Ключови фрази


Р Е Ш Е Н И Е

№ 7

гр. София, 17.03.22 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Гражданска колегия, Четвърто отделение, в открито съдебно заседание на осемнадесети януари през две хиляди и двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ВЕСКА РАЙЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ : ГЕНИКА МИХАЙЛОВА
ЛЮБКА АНДОНОВА


при участието на секретаря Даниела Цветкова, като изслуша докладваното от съдията Любка Андонова гр. дело № 2383 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.307 и сл. от ГПК.

Образувано е по молба вх.№ 270307/29.4.2021 г, подадена от Н. К. Л. от [населено място] за отмяна на влязлото в сила решение № 260012/10.7.20 г на Окръжен съд-Перник, Гражданска колегия, с което е потвърдено решение № 1997/11.12.2019 г по гр.дело № 03880/19 г на Районен съд-Перник, Гражданско отделение, с което е признато за установено по иска, предявен от „Топлофикация-Перник“АД, че молителят дължи сумата 1118, 85 лв, представляваща неплатена главница за доставена топлинна енергия за периода 1.5.2016 г-30.4.2017 г, както и обезщетение за забава в размер на 149, 85 лв, ведно със законните последици.

В молбата за отмяна се подържа основанието по чл.303 ал.1 т.6 ГПК.Към момента на връчване на исковата молба Л. не е бил навършил пълнолетие, а исковата молба не е връчена на законния му представител.Не е бил редовно представляван в хода на исковото производство, по делото постановено неправилно решение, тъй като ответникът не е бил пасивно материалноправно легитимиран да отговаря по предявените искове.

Ответникът по молбата „Топлофикация-Перник“АД оспорва същата по съображения, изложени в писмен отговор, депозиран по делото чрез процесуалния представител на дружеството.

С определение № 479/28.6.2021 г, постановено по делото молбата за отмяна е приета за допустима и е насрочена в открито съдебно заседание за разглеждането й по същество.

По основателността на молбата с правно основание чл.307 ал.1 т.6 ГПК. Отменителното основание по чл. 303, ал. 1 т. 6 ГПК предполага установеност на това, че страната при нарушаване на съответните правила е била или съответно не е била представлявана от лице по чл.29 ГПК.Тоест следва да бъде доказано, че в резултат на нарушаване на съдопроизводствените правила, тя е била лишена от възможността да се защити при разглеждане на делото, поради препятстване на предоставените й процесуални възможности. В разглеждания случай такива обстоятелства не се установяват.Действително молителят е навършил пълнолетие след връчване на препис от исковата молба, но исковата молба ведно с приложенията към нея е редовно връчена на пълнолетен член на семейството му-А. К.-негов дядо със задължение да я предаде.В законоустановения срок от страната постъпил писмен отговор със заявени подробни оспорвания на иска и възражения и искане са събиране на доказателства.Всички оспорвания са били свързани с неоснователността на молбата и обстоятелството, че когато имотът е бил дарен на Л., същият поради непълнолетие не е бил в състояние да се запознае с Общите условия на дружеството ; не е възникнало валидно облигационно правоотношение между страните, молителят не е имал качеството на потребител и не би могъл да отговаря материално правно по исковете.По делото са проведени две съдебни заседания, за които ответникът е бил редовно уведомен чрез неговия дядо.Приети са съдебно-икономическа и съдебно-техническа експертиза, неоспорени от страните.В проведените съдебни заседания не се е явил упълномощен представител на молителя, който както бе посочено по-горе в хода на процеса е навършил пълнолетие.Пълнолетната страна е подала въззивна жалба, твърдейки неправилност на първоинстанционтото решение предвид същите обстоятелства : когато процесния имот му е бил подарен е бил на 12 години и очевидно не е можел да се запознае с Общите условия на дружеството, да съобрази и изпълнява задълженията по тях и е нямал качеството дееспособен потребител, поради нередовно възникнала облигационна връзка между страните.В хода на въззивното производство Л. също не е упълномощил процесуален представител, който да защитава правата му.

При така изложеното Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение намира следното :

Установява се, че във всеки един момент от развитие на производството, молителят е имал възможност да участва по делото или да упълномощи процесуален представител.В този смисъл не е налице нито една от хипотезите на визираната в молбата по чл.303 ал.1 т.6 ГПК правна норма.Молбата за отмяна се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.Останалите доводи на молителя са свързани изцяло с правилността на съдебното решение, отделно то това се извършва смесване на фигурите материална и процесуална легитимация на страната, а всичко това няма каквото и да било отношение към отменителното основание по чл.303 ал.1 т.6 ГПК.

Поради изложените съображения подадената молба за отмяна е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Воден от гореизложените мотиви, Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение

Р Е Ш И :

ОТХВЪРЛЯ като неоснователна молба вх.№ 270307/29.4.2021 г, подадена от Н. К. Л. от [населено място] за отмяна на влязлото в сила решение № 260012/10.7.20 г на Окръжен съд-Перник по гр.дело № 00163/20 г, с което е потвърдено решение № 1997/11.12.2019 г на Районен съд-Перник, Гражданско отделение по гр.дело № 03880/2019 г.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :1.

2.