Ключови фрази


2
Р Е Ш Е Н И Е


№ 167
гр. София, 13.10.2020 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение, в открито заседание на двадесет и осми септември две хиляди и двадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Бойка Стоилова
ЧЛЕНОВЕ: 1. Велислав Павков
2. Ерик Василев

при секретаря Даниела Цветкова в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията Павков гр.д.№ 137 по описа за 2020 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на „МБАЛ-Хасково” АД против решение № 392/23.10.2019 г., постановено по гр.д.№ 637/2019 г. от състав на Окръжен съд – Хасково.
Ответникът по касационната жалба я оспорва, с писмен отговор, като в открито съдебно заседание не изпраща представител.
Касационното обжалване е допуснато с определение № 186/01.04.2020 г.
Правен въпрос, обосновал допустимостта на касационното обжалване е, при наличие на двама и повече секретари като членове на синдикално ръководство, чия е тежестта от доказването на това, кой от секретарите изпълнява най-съществени функции, за да се ползува със закрилата по чл.333, ал.3 КТ.
Касационното обжалване е допуснато в хипотезата на чл.280, ал.1, т.1 ГПК.
По отговора на правния въпрос, обосновал допустимостта на касационното обжалване, ВКС приема следното:
Във връзка с кръга лица, които се ползват от синдикална закрила по смисъла на чл.333 ал.3 КТ, практиката вече е установена от Върховния касационен съд по реда на чл.291 ГПК, като няма основания за променянето й. В решение № 2/ 21.03.2012 г. по гр.д.№ 1123/ 2010 г., IV-то гражданско отделение на Върховния касационен съд, решение №154/17.04.2015 г. по гр.д.№ 6249/2014 г. на ІV гр.отд., и др. е прието, че не съществува правна пречка синдикалната организация да избере неограничен брой секретари. В пар.1 т.6 ДР КТ обаче е уредена синдикална защита само за двама члена от ръководството: председателя и един секретар. Останалите секретари не се ползват от защита при уволнение. Когато в ръководството са избрани повече от един секретари, със синдикална защита се ползва само „първият” или „организационният”. Това е този секретар, който изпълнява най-съществени функции. Ако функциите между избраните повече секретари не са разграничени, работникът, който твърди че се ползва от специалната закрила при уволнение поради обстоятелството, че е член на синдикалното ръководство, трябва да докаже, че именно той от избраните повече секретари изпълнява най-съществени функции. Тази съдебна практика се споделя и от настоящия състав на ВКС.
По касационната жалба, ВКС приема следното:
Съдът е приел, че ищцата се ползува като член на синдикално ръководство с защитата по чл.333, ал.3 КТ, въпреки посочването в писмото на синдикалната организация на двама секретари /в т.ч. и ищцата/ и е приел, че искът е основателен. Във въззивната жалба на работодателя е направен довод за допуснато съществено процесуално нарушение, свързано с тежестта от доказването на факта, кой от двамата секретари на синдикалната организация изпълнява най-съществени организационни, ръководни функции. В изготвения от районния съд доклад по делото е посочено, че ищцата следва да докаже, че е била член на синдикално ръководство, но не и, че с оглед събраните по делото в тази насока доказателства, че именно тя от избраните повече секретари изпълнява най-съществени функции, с оглед отговора на правния въпрос, обосновал допустимостта на касационното обжалване, доколкото доказателство за наличието на повече от един секретар са представени с исковата молба.
С доклада си по делото, а и в проведеното пред въззивния съд съдебно заседание липсва произнасяне по направеното оплакване за допуснатото съществено процесуално нарушение, което само по себе си е процесуално нарушение, доколкото при подобно оплакване съдът дължи произнасяне, като липсата му е довело и до незаконосъобразно разпределение на тежестта от доказването на основен факт по спора. Предвид изложеното и доколкото се налага извършването на нови процесуални действия по делото – произнасяне по направения довод за съществено процесуално нарушение и указания до ищцата относно тежестта от доказването на факта, че именно тя от избраните повече секретари изпълнява най-съществени функции в синдикалното ръководство, след отмяната на постановеното решение делото следва да се върне на въззивния съд за ново разглеждане, от друг състав на съда.
Разноски не следва да се присъждат в настоящото производство, като същите ще следва да се присъдят при новото разглеждане на делото, с оглед изхода на спора по същество.
Водим от горното, състав на ВКС

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ решение № 392/23.10.2019 г., постановено по гр.д.№ 637/2019 г. от състав на Окръжен съд – Хасково.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на ОС – Хасково.
Решението не подлежи на обжалване.

Председател: Членове: 1. 2.