Ключови фрази
Кражба, извършена чрез разрушаване, повреждане или подкопаване на прегради, здраво направени за защита на лица или имот * Искане за възобновяване на наказателно дело от окръжен прокурор * новооткрито обстоятелство

Р Е Ш Е Н И Е

№139

Гр. София, 02 октомври 2019 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в открито съдебно заседание на седемнадесети септември през две хиляди и деветнадесета година в състав


ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: МАЯ ЦОНЕВА
КРАСИМИРА МЕДАРОВА

при участието на секретаря ИЛ. ПЕТКОВА
и след становище на прокурора от ВКП И. СИМОВ, като разгледа докладваното от съдия Медарова наказателно дело № 504/19 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:


Производството пред ВКС е по глава XXXІІІ от НПК.
Образувано е на осн. чл.420, ал.1, вр. чл.422, ал.1, т.3 от НПК по искане на Окръжен прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Ямбол, за възобновяване на н.о.х.д. № 911/2018 г., по описа на Районен съд-гр. Ямбол, и за отмяна на влязлата в сила присъда № 14/23.01.2019 г., постановена по същото дело.
В искането за възобновяване е посочено, че с присъдата по делото, която е влязла в сила на 05.02.2019 г., подсъдимият Н. Н. Й., след провеждане на задочно производство, е признат за виновен в извършване на престъпление по чл.195, ал.1, т.3, 4 и 7, вр. чл.194, ал.1, вр. чл.28, ал.1 от НК и му е наложено наказание от една година лишаване от свобода, при първоначален общ режим на изтърпяване. При изпълнението на присъдата, Софийска районна прокуратура е установила, че осъденият Й. страда от „шизофрения, параноидна форма“, непрекъснато протичане – психоза с давност от 1999 г. и е образувала производство за прилагане спрямо него на принудителни медицински мерки по смисъла на чл.89, б. „б“ от НК, н.ч.д. № 20781/2018 г., по описа на СРС. Установеното в хода на образуваното частно производство, психично заболяване на осъдения се сочи за новооткрито обстоятелство, което има определящо значение за постановената осъдителна присъда. Прави се искане за възобновяване на н.о.х.д. № 911/2018 г., по описа на Районен съд-гр. Ямбол, за отмяна на влязлата в сила присъда № 14/23.01.2019 г. и за връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.
В съдебно заседание пред касационната инстанция прокурорът от ВКП поддържа искането за възобновяване, като го намира за основателно, поради наличието на предпоставките по чл.422, ал.1, т.3 от НПК. Сочи, че психичното заболяване, от което страда подсъдимият не е било известно на съда, който е постановил влязлата в сила присъда, констатирано е в хода на нейното изпълнение и наличието му налага възобновяване на наказателното производство по това дело.
Пред настоящият състав на ВКС осъденият Й., нередовно призован не се явява.
Представлява се от служебно назначен защитник, адв. П., който счита, че искането за възобновяване е основателно и следва да бъде уважено, поради наличието на изискуемите в закона предпоставки за това. Защитникът сочи още, че новооткритите обстоятелства, касаещи здравословното състояние на осъдения са от съществено значение за решаване на делото.
Върховният касационен съд, трето наказателно отделение, след като обсъди становищата и доводите на страните по делото и в пределите на правомощията си извърши проверка за наличието на основанията за възобновяване по чл.422, ал.1, т.3 от НПК, намери следното:
Искането за възобновяване е процесуално допустимо, направено е от активно легитимирана страна, окръжен прокурор при Окръжна прокуратура- Ямбол, и е в полза на осъденото лице, поради което не е обвързано със законов срок за подаването му.
Разгледано по същество, искането за възобновяване е основателно.
От материалите по делото се установява, че в Районен съд – Ямбол е бил внесен обвинителен акт от прокурор при РП – Ямбол срещу Н. Н. Й., по обвинение за престъпление по чл.195 ал.1, т.3, 4 и 7, вр. чл.194, ал.1, вр. чл.28, ал.1 от НК от НК, и по същия е образувано наказателно общ характер дело № 911/2018 г., по описа на същия съд. Съдебното производство по делото е проведено в отсъствието на подсъдимия, който не е бил намерен на посочения от него адрес, за да бъде призован за същото. Делото е приключило с присъда № 14/23.01.2019 г., на Районен съд-гр. Ямбол, с която подсъдимият е бил признат за виновен в извършване на престъплението по чл.195, ал.1, т.3, 4 и 7, вр. чл.194, ал.1, вр. чл.28, ал.1 от НК и му е било наложено ефективно наказание от една година лишаване от свобода.
След постановяването на присъдата, същата не е била обжалвана и е влязла в законна сила на 05.02.2019 г.
Преди влизане в сила на цитираната присъда, по отношение на осъдения Й. е било образувано друго наказателно производство, под формата на досъдебно производство, № зм - 637/2017 г., по описа на РУ-Нова Загора, преписка № 1251/2017 г., / пор. № 470/2017 г. / по описа на Районна прокуратура – Нова Загора.
Същото е било прекратено с постановление от 07.08.2018 г. на прокурор при РП-Нова Загора, на осн. чл.24, ал.1, т.5 от НПК, поради обстоятелството, че в хода на разследването по делото, по отношение на Й. е била назначена съдебно-психиатрична експертиза, която е дала заключение, че лицето страда от психично заболяване, което е пречка за участието му в наказателното производство.
От заключението на съдебно-психиатричната експертиза е установено, че Й. страда от шизофрения, параноидна форма, непрекъснато протичане с изразена емоционално волева промяна на личността. Както и че е нарушена психическата му годност правилно да възприема фактите, които имат значение за делото и да ги възпроизвежда. По повод наличното психично заболяване, Й. е бил настаняван за лечение в психиатрично заведение, и в резултат на установеното психично разстройство към момента на извършване на деянието, за което е образувано това наказателно производство, датата 13.09.2018 г., и периодът след това, не е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.
След прекратяването на досъдебното производство № ЗМ 637/2017 г., по описа на РУ-Нова Загора, по отношение на Й. е било внесено предложение по реда на чл.427, ал.1 от НПК, вр. чл.89, б.“б“ от НК на мл. прокурор при РП – София, за прилагане на принудителни медицински мерки/ПММ/, във връзка с което е било образувано частно наказателно дело № 16415/2018 г., по описа на Софийски районен съд.
Частното наказателно производство е било прекратено, / във връзка с направено искане за промяна на местната подсъдност, първоначално образуваното н.ч.д. 16415/2018 г., на СРС е било прекратено и е било образувано под нов номер – н.ч.д. № 20781/2018 г., по описа на СРС / поради постъпило по делото уведомление от ДПБ – гр. Ловеч, изх.№ 409/20.02.2019 г., с което се уведомява съдът, че лицето Н. Й. е постъпило на лечение в същото психиатрично заведение на 14.02.2019 г. / ИЗ № 103/2019 г. / с диагноза „ параноидна шизофрения“, като при приемането си е подписало декларация за информирано съгласие за лечение, копие от която също е приложено по делото.
Предвид изложената фактология се установява наличието на предпоставките по чл.422, ал.1, т.3 от НПК за възобновяване на наказателното дело, посочено в искането на прокурора. Чрез разследване в хода на досъдебното производство по № зм - 637/2017 г., по описа на РУ-Нова Загора и по н.ч.д. № 20781/2018 г., по описа на СРС, са били установени новооткрити обстоятелства относно психичната годност на лицето и невъзможността му да носи наказателна отговорност, поради липса на вменяемост, които са от съществено значение за хода на делото и които обстоятелства не са били известни на съда, постановил влязлата в сила присъда.
Новооткритото обстоятелството, свързано с наличието на психично заболяване на осъдения, което засяга вменяемостта му и едновременно с това е било актуално към периода на извършване на процесното деяние, за което е постановена влязлата в сила присъда, чието възобновяване се иска, е от съществено значение за делото, доколкото касае способността на лицето да участва в наказателното производство и да понася наказателна отговорност. Същото е в основата на преценката на съда дали извършеното деяние съставлява престъпление по смисъла на чл.24, ал.1, т.1 от НПК, респективно за това - налице ли са били предпоставки за провеждане на наказателно преследване спрямо него.
Това обстоятелство не е било известно на съда, постановил присъдата по делото, чието възобновяване се иска, тъй като психичната годност на осъдения не е била подложена на проверка. В хода на това наказателно производство не е била назначавана и изслушвана съдебно-психиатрична експертиза относно осъдения Й. и не са налице доказателства за това, че той страда от психично заболяване.
Предвид посочените данни се налага извода за основателност на искането на прокурора от Окръжна прокуратура- Ямбол за възобновяване на наказателното дело, водено спрямо осъдения Й..
Налице са предпоставките на чл.422, ал.1, т.3 от НПК, поради което н.о.х.д. № 911/2018 г., по описа на Районен съд-гр. Ямбол следва да се възобнови, като се отмени постановената по същото дело присъда № 14/23.01.2019 г., която е влязла в сила. Делото следва да се върне за ново разглеждане на прокурора, тъй като новооткритото обстоятелство не му е било известно при образуването и приключването на досъдебното производство.
Водим от горното и на осн. чл.425, ал.1, т.1 от НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА н.о.х.д. № 911/2018 г., по описа на Районен съд-гр. Ямбол, като ОТМЕНЯ постановената по същото дело присъда № 14/23.01.2019 г и ВРЪЩА делото за ново разглеждане на прокурор от Районна прокуратура - Ямбол.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: