Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

103

 

София, 18.02.2010 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, Второ гражданско отделение, в съдебно заседание  на петнадесети февруари, две хиляди и десета година в състав:

 

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА   

                                  ЧЛЕНОВЕ:          СВЕТЛАНА КАЛИНОВА  

                                                               ЗДРАВКА  ПЪРВАНОВА                                                                   

                                                                           

 

при секретаря Теодора Иванова  

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията Здравка  Първанова гр. дело № 43/2009 г.

 

           Производството е по чл.307,ал.2 ГПК.

Образувано е по молба на Я. К. М., гр. С., за отмяна на влязло в сила решение №538 от 13.05.2008г. по гр.д. №1736/2007г. на Варненския окръжен съд и решение №1707 от 02.06.2007г. по гр.д. № 6827/2006г. на Варненския районен съд.

Ответниците по молбата Т. Т. Г. , Д. Н. Г., Г. И. Г. и В. И. З., не изразяват становище по молбата.

Молбата за отмяна е подадена в рамките на законовия срок по чл.305,ал.1,т.5 ГПК и е процесуално допустима.

Молителят иска отмяна на влязлото в сила решение на Варненския окръжен съд като сочи основанието по чл.303,ал.1, т.5 ГПК. Твърди, че е било нарушено правото му на защита, тъй като вследствие нарушаване на съдопроизводствените правила е бил конституиран в процеса след подаване на първоначалната искова молба, насочена срещу починало преди завеждането и лице – П. Х. Г. Производството по делото е започнало по недопустима искова молба, тъй като посоченият първоначален ответник е бил неправосубектен. Молителят бил конституиран без да е налице надлежно постановено определение на първоинстанционния съд.

Съгласно разпоредбата на чл.303, ал.1,т.5 ГПК отмяна на влязло в сила решение страната може да иска на няколко основания, а именно когато установи, че вследствие нарушаване на съответните правила, е била лишена от възможност да участва в делото, или не е била надлежно представлявана, или не е могла да се яви поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее. В разглеждания случай, молителят се позовава на недопустимост на проведеното производство, поради липса на правосубектност на първоначалния ответник и незаконосъобразното конституиране на молителя в качеството му на ответник по делото. Развитите доводи не сочат на някоя от хипотезите на чл.303,ал.1,т.5 ГПК. Посочените от молителя пороци, вкл. конституирането му като ответник в процеса на мястото на неправосубектна страна, могат да се разглеждат като съществени нарушения на съдопроизводствените правила, но само по реда на инстанционния контрол, какъвто не е настоящото производство по отмяна на влязло в сила съдебно решение. Ето защо и развитите оплаквания за недопустимост и неправилност на атакуваното решение е следвало да се релевират в производството по инстанционния контрол. За да се допусне отмяна на решението на посоченото от молителя основание – чл.303,ал.1,т.5 ГПК, трябва да се установи, че поради нарушение на процесуалните правила по разглеждане на делото, той е бил лишен от възможността да участва в процеса. Такива твърдения в молбата няма, а и данните по делото сочат, че молителят е участвал в процеса, вкл. като е подал въззивна, а после и касационна жалба.

След като не са налице основанията за отмяна по чл.303, ал.1, т.5 ГПК, то молбата е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на ІІ г.о.

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Я. К. М., гр. С., за отмяна на влязло в сила решение №538 от 13.05.2008г. по гр.д. №1736/2007г. на Варненския окръжен съд и решение №1707 от 02.06.2007г. по гр.д. № 6827/2006г. на Варненския районен съд.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.