва да бъде оставено в сила.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 31 от 06.10.2021г. по ф. дело № 36/2021г. на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI-1 състав.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.