Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-ненадлежно представителство * отмяна-нарушено право на участие


2
Р Е Ш Е Н И Е


№ 182


София, 12.04.2012година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение, в съдебно заседание на девети април две хиляди и дванадесета година, в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗОЯ АТАНАСОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИСЛАВ ПАВКОВ
ДАНИЕЛА СТОЯНОВА


при участието на секретаря Даниела Цветкова
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията ДАНИЕЛА СТОЯНОВА
гр. дело № 93/2012година

Производството е по чл.303 ал.1 т.5 от ГПК.
Образувано е по молба на А. Ж. Г., И. Ж. Г. и А. С., всички чрез адв.Х., за отмяна на влязлото в сила решение № 92 от 11.08.2011 г. на ВКС,ІГО, постановено по гр. дело № 1194/2009г., с което е оставено в сила въззивно решение № 154 от 17.09.2008 г. по гр. д № 354/2007 г. по описа на Бургаски окръжен съд, с което е отменено решение на Бургаски районен съд в частта, в която е уважен предявеният иск с правно основание чл. 108 от ЗС за предаване на владението върху идеални части от реституирани имоти по ЗВСОНИ.
Поддържаното основание за отмяна е по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК ненадлежно процесуално представителство в производството пред окръжен съд Б..
Ответниците по молбата за отмяна – А. И. Г., Д. Г. Б., Е. А. Г. и О. Х. чрез адв. В. оспорват молбата за отмяна и молят да бъде оставена без уважение,като неоснователна.
Настоящият състав на ВКС, първо отделение, гражданска колегия, като взе предвид доводите на страната, във вр. със соченото основание за отмяна, съобразно данните по делото и правомощията си по чл. 307 и сл. ГПК, намира: Молбата за отмяна, постъпила в канцеларията на БРС на 10.11.2011 год., предвид липсата на категорични данни по делото за момента на узнаване от молителите за решението, чиято отмяна искат , както и датата на постановяване на последното – 11.08.2011г., следва да се приеме за подадена в рамките на тримесечния преклузивен срок по чл. 305, ал. 1, т. 5 ГПК.
Горното, наред с обстоятелството, че същата е заявена от надлежно конституирани страни в процеса, имащи правен интерес от предприето процесуално действие, обосновава правен извод за процесуалната й допустимост.
Разгледана по същество молбата за отмяна е основателна.
Производството за отмяна е средство за извънреден, извънинстанционен контрол на влезли в сила решения само при наличие на изрично посочените в закона основания. В случая касаторката се позовава на нарушено право на участие, което се свързва с основанията по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК. Съгласно чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК отмяна може да се допусне, когато страната вследствие на нарушаване на съответните правила е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее. С оглед конкретните данни по делото следва да се приеме, че в процесния случай е налице хипотезата на чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК, защото в производството пред въззивната съдебна инстанция молителите са представлявани от адв. В. и адв.Х.. Последните са действали без процесуална представителна власт, доколкото в кориците на делото не се намират доказателства същите да са били упълномощени да представляват молителите във въззивното производство лично от последните или да са били преупълномощени от адв.Т. за това. По делото няма данни и извършените от тях процесуални действия без представителна власт да са били потвърдени от представляваните. Ирелевантно е обстоятелството, че адв.Т., упълномощена надлежно с генерално пълномощно, е подавала молби до въззивния съд за снабдяване с преписи от документи. Тези й действия не санират порочните процесуални действия, свързани с получаване на съдебни книжа и процесуално представителство в откритите съдебни заседания, осъществени от адв. В. и адв.Х. без представителна власт. Констатираното нарушаване на съдопроизводствените правила обосновава приложимост на нормата на чл.303 т.5 от ГПК.
Предвид на изложеното, налице е основание по чл. 303, ал. 1, т. 5, ГПК за отмяна на влязлото в сила въззивно решение. Молителите са обвързани от постановеното неблагоприятно за тях решение и са легитимирани да искат на това основание отстраняване на формираната спрямо тях сила на пресъдено нещо на атакувания съдебен акт и преразглеждане на делото от въззивната инстанция. Същите са били лишени от възможността да вземат участие в разглеждането на делото поради нарушаване на съдопроизводствените правила, обезпечаващи участието на страните в производството.
Неоснователен е доводът на ответниците по молбата за отмяна, че молителите упражняват недобросъвестно процесуални права. Задължението за добросъвестно упражняване на процесуалните права има за свои адресати участващите в делото лица /страните и техните представители: законни или по пълномощие/ и се отнася до всички процесуални действия на тези лица по всички производства. В случая молителите не са били надлежно уведомявани за предприетите от въззивния съд съдопроизводствени действия и спрямо тях не са възникнали правата, а и задълженията, на които са адресат участниците в процеса, в т.ч. и да упражняват добросъвестно процесуални права.
Останалите изложени в молбата съображения, са такива, касаещи не собственото на молителите лишаване от възможност да участват в делото, а на ответните страни. Никой не може да предявява пред съд чужди права от свое име, освен при предвидена от закона процесуална субституция, каквато в случая няма.
С оглед на изложеното молбата за отмяна е основателна и следва да се уважи.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на Първо отделение


Р Е Ш И :


ОТМЕНЯВА на основание чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК влязлото в сила решение № 92 от 11.08.2011 г. на ВКС, І ГО, постановено по гр. дело № 1194/2009г., и оставеното с него в сила въззивно решение № 154 от 17.09.2008 г. по гр. д № 354/2007 г. по описа на Бургаски окръжен съд.
ВРЪЩА делото на БОС за ново разглеждане от друг състав на съда.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ: