Ключови фрази
несъстоятелност * особени правила в производството по несъстоятелност * прието вземане в производството по несъстоятелност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

   О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                                                       № 652

Гр.София, 16,07,2010 г.

     

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закрито заседание на петнадесети юли през две хиляди и десета година, в състав:

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Никола Хитров

                                                           ЧЛЕНОВЕ:           Дария Проданова                                                                                          

                                                                                                                Тотка Калчева

 

при секретаря ................... след като изслуша докладваното от съдия Калчева, ч.т.д.№ 362 по описа за 2010г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл.274, ал.3 ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба на “Л” О. , гр. П. срещу определение № 343/15.03.2010г., постановено по ч.гр.д. № 291/2010г. от Пловдивския апелативен съд, с което потвърдено определение № 9/11.01.2010г. по гр.д. № 72/2007г. на Пазарджишкия окръжен съд. С това определение е оставена без разглеждане молбата на “Л” О. за заличаването му като кредитор от одобрения списък на приетите вземания в производството по н. на “Н” ЕО. , гр. П..

Частният жалбоподател поддържа, че определението е неправилно, а допускането на касационното обжалване основава на произнасянето от въззивния съд по въпрос от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Ответникът по частната жалба “Н” ЕО. не взема становище.

Върховният касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение констатира, че частната жалба е подадена от надлежна страна, срещу акт, подлежащ на обжалване по реда на чл.274, ал.3, т.2 ГПК и е спазен преклузивният срок по чл.275, ал.1 ГПК.

С молба от 25.11.2009г. кредиторът на “Н”ЕО. – “Л”О. с приети вземания, е заявил, че се отказва изцяло да претендира вземанията си в производството по н. и моли да бъде заличен като такъв от одобрения списък на кредиторите.

За да постанови обжалваното определение въззивния съд е изложил съображения, че според разпоредбата на чл.621а, ал.3 ТЗ, в производството по н. не се прилагат нормите на ГПК относно оттегляне на молбата на кредитор за откриване на производство по н. или отказ от нея, след като е постановено решение по чл.630 или чл.632 ТЗ. Предявеното от кредитор и прието вземане по чл.693 ТЗ имало същото действие, както и исковата молба, поради което не можело да бъде оттеглено съгласно чл.621, ал.3 ГПК.

В изложението по чл.284, ал.3, т.1 ГПК частният жалбоподател е поставил въпроса: Следва ли разпоредбата на чл.621а, ал.3, т.2 ТЗ да се тълкува разширително, т.е. да се приеме, че нормата важи и за всички предявени и приети вземания по реда на чл.693 ТЗ?

Настоящият състав на ВКС, ТК, І отд. намира, че е налице основанието по чл.280, ал.1, т.3 ГПК за допускане на касационното обжалване. Поставеният въпрос е от значение за произнасянето от съда по несъстоятелността по молба на кредитор с прието вземане и по този въпрос липсва произнасяне от ВКС.

По силата на чл.621а, ал.3, т.2 ТЗ е въведено изключение от правилата на ГПК досежно оттеглянето и отказа от иска в производството по н. по отношение на молбата на кредитор за откриване на производство по несъстоятелност. Нормата е специална спрямо разпоредбите на процесуалния закон, поради което не би могла да се тълкува разширително. Търговският закон не съдържа забрана кредиторът да се откаже от предявеното вземане, след като същото е прието по смисъла на чл.693 ТЗ. По тези съображения молбата за “заличаване” на кредитора от одобрения списък на приетите вземания е допустима.

По същество на частната жалба.

Частният жалбоподател е заявил, че се отказва от вземанията си по одобрения списък на приетите вземания, поради което съдът по несъстоятелността следва да се произнесе по молбата.

Мотивиран от горното, Върховният касационен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОТМЕНЯ определение № 343/15.03.2010г. по ч.гр.д. № 291/2010г. на Пловдивския апелативен съд и определение № 9/11.01.2010г. по гр.д. № 72/2007г. на Пазарджишкия окръжен съд, като постановява:

ВРЪЩА делото на Пазарджишкия окръжен съд за произнасяне по молба вх. № 3999/25.11.2009г. на “Л”ООД. Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.