Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * възстановяване на длъжност * незаконно уволнение * подбор * отмяна на уволнение * намаляване обема на работа * масово уволнение * доказателствена тежест * писмени доказателства * доказателства и доказателствени средства


1
Р Е Ш Е Н И Е

№ 703
гр. София, 17.11. 2010г.
В И М Е ТО НА Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в съдебно заседание на единадесети ноември две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ МИТОВА
ЧЛЕНОВЕ: АНИ САРАЛИЕВА
ЕМИЛ ТОМОВ

при участието на секретаря Р.И. .
изслуша докладваното от съдията Емил Томов гр. дело № 90/2010 година.
Производството е по реда на чл.290 вр. чл. 291 т.1 от ГПК.

Образувано е на касационна жалба на Т. Н. П. от[населено място] с пълномощник адв. В. С. срещу решение №357 от 03.11.2009г по гр.дело № 525/2009г. на Хасковски окръжен съд , с което след отмяна на решение №236 от 28.06.2009г на Районен съд [населено място] , постановено по трудов спор за законосъобразност на уволнение по чл. 328 ал.1 т.3 от ГПК , са отхвърлени исковете на касатора по чл. 344 ал.1 т.1 ,2 от КТ
Касационната жалба съдържа искане за отмяна на решението като постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон и необоснованно.Неправилно ответникът работодател се е оказал освободен от задължението да докаже основанието, на което е прекратено трудовото правоотношение , а именно намалаване обема на работа. Без да са ангажирани доказателства , въззивният съд по презюмирал глобално намаляване на работата в завода на «Н.»[населено място] , тъй като била съгласувана процедура за масови уволнения и бил проведен подбор .Неправилно и необоснованно е прието , че процедурата по подбор свидетелства за основанието по чл. чл. 328 ал.1 т.3 от ГПК и е въпрос на целесъобразност . Съображения са развити в жалбата .

Ответникът по жалбата[фирма][населено място] не е заявил отговор , представена е писмена защита в оспорване на жалбата по същество .Заповедта е редовна от външна страна , мотивирана е ,бил е проведен подбор .
С определение №445 от 30.09.2010г на ВКС , ІІІ г.о касационната жалба е допусната до разглеждане на основание критерия по чл. 280 ал.1 т.2 от ГПК , по въпрос , засягагащ доказателствената тежест на работодателя в случай на оспорване на конкретно уволнение по съдебен ред , да установи факта „намаляване обема на работата”, изведен като обективно основание за безвиновно прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 328 ал.1 т.3 от КТ и в тази връзка въпроса за доказателственото значение на предоставената по реда на чл. 130а от КТ писмена информация от работодателя .
По изведения въпрос , в досегашната си практика и предвид принципно изведените съображения по решение №1720 от 31.102005 ІІІ г.о на ВКС , реш. №1853 от 14.12.2004г на ІІІ от. ВКС ,реш. № 1370 , 1371 от 2004г на ІІІ г.о на ВКС , Върховен касационен съд е подчертавал ,че намаляването на обема на работа следва да се установи като обективен факт към момента на предприетото уволнение ,за него могат да свидетелстват както писмени , така и гласни доказателства и заключения на вещи лица ,които доказателствени средства следва да ангажира работодателя , тъй като тежестта за доказване е негова . Фактическият състав на чл. 328 ал.1 т.3 от КТ изисква при изследване на елементите му проследяването на процеса на намаляване на обема на работа да де отнася не към дейността на предприятието изобщо ,а към съответната дейност , реализирана чрез дадена трудова функция .
Тази практика е правилна.
В решение №357 от 03.11.2009г по гр.дело № 525/2009г. на Хасковски окръжен работодателят е бил освободен от задължението да провежда пълно и главно доказване на основанието по чл. 328 ал.1 т.3 от КТ за случай , при който главния изпълнителен директор на дружеството е съставил информационния меморандум по чл. 130а от КТ и параметрите и условията на предприетите масови уволнения са били уточнени с представители на синдикатите, предвид приложените в изпълнение на процедурата протоколи , становища и заповеди. Прието е, че процедурата по чл. 130а установява основанието , на което е прекратено трудовото правоотношение. Така въззивният съд е дал противоположно разрешение на въпроса за доказателствената тежест , доказателствените средства и доказателственото значение , което е неправилна практика .
Съгласно чл. 130а от КТ работодателят е задължен да предостави информация и да проведе предварителни консултации за случаи на масово уволнение, но изпълнението на това задължение за надлежно информиране се изразява в съставяне на едностранни писмени документи , които дори да изтъкват пряко или косвено в обосновка по реда на чл. 130а ал.2 т.1 от КТ намаляване обема на работата като причина , не я доказват. Не доказват релевантен в случая факт и споразуменията между работодател и синдикати , протоколирани на проведените срещи. От самия информационен бюлетин, съдържащ едностранното твърдение за влошаване на стопанските условия и по този повод спиране на производствени мощности , не може да се направи извод ,че спрямо всички опредлени за освобождаване работници и служители е установено безвиновното основание , на което работодатят се е позовал за всеки конкретен случаи на уволнение. Дори подборът да е извършен по всички правила, това не доказва наличието на основание за прекратяване на трудовия договор .Когато работодателят не е ангажирал никакви други доказателства относно факта , че е налице намаляване обема на работата в конкретното производствено звено , този факт не следва да се приема за установен от съда по предположение , нито може да се направи обосновано извод от общото към частното , както е приел Хасковски окръжен съд , по аргумент от отразената по реда на чл. 130а ал.2 от КТ информация за „неблагоприятна пазарна обстановка ,свиване на пазара , световна финансова криза” и пр.
Предвид гореизложеното, касационната жалба на Т. Н. П. по същество е основателна .
Основателни са оплакванията на касатора за неправилност и необоснованост на решението. Недоказаното от работодателя основание за прекратяване на трудовия договор обуславя извод за незаконосъобразност на уволнението . Въззивното решение следва да бъде отменено и по същество следва да бъде постановено друго,с което предявените от Т. Н. П. искове по чл. 344 ал.1 т.1 и т.2 от КТ следва да бъдат уважени . На касатора следва да бъдат заплатени установените по делото разноски за всички инстанции, общо сума от 800 лева .Ответникът следва да заплати дължимата държавна такса , общо 130 лева

Водим от горното, Върховният касационен съд, ІІІг.о.

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА решение №357 от 03.11.2009г по гр.дело № 525/2009г. на Хасковски окръжен съд И ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА .
ПРИЗНАВА ЗА Н. И ОТМЕНЯ уволнението на Т. Н. П. от[населено място] ,ул. Е.С. №7 ,Е. [ЕГН], извършено със Заповед №0165/03.04.2009гна Главния изп. директор на [фирма][населено място], с която е на основание чл. 328 ал.1 т.3 от КТ е прекратено трудовото му правоотношение
ВЪЗСТАНОВЯВА Т. Н. П. Е. [ЕГН] от[населено място] ,ул. „Е.С.” №7 ,на заеманата преди уволнението длъжност „работник помпи „ в цех „В и К 800” при [фирма][населено място]
ОСЪЖДА [фирма][населено място] да заплати на Т. Н. П. сумата 800 лева разноски по делото за всички инстанции ,а в полза на бюджета на съда сумата 130 лева ,представляваща държавна такса .


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: