Ключови фрази


4
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е


№ 242


гр. София, 30.03.2021 г.

Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и първа година в състав:
пРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЗОЯ АТАНАСОВА
ГЕНИКА МИХАЙЛОВА
изслуша докладваното от съдията В.Райчева гр.дело № 249/2021 год.по описа на ВКС.
Производството е по чл.288 ГПК.
Обжалвано е решение от 15.07.20г. по гр.д.№157/20г. ОС Слистра в частта му, с която е определен режима на лични отношения на майката С. Д. снепълнолетните й деца.
Жалбоподателят – И. Т. Г., чрез процесуалния си представител поддържа, че в решението е даден отговор на правен въпрос от значение за спора в противоречие с практиката на ВКС.Моли да се допусне касационно обжалване.
Ответницата С. Д. Ф., в писмено становище, чрез процесуалния си представител поддържа, че не следва да се допуска касационно обжалване.
Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о., като направи преценка за наличие предпоставките на чл. 280 ГПК, приема за установено следното:
Касационно обжалване на решението на въззивния съд следва да се допусне.
С обжалваното решение въззивният съд, като е отменил частично първоинстанционното решение, е изменил определения режим на лични отношения в определение № 546 / 03. 11. 2016 г. по гр.д. № 358 / 2016 г., на майката С. Д. с децата и както следва:
- за срок от девет месеца, считано от датата на издаване на изпълнителен лист по настоящото решение, режимът на лични отношения да се осъществява по местоживеене на майката в присъствието на психолог, на разноските на двамата родители поравно, осигурен със съдействието на дирекция "Социално подпомагане" – Русе, на посочено от психолога място по следния начин: през първия тримесечен период от деветте месеца майката да осъществява срещите си с двете деца К., [дата на раждане] и Т., [дата на раждане] , всяка първа и трета събота от месеца от 10.00ч. до 13.00ч. в присъствието на психолог, през втория тримесечен период - всяка първа и трета събота от месеца от 10.00 ч. до 14.00ч., като психолога присъства от 10.00ч. до 12.00ч., през третия тримесечен период - всяка първа и трета събота от месеца от 10.00 ч. до 14.00ч., в присъствието на психолога от 10.00ч. до 11.00ч.
- след изтичане на деветмесечния период, през последните три месеца от едногодишния период - всяка първа и трета събота от месеца от 10.00 ч. до 14.00ч., без присъствието на психолог, при довеждане на децата от баща им в [населено място].
-след изтичане на едногодишния период, режимът на лични отношения между майката и децата е:
-всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 11.00 часа в събота до 16.00 часа в неделя с преспиване при майката, като придвижването на децата е по уговорка между родителите, а при липса на такава - бащата ги отвежда в [населено място], а майката ги връща в [населено място], както и две седмици през лятото по взаимно съгласие между родителите, а ако такова не бъде постигнато - от двадесети юли до осми август включително всяка година, както и по три дни от Коледните и Великденски празници по уговорка между родителите, а ако такава не се постигне – всяка четна година първите три дни от тези празници, а всяка нечетна година – последните три дни от тези празници.
Като е потвърдил първоинстанционното решение в останалата му част съдът е отхвърлил иска на майката за предоставяне упражняването на родителските права по отношение на децата й на нея и в тази си част решението като необжалвано е влязло в законна сила.
Установено е по делото, че страните са били във фактическо съпружеско съжителство, по време на което са родени децата им К.. – на 16.09.2007г. и Т. – на 03.05.2009г. Установено е, че през 2015г. отношенията между страните се влошават и ответникът напуска семейното жилище в Л., където са живеели от 2011г. , за децата продължава да се грижи тяхната майка, а през декември 2015г. бащата да поеме грижите за тях. Установено е, че бащата е върнал децата в България при неговата майка и от този момент насетне грижите за тях са поети от него.
Констатирано е , че по гр.д. № 358 / 2016 г. по описа на РС Слистра страните се споразумели родителските права да се упражняват от бащата и това е инкорпорирано в определение № 546 / 03. 11. 2016 г. по гр.д. № 358 / 2016 г., съгласно което родителските права по отношение на децата са предоставени на бащата и е определен режим на лични отношения на същите с майката, но след това контактът с тях е труден за осъществяване.
Прието е за установено от трудов договор с „Нетуоркс – България“ ЕООД, с място на работа в [населено място] и продължителност 6 м. срок за изпитване в полза на работодателя, че майката също вече се е установила в България.
Съдът, като е взел предвид разпориедбата на чл. 59, ал. 9 СК, според която, ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия родител или служебно може да измени постановеното решение като предостави родителските права на другия родител, е приел че не следва да се предоставя упражняване на родителските права на майката, а само да се определи друг режим на лични отношения с децата. Взет е предвид представен доклад от екипа на КСУДС – Русе до Директора на ДСП-Русе относно извършената работа с майката по услуга „Семейно консултиране и подкрепа“ в периода 28.06.2019г. – 12.09.2019г., като заключението на екипа е, че тя полага усилия за подобряване на комуникацията със синовете си и връзката – майка –дете, но работата на екипа е изключително затруднена поради липса на данни за актуалните потребности на децата. Отбелязано е, че моментните неуспехи в този процес не я демотивират и тя продължава да прави опити за сближаване с децата.
Прието е за установено от социалните доклади на АСП – ДСП – “ОЗД” [населено място] и АСП – ДСП – “ОЗД” [населено място] , че и двамата родители могат да осигурят на децата добра битова среда за живеене, като и двамата могат да разчитат на помощ от своите близки. От представените по делото грамоти на децата е видно, че се полагат грижи за тяхното образователно развитие и те се справят добре както с училищните, така и с извънкласните дейности.
Взето е предвид заключението на психологическата експертиза, според което на съзнателно ниво и у двете деца са изградени негативни комуникативни нагласи и негативен образ и отношение към своята майка, като на съзнателно ниво образът на майката е само лош, а на бащата – само добър. Посочено е, че на дълбинно подсъзнателно ниво проекциите и на двете деца са показателни за наличието на травма на изоставянето от майчиния образ, както и че двете деца на дълбинно ниво са в емоционален конфликт и в дефицит на общуване със значима за тях фигура в семейството – женския образ.
Съдът, съобразявайки настъпилото тежко родителско отчуждение на децата, психологическото им състояние към момента, родителския капацитет на двамата родители и тяхното поведение спрямо децата, е счел че на този етап родителските права следва да продължат да се упражняват от бащата.
Приел е, че на майката следва да бъде определен съответен режим на лични отношения с децата, който в максимална степен да успее да възвърне нормалното общуване помежду им, като е определил защитни мерки при изпълнение на решението за упражняване на родителските права и режима на лични контакти на майката с децата, предвид горепосочените обстоятелства.
В изложение по чл.284, ал.3 ГПК жалбоподателят, чрез процесуалния си представител поддържа, че в решението е даден отгвор направен въпросот значение за спора: за задължението на съда да защити най - добрия интерес на децата при промяна режим на лични отношения с родителя, на когото не са предоставени за упражняване родителски права. Поддържа , че е налице основание по чл.280, ал.1, т.1 ГПК за допускане на касационно обжалване.
Настоящият състав намира, че е налице основание по чл.280, ал.1, т.1 ГПК за допускане на касационно обжалване попоставения за разглеждане въпрос и на соченото основание. Съдът е дал разрешение на същия като не е съобразил практиката на ВКС, според която изменението на обстоятелства може да се изразява в неизпълнение на задължения на родителя по повод задължително спазване на определени мерки, отчуждаване на детето по вина и на родителя, пречки на родителя, при когото е детето за осъществяване на лични отношения с другия родител, но като се изхожда от конкретните обстоятелства при предоставяне на възможност за общуване и осъществяване на пълноценни отношения между детето и родителя, на когото не е предоставено упражняването на родителските права, изхождайки изключително от интереса на детето и с оглед спецификите на конкретния случай.
За изсясняване на делото от фактическа страна двамата родители следва да бъдат изслушани в съдебно заседание, за което следва да им бъде съобщено.

Предвид изложените съображения, съдът
О п р е д е л и :


ДОПУСКА касационно обжалване на решение от 15.07.20г. по гр.д.№157/20г. ОС Слистра, в частта му с която е определен режим на лични отношения на майката С. Д. с непълнолетните й деца.
Делото да се докладвана Председателя на четвърто г.о. на ВКС за насрочване след представяне на доказателства за внесена държавна такса в размер на 150лева от И. Т. Г., в седмичен срок от съобщаването му за това.
След насрочване на делото да бъде съобщено на страните, че следва да се явявт в съдебно заседание за изслушване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: