Ключови фрази
принципи за групиране на наказания



Р Е Ш Е Н И Е
` № 526

гр. София, 03.12.2012 г


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Наказателна колегия, II н.о., в съдебно заседание на двадесет и трети ноември двехиляди и дванадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лиляна Методиева
ЧЛЕНОВЕ: Теодора Стамболова
Бисер Троянов

при секретар Кристина Павлова
и в присъствието на прокурора Явор Гебов
изслуша докладваното от съдията Лиляна Методиева
н.дело № 1678/2012 год.
Производството по чл. 419 и сл. НПК е образувано по искане на осъдения Р. Е. Я. за проверка по реда на възобновяването на влязлото в сила определение № 288 от 15.06.2012 год., постановено по НОХ дело № 1348/2011 год. на Кюстендилския районен съд, с което е извършено групиране на наказанията, наложени му по част от отразените в свидетелството му за съдимост влязли в сила присъди.
От осъдения се релевират основания за възобновяване по чл. 422 ал.1т.5 във вр. с чл. 348 ал.1 т.1 и 2 НПК, като се излагат съображения, че след постановяване на определението съдът не му е разяснил правото да го обжалва и това го е лишило от възможност за инстанционна проверка, а при групиране на наказанията е нарушил принципът за най-благоприятното съчетание.
В съдебно заседание лично и чрез служебно назначения му защитник поддържа искането по изложените в него основания.
Представителят на Върховната касационна прокуратура изразява становище, че искането е неоснователно.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като взе предвид доводите на страните и в пределите по чл. 347 НПК изцяло провери правилността на влязлото в сила определение, за да се произнесе констатира следното:
С определение № 288 от 15.06.2012 год. постановено по НОХ дело № 1348/2011 год. Кюстендилският районен съд е групирал наказанията на осъдения Р. Е. Я., като му е определил общо наказание от две години и шест месеца лишаване от свобода, което да бъде изтърпяно в затворническо заведение от закрит тип при първоначален “строг” режим по това дело и по присъдите по НОХ дело № 1105/2010 год., НОХ дело № 829/2011 год., НОХ дело № 1037/2011 год. и НОХ дело № 1468/2010 год.
На основание чл. 24 НК съдът е увеличил общо определеното за изтърпяване наказание с десет месеца.
Определението не е обжалвано и е вляло в сила.
Искането е процесуално допустимо, защото е направено в срок, от легитимна страна и съдебният акт подлежи на проверка по реда на възобновяването на наказателното дело, а разгледано по същество е неоснователно.
Оплакването за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила се мотивира с ограничаване от съда на процесуалните му права. В този смисъл е изложеното съображение, че първоинстанционният съд не му е разяснил правото да обжалва постановеното определение и това го е лишило от възможност да поиска проверката му по реда на инстанционния контрол. Такова нарушение по делото не е допуснато.
Подсъдимият е изразил желание делото да бъде решено по реда на глава двадесет и девета НПК, не е имал упълномощен защитник, а защитата при решаването на делото по този процесуален ред е задължителна и съдът му е назначил служебен защитник. Не е възразил относно участието на тази защитник при решаването на делото и в производството по групиране на наказанията. Видно от отбелязването в съдебния протокол, който е съставен по реда на чл. 311 НПК и е доказателство за начина, по който е проведено съдебното заседание, определението на съда е обявено в открито съдебно заседание, в присъствието на прокурора, осъдения и защитника му, като съдът е разяснил на страните реда и начина на обжалването му. Не е упражнил правото си на жалба и не може да черпи права от процесуалното си поведение.
Неоснователен е и довода за допуснато нарушение на закона, изразило се в нарушение на принципа за най-благоприятното съчетание. Този принцип намира приложение при усложнената форма на множество престъпления, една част от които извършени в условията на съвкупност, преди да е имало влязла в сила присъда, за което и да било от тях, а друга част – в условията на рецидив. В тази хипотеза съдът е длъжен при групиране на наказанията да обособи съвкупностите така, че осъденият да търпи най-малко по размер наказание.
Данните по делото сочат, че всички престъпления, които са предмет на групиране с влязлото в сила определение, са извършени преди да е имало влязла в сила присъда за което и да било от тях. По всички присъди са му наложени наказания лишаване от свобода за различни срокове. Законът е приложен точно и групирането е извършено по реда на чл. 23-25 НК, като е определено за изтърпяване наказанието, което е с най-дълъг срок. В свидетелството му за съдимост са отразени и предходни влязли в сила присъди, които са били предмет на групиране с други определения. Нито едно от деянията по тях не се намира извършено в условията на съвкупност с деянията по присъдите, предмет на настоящото определение, което би дало основание за ново групиране, с обособяване на различни съвкупности.
Мотивирано е приложена и разпоредбата на чл. от 24 НК. Групирането обхваща пет влязли в сила присъди, с които на осъдения са наложени наказания лишаване от свобода за различни срокове. Това не са единствените му осъждания. Преди тях е изтърпял общо наказание от две години лишаване от свобода по пет други присъди. Освободен е от затвора през месец юни 2009 год и само няколко месеца след това започва да извършва новите деяния. Очевидно приложения по отношение на него обем наказателна принуда не е оказал достатъчно възпиращо въздействие и мотивирано съдът е приел, че целите по чл. 36 НК не биха се постигнали без увеличаване на общо определеното за изтърпяване наказание. Увеличението е в допустимите от закона граници, като не надвишава сбора на отделните наказания и не е в размер по-дълъг от една втора от общото наказание.
По изложените съображения настоящият състав при второ наказателно отделение на Върховния касационен съд приема, че при постановяване на влязлото в сила определение на Кюстендилския районен съд не са допуснати поддържаните от осъдения нарушения и като неоснователно искането за възобновяване производството по делото следва да бъде оставено без уважение, поради което и в същия смисъл
Р Е Ш И:

Оставя без уважение искането на осъдения Р. Е. Я. за възобновяване производството по НОХ дело № 1348/2011 год. по описа на Кюстендилския районен съд и за отмяна на постановеното по делото определение № 288 от 15.06.2012 год, с което е извършено групиране на наложените му наказания по част от отразените в свидетелството му за съдимост влязли в сила присъди.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: