Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие


3

Р Е Ш Е Н И Е



№154

София, 07.10. 2015 год.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД ТК І т.о. в публичното заседание на пети октомври през две хиляди и петнадесета година в състав:

Председател: ДАРИЯ ПРОДАНОВА
Членове: ЕМИЛ МАРКОВ
ИРИНА ПЕТРОВА

при участието на секретаря Петя Кръстева като изслуша докладваното
от съдията Петрова. т.д. № 1644 по описа за 2015 год., за да се произнесе взе предвид следното:


Производството е по реда на чл.303,ал.1 ГПК.
Образувано е по подадена молба от С. Я. П. за отмяна на Решение № 68 от 22.02.2012г. по в.гр.д.№ 31/2012г. на Плевенския ОС, с което е потвърдено Решение№ 185 от 11.11.2011г. на РС Левски по гр.д.№ 439/2011г. С последното са отхвърлени предявените от П. против З. к”Н”, [населено място], обл. П. искове за заплащане на сумата 540лв.-стойност на 1 500кг. пшеница, оставени на кооперацията за продажба през стопанската 1995/96г. и за заплащане на обезщетение за забава в размер на 1 719.51лв. върху главницата от 540лв.за периода 01.10.1996г.-31.05.2011г.
В молбата се посочва, че постановеното решение на въззивния съд е нищожно, което било видно от подадената срещу него касационна жалба от 12.05.2012г. и от протокола от „несъстоялото се” заседание на окръжния съд от 15.02.2012г. С последния било доказано, че на посочената дата не било проведено посоченото в решението на съда открито съдебно заседание. До момента „окръжният съд не оспорил” твърдението в касационната жалба. С оглед на това към ВКС е отправено искане на основание т.6 от Конвенцията за защита правата на човека, чл.281,т.1 и глава 24 от ГПК, за отмяна на основание чл.”301т.ал.1,т.1 ГПК”, решението на въззивния съд като нищожно поради непровеждане на откритото съдебно заседание, насрочено пред въззивния съд.
Ответникът по молбата З.”Напредък”, [населено място], обл.П. чрез процесуалния си представител оспорва основателността на молбата.
В съдебно заседание страните поддържат становищата си.
Като взе предвид становищата на страните и извърши проверка за наличието на предпоставките по чл.303,ал.1 ГПК, ВКС, Търговска колегия, състав на Първо търговско отделение, приема следното:
Въззивното решение, чиято отмяна се иска, е било необжалваемо, предвид цената на иска и разпоредбата на чл.280,ал.2 ГПК, както е отразено и в неговия диспозитив. Няма спор и са налице данни, че искането по чл.303,ал.1 ГПК е отправено в рамките на преклузивния срок.
От материалите по приложените дела е видно, че при разглеждане на спора пред въззивната инстанция е било насрочено едно съдебно заседание, за което молителят-въззивник е бил редовно призован, явил се е лично и е участвал в извършените процесуални действия, материализирани в приложения на л.27-28 протокол от съдебно заседание. Протоколът има реквизитите по чл.150 ГПК, в него е отразено становището на молителя по хода на делото, по подадената от него въззивна жалба, доказателствените му искания и становището му по съществото на делото. Искане за поправка и допълване /чл.151 ГПК/ на протокола не е искано.
Поддържаното от молителя искане за отмяна с довода за нищожност на решението е неоснователно. Първото съображение е, че отмяната по реда на глава 24 ГПК е средство за защита срещу неправилните решения, която е допустима при наличието на една от изрично изброените хипотези по т.1-7 на чл.303,ал.1 ГПК. Защитата срещу нищожните решения не се обхваща и е извън приложното поле на отмяната.
Отсъства посочената от молителя предпоставка по т.1 на чл.303,ал.1 ГПК. „Непровеждането” на открито заседание пред въззивната инстанция, освен че е недоказано /поради необорване на материалната доказателствена сила на официалния свидетелстващ документ-протокола от откритото заседание, който както се посочи, съдържа всички реквизити на чл.150 ГПК и не е искано допълване или поправката му в срока по чл.151 ГПК/, не може да бъде квалифицирано като „ново” обстоятелство, за страната, която не оспорва, че е присъствала на него. В представените към молбата книжа, изходящи от молителя той изрично посочва, че „ в съдебното заседание пред ОС, в 10.07 часа председателят на състава се приближи до ответника и му поиска личната карта и след няколко минути закри заседанието.”
Твърденията на касатора не могат да бъдат квалифицирани към който и да било от релевантните фактически състави на т.1-7 на чл.303,ал.1 ГПК. „Непровеждането” на съдебното заседание не е заявено в контекста на нарушено право на участие /т.5 на чл.303 ГПК/.
Изложеното обуславя оставяне без уважение молбата за отмяна.
С оглед изхода на настоящото производство молителят следва да заплати на ответника по молбата сумата 50 лв. разноски, с оглед отсъствие на правна и фактическа сложност на спора и изразеното от П. несъгласие с присъждане на адвокатско възнаграждение по представения в съдебното заседание списък.

Предвид на изложените съображения, ВКС- Търговска колегия, състав на Първо т.о.



Р Е Ш И :


ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на С. Я. П. за отмяна на основание чл.303,ал.1 ГПК на Решение № 68 от 22.02.2012г. по в.гр.д.№ 31/2012г. на Плевенския ОС.
Осъжда С. Я. П. да заплати на З. к „Н”, [населено място], област П. сумата 50 лв./петдесет лева/ разноски за настоящото производство.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: