Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * незаконно уволнение * подбор * съкращаване на щата


3

Р Е Ш Е Н И Е



№ 778


С. 28.12.2010 г.



В И М Е Т О НА Н А Р О Д А



Върховният касационен съд на Р. Б., Четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на десети ноември, две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ
ЧЛЕНОВЕ: МАРИО ПЪРВАНОВ
БОРИС ИЛИЕВ

при секретаря Райна Пенкова
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Марио Първанов гр. дело № 1115/2009 г.

Производството е по чл. 290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Основно училище „Г. Б.”,[населено място], приподписана от пълномощника му адвокат М. А., срещу въззивно решение №688 от 21.04.2009 г. на Пловдивския окръжен съд по гр.д. №672/2009 г., с което е оставено в сила решение №103 от 21.01.2009 год. на Пловдивския районен съд по гр.д. №2684/2008 г. в частта, с която са уважени предявените от С. И. Д. срещу Основно училище „Г. Б.”,[населено място], искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ и на ищцата са присъдени 330.66 лв. деловодни разноски. Жалбоподателят е изложил твърдения за допуснати нарушения на материалния закон – основания за отмяна по чл.281, т.3 ГПК. Според него въззивният съд неправилно е приел, че извършеният подбор по чл.329 КТ не е законосъобразен.
Ответницата по жалбата С. И. Д., [населено място], оспорва жалбата.
С определение №1554 от 13.11.2009 г. е допуснато касационно обжалване на въззивно решение №688 от 21.04.2009 г. на Пловдивския окръжен съд по гр.д. №672/2009 г. Обжалването е допуснато по материалноправния въпрос за това дали директорът на училището има правомощия еднолично да извърши подбор по чл.329 КТ.
По въпроса, обусловил допускане на касационното обжалване, Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, намира следното:
Подборът е част от правото на работодателя да прекрати трудовото правоотношение на основанията - закриване на част от предприятието, съкращаване на щата и намаляване обема на работата. Работодателят може да възложи извършването на подготовката за подбора на специално назначена от него комисия. Тази комисия обаче е само негов помощен орган. Титуляр на правото на подбор и в тези случаи си остава работодателят, който взема правнорелевантното решение за неговото упражняване.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като разгледа жалбата и провери обжалваното решение с оглед изискванията на чл.290, ал.2 ГПК, намира същата за основателна поради следните съображения:
Въззивният съд е приел, че според издадената от директора на училището заповед №294 от 30.05.2008 г. за утвърждаване процедурата за осъществяване на подбор по чл.329 КТ, последният трябва да бъде извършен от комисия, назначена от директора, а не от самия директор. След като в случая задължителният подбор е извършен еднолично от директора, то уволнението е незаконно.
В разглеждания случай има реално съкращаване на щата като към датата на уволнението е била съкратена една от щатните бройки за длъжността “учител І – ІV клас”. Съкращаването на щата е засегнало част от еднакви длъжности и извършването на подбор между учителите на същата длъжност е било задължително. Работодателят е съобразил критериите по чл. 329 КТ като е извършил подбор по икономическите критерии – квалификация и ниво на изпълнение на възложената работа. Съобразно тях най-ниски резултати са получени за ищцата. Според посочената по-горе процедура, утвърдена от директора на училището - /чл.10/, подборът се извършва от директора на училището с помощта на назначена от него комисия. Действително в случая директорът не е бил подпомогнат от комисия при извършването на подбора, но това само по себе си съобразно изложеното по-горе не опорочава извършения подбор. Последният е осъществен от титуляра на правото – от работодателя. Ето защо уволнението на ищцата е законно.
Посочените основания за материална незаконосъобразност налагат касиране на въззивното решение и произнасяне по съществото на спора. Съобразно изложеното по-горе за законността на уволнението предявените искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, 2 и 3 КТ трябва да се отхвърлят като неоснователни.
По изложените съображения и на основание чл.293, ал.1 ГПК, Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.


Р Е Ш И :


ОТМЕНЯ решение №688 от 21.04.2009 г. на Пловдивския окръжен съд по гр.д. №672/2009 г. в обжалваната част и вместо него ПОСТАНОВЯВА:
ОТХВЪРЛЯ предявените от С. И. Д., [населено място], искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1,т.2 и т.3 КТ за отмяна на заповед №375/05.09.2008 г. на директора на Основно училище „Г. Б.”,[населено място], за уволнение на основание чл.328, ал.1, т.2 КТ поради съкращаване на щата, за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност “учител І – ІV клас” и за присъждане обезщетение по чл.225 ал.2 КТ в размер на 1 740.17 лв., като неоснователни.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ: 1.





2.