Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * споразумение * прилагане на закон за по-леко наказуемо престъпление * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК

Р Е Ш Е Н И Е

                          

Р Е Ш Е Н И Е

 

№  497

 

гр.София, 14 декември   2009 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България,   Второ наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и пети ноември   две хиляди и девета  година в  състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЛИДИЯ СТОЯНОВА

                                            ЧЛЕНОВЕ:    ЮРИЙ КРЪСТЕВ

                                                                    ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА

                                                                                                                           

                 със секретар   Надя Цекова

при участието на прокурора    НИКОЛАЙ ЛЮБЕНОВ

изслуша    докладваното  от   

председателя        (съдията)   ЛИДИЯ СТОЯНОВА

наказателно  дело под № 497/2009 година, за да се произнесе,

взе предвид:

 

Производството е образувано по искането от главния прокурор на Република България за възобновяване на нохд № 828/2009 год. на Врачанския районен съд, първи наказателен състав и отмяна на протоколно определение № 152/10.07.2009 год., с което е одобрено споразумение по отношение на Ц. В. Н.. С основанията по чл.422, ал.1, т.5 вр.чл.348, ал.1, т.1 и 2 НПК се обосновава становището за връщане на делото за ново разглеждане.

Прокурорът от Върховната касационна прокуратура обосновава основателността на искането на посочените основания.

Осъденият Н. и чрез защитника си, поддържа в становището си, че искането е основателно и делото следва да се върне за ново разглеждане за отстраняване на допуснатите нарушения.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение извърши проверка по доводите и намира:

Осъденият Н. е привлечен да отговаря за извършено от него на 14.02.2009 год. престъпление по чл.133 вр.чл.129 ал.2 вр.ал.1 НК – за причиняване по непредпазливост средна телесна повреда на М. Б. И. След приключване на разследването при предпоставките по чл.381 НПК е изготвено писмено споразумение за решаване на делото между прокурор от Районната прокуратура, защитника и обвиняемия Н. , които са го подписали, а последният е декларирал, че се отказва от съдебното разглеждане на делото по общия ред, и е внесено в съда, който е образувал наказателното дело. В съдебния протокол от проведеното съдебно заседание е вписано съдържанието на окончателното споразумение, в което се съдържа съгласието по въпросите, предвидени в чл.381, ал.5 НПК. Съдът с оспореното определение е одобрил споразумението като е приел, че не противоречи на закона и морала, включително и по въпроса за наказанието – пробация с пробационни мерки по чл.42А, ал.2, т.т.1, 2 и 4 НК със срок по 6 месеца за всяка една.

Определението е постановено при допуснато нарушение на закона и процесуалните правила, което е основание за отмяна. Този извод следва от данните за предявеното на осъдения обвинение – за извършено престъпление, за което е предвидено наказание лишаване от свобода или пробация, от тези в свидетелството за съдимост, че не е осъждан и не е бил освобождаван от наказателна отговорност и за липса на причинени имуществени вреди, т.е. били са налице предпоставките за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание и съдът е бил длъжен да приложи чл.78А НК. Съдията следва да осъществи контрол за законосъобразност като се запознае с материалите по делото и със съдържанието на предлаганото споразумение, което поначало е предвидено от законодателя като възможност да бъде приложено в интерес на обвиняемия, но тогава, когато не са налице предпоставките за освобождаване от наказателна отговорност на посоченото основание. В конкретния случай е следвало да установи наличието на обективните законови основания за освобождаване от наказателна отговорност, а не да одобрява предложеното споразумение. Нарушавайки задължението си да провери дали действително споразумението не противоречи на закона е поставил осъдения в по-неблагоприятно положение. Наличието на основанията за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е налагало да бъдат упражнени правомощията по чл.382, ал.8 НПК – споразумението да не бъде одобрено, а делото да бъде върнато на прокурора.

От изложеното следва, че определението е постановено в нарушение на закона и при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила – касационни основания по чл.348, ал.1, т.т.1 и 2 НПК, които имат за последица отмяна на определението по реда на възобновяването и връщане на делото за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание. Предвид горното като намира, че искането е основателно на основание чл.425, ал.1, т.1 вр.чл.422, ал.1, т.5 вр.чл.348, ал.1, т.1 и т.2 НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА нохд № 828/2009 год. на Врачанския районен съд, първи наказателен състав; ОТМЕНЯ протоколно определение № 152/10.07.2009 год.; ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав от стадия на съдебното заседание.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

 

 

/СЛ

Вярно с оригинала!

СЕКРЕТАР: