Ключови фрази
Кражба, извършена чрез разрушаване, повреждане или подкопаване на прегради, здраво направени за защита на лица или имот * неоснователност на касационна жалба


3
Върховен касационен съд на Република България НК, І н.о. дело № 738/2013 год.
Р Е Ш Е Н И Е
№ 252

гр.София, 23 септември 2013 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо наказателно отделение в съдебно заседание на десети май две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН НЕДЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА

със секретар Аврора Караджова
при участието на прокурора ПЕТЯ МАРИНОВА
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело под № 738/2013 година

Защитник на подсъдимия В. М. Й. е подал касационна жалба срещу въззивната (нова) осъдителна присъда спрямо него на Габровския окръжен съд, издадена след отмяната на оправдателната присъда в първата инстанция – Габровския районен съд.
И двете присъди са по обвинението срещу Й., че на 16.VІІ.2011 год. е извършил кражба от леярния цех на [фирма]-Габрово на електрически машини и проводници за общо 3 014 лева – престъпление по чл.195, ал.1, т.3 и 4 НК (заради ползването на техническо средство и взлома при кражбата). Оправданият в първата инстанция подсъдим е осъден във втората на 2 години лишаване от свобода условно (чл.66 НК) за срок от 4 години.
В касационната жалба поради времето на изготвянето ѝ – преди мотивите към осъдителната присъда, има само позоваване на основанията по чл.348 НПК, свързани с нарушенията на материалния и процесуалния закони, а искането е да бъде потвърдена оправдателната присъда. Отношението към новия (въззивен) съдебен акт е пространно развито допълнително по реда на чл.351, ал.3 НПК, когато е отправено и по-точно формулираното искане към ВКС – да отмени присъдата на ГОС и да оправдае подсъдимия (макар че, от друга страна, последното е поначало недопустимо при нарушения на процесуалния закон – арг. от чл.354, ал.3, т.2 НПК).
В съдебното заседание на ВКС жалбата е поддържана от подалата я страна, а прокурорът е за нейното отхвърляне като неоснователна.
ВКС намери, че обжалваната присъда трябва да бъде оставена в сила.
Тя не е засегната от приписаните ѝ недостатъци.
Те най-напред са неточно свързани от жалбоподателя с първите две от касационните основания (по т.1 и 2 на ал.1 от чл.348 НПК) – възраженията срещу осъдителната присъда са изцяло от доказателствено, - а, следователно – поначало от процесуално естество.
Чрез писменото допълване на касационната жалба, по-нататък, подателят ѝ всъщност за първи път лично – защото предишният път е посредством съдебния протокол, излага системно основните си доводи срещу осъждането на В.Й.: основният пък между тях е, че преди и по време на досъдебното производство върху обвиняемия е била упражнена принуда и дори в по-тесен смисъл – насилие, но освен това, че доказателствата са недостатъчни и противоречиви, че само необективното им тълкуване е в полза на обвинението и др.подобни.
Получило се е обаче така, че в мотивите към осъдителната присъда ГОС е дал на практика отговори на всички възражения, които жалбоподателят е изложил сега в допълнението към касационната жалба. Впечатлението идва от това, че в общи линии, възраженията са изложени като че ли преди мотивите на съда, но и от обстойния и критичен анализ в тях на всички възникнали спорни въпроси: от кога и от кого са нараняванията на подсъдимия, той или негови близки са извършили кражбата и въобще дали защитната му теза не е пригодена към доказателствата.
На свой ред ВКС няма никакви основания да не се присъедини изцяло към убедителните резултати от дейността на ГОС, поради което и с оглед чл.354, ал.1, т.1 НПК
Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА въззивна (нова) присъда № 38 от 13 март 2013 год. по внохд № 200/2012 год. на Габровския окръжен съд.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:



/СЛ