Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * съкращаване на щата * незаконно уволнение * възстановяване на длъжност * обезщетение за оставане без работа

СВЕТОВНИ РЕЛИГИИ

                                                                 

 

 

 

 

                                                        Р Е Ш Е Н И Е   

 

 

                                                                  № 465

 

                                                 гр.София, 29.07.2010 год.

 

 

                                                 В ИМЕТО  НА НАРОДА                                          

 

 

           

Върховният касационен съд на Република България, IІІ гражданско отделение в съдебно заседание на тридесет и първи май две хиляди и десета година в състав:

 

              

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНИ САРАЛИЕВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА

                                                                                 ОЛГА КЕРЕЛСКА

 

 

при участието на секретаря Цветанка Найденова

разгледа докладваното от съдията ДЕКОВА

гр.дело  №1187 по описа за 2009 год.

Производството е по чл.290 от ГПК.

Образувано е по касационна жалба от СОУ”П”, гр. Ш., против решението от 21.04.2009г., постановено по в.гр.д. №109/2009г. на Шуменски окръжен съд, с което след като е отменено решението от 14.01.2009г. по гр.д. №1910/2008г. на Шуменски районен съд, са уважени предявените от Д. Н. Г. от гр. Ш., срещу СОУ” П. В. ” искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1-3 КТ.

Касационното обжалване е допуснато с определение №1441 от 01.12.2009г. на основание чл.280, ал.1, т.2 ГПК поради противоречивото разрешаване във въззивното решение и в приложеното от касатора решение на ВКС правен въпрос дали се отразява на законосъобразността на уволнението поради съкращение в щата обстоятелството, че служител на работодателя е извършил техническото изготвяне на формата на длъжностното разписание, в което се съкращават щатни бройки от заеманата от ищеца длъжност.

Настоящият съдебен състав намира за правилна практиката, изразена в представеното от касатора решение №1719 от 13.03.2002г. по гр.д. №2754/2000г. на ВКС, ІІІ г.о., с което е прието, че формата – списък, таблица, в която щатното разписание ще бъде обективирано, е без значение за неговата действителност, а такова значение има неговото утвърждаване чрез заповед или подписване от оправомощен орган.

В касационната жалба се поддържа, че решението е неправилно, поради нарушение на материалния закон и необоснованост. По съображения в жалбата се иска да бъде отменено атакуваното решение.

Ответникът по жалбата Д. Н. Г. оспорва жалбата и моли да бъде потвърдено решението.

Върховният касационен съд, състав на IІІ гр. отделение, след като прецени данните по делото и доводите на страните, с оглед заявените основания за касиране на решението, приема следното:

За да уважи предявените исковете за признаване за незаконно и отмяна на уволнението на Д. Н. Г., извършено със заповед №110/01.07.2008г. на директора на СОУ„П” на основание чл.328, ал.1, т.2 от КТ – съкращение на щата; за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност “учител по история” и за присъждане на обезщетение по чл.225, ал.1 от КТ в размер на сумата 2186,64лв., въззивният съд е приел, че уволнението е незаконосъобразно на приложеното основание – съкращаване на щата, тъй като длъжностното разписание не е изготвено от директора на училището и подборът не е извършен съобразно критериите по чл.329 КТ.

Установено е, че Д. Н. Г. е заемала длъжност „учител по история” по силата на безсрочен трудов договор, който е прекратен със заповед №110/01.07.2008г. на директора на СОУ„П” на основание чл.328, ал.1, т.2 от КТ – съкращаване на щата.становено е, че с утвърденото длъжностно щатно разписание, в сила от 01.07.2008г. е съкратена една бройка за длъжността, заемана от Г. , като от три бройките са намалени на две.

Въззивният съд при преценка на доказателствата е достигнал до неправилния извод, че в разглеждания случай длъжностното разписание не е изготвено от директора на училището, който го е утвърдил, а от трето лице. Тези изводи не съответстват на данните по делото, че отбелязването в документа, че е изготвен от техническото лице И. , означава, което техническото лице само го е написало като таблица и текст. Това се отразило и на правилността на извода на въззивния съд по въпроса дали щатното разписание е изготвено и утвърдено от директора на училището.

Изводът на съда по въпроса за подбора е правилен. Неоснователни са доводите на касаторът, че подборът не е задължителен. Щом съкращението засяга една от няколко бройки за еднородна длъжност работодателят е длъжен да извърши съпоставка, сравнение между отделните работници или служители, заемащи длъжността, съобразно критериите на чл.329 от КТ. В представената и обсъдена от съда направената от директора писмена съпоставка на квалификацията и нивото на изпълнение на работата на тримата учители по история във връзка с извършване на подбора, при подбора са взети под внимание обстоятелства, лежащи извън критериите по чл.329 КТ, а именно обстоятелства, свързани със социалното положение на учителите. Отделно от това съпоставката е извършена от директора въз основа на оценяване на нивото на изпълнение на работа на учителите от комисия, в чийто състав е участвал един от участващите в подбора учители – Пл. Й. , който е останал на работа. Правно ирелевентни към спора са доводите на касатора, че оценяването, в което е участвал Пл. Й. , е извършено в съответствие с изискванията за атестиране. Законът не установява специален ред и форма за извършване на подбора. Не се изисква неговото писмено документиране, съставяне на протоколи и др.подобни. Той може да бъде доказан с всички доказателствени средства. Важно е обаче да се установи, че подборът е извършен. За установяване на подбора работодателят е представил именно обсъдените от въззивния съд писмени доказателства и тъй като от тях не се установява подборът да е извършен съобразно критериите на чл.329 КТ, правилно въззивният съд е приел, че работодателят не е доказал законосъобразно извършен подбор. Неспазването на задължението за извършване на подбор обуславя незаконност на уволнението. Ето защо правилен е изводът на въззивния съд за незаконосъобразност на уволнението, а оттам и за основателността на обективно съединените искове по чл.344 ал.1 т.1-3 от КТ.

Неправилните изводи на въззивния съд във връзка с изготвянето на утвърденото щатно разписание не са се отразили на правилността на крайния извод на съда за незаконност на уволнението, поради което и съобразно разпоредбата на чл.293, ал.1 ГПК решението следва да се остави в сила.

Предвид изложеното, Върховният касационен съд, състав на IІІ гр. отделение

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА решението от 21.04.2009г., постановено по в.гр.д. №109/2009г. на Шуменски окръжен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: