Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * незаконно уволнение * подбор * съкращаване на щата * възстановяване на длъжност

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

32

 

София  26.03.  2010 г.

 

 

В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

 

 

                    Върховният касационен съд на Република България, Второ  гражданско   отделение,  в  съдебно  заседание  на двадесет и пети януари, две хиляди и десета  година в състав:

 

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА    

                                     ЧЛЕНОВЕ:      СВЕТЛАНА КАЛИНОВА                                                                                       

                                                              ЗДРАВКА  ПЪРВАНОВА

 

 

 

при секретаря Теодора Иванова

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията Здравка Първанова гр. дело № 4629/2008 г.

 

Производството е по реда на чл.290 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на А. „М”, срещу въззивно решение от 14.07.2008г. по гр. дело69/2008 г. на Софийския градски съд.

С определение № 488 от 24.06.2009г. е допуснато касационно обжалване на въззивното решение в хипотезата на чл.280,ал.1,т.2 ГПК, поради произнасяне по правни въпроси в противоречие с трайно установената съдебна практика по въпроси относно спазването на законовите критерии за подбора по чл.329 КТ.

В касационната жалба се излагат оплаквания за допуснати от въззивния съд нарушения на материалния закон, съществени нарушения на съдопроизводствените правила и необоснованост – основания за отмяна по чл.281,ал.1,т.3 ГПК. Касаторът счита, че са незаконосъобразни изводите, че не са спазени изискванията на чл.329 КТ.

Ответникът по касация К. И. К. оспорва касационната жалба и счита, че е неоснователна.

ВКС, състав ІІ г.о. след проверка на заявените с жалбата касационни основания за отмяна на решението, приема следното:

С обжалваното решение е оставено в сила решение от 07.11.2007г. по гр. д. № 9460/2007г. на Софийския районен съд. С първоинстанционното решение са уважени предявените от К. И. К. срещу А. „М” искове с правно основание чл.344, ал.1, т. 1, т.2 и т.3 КТ за отмяна на заповед за уволнение №1212/06.07.2007 г., издадена на основание чл.328, ал.1, т.2 КТ поради съкращаване на щата, за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност “старши митнически специалист” и за заплащане на сумата 2 692.92 лева – обезщетение по чл.225, ал.1 КТ.

За да постанови решението си въззивният съд е приел, че уволнението е незаконно, защото работодателят, чиято е доказателствената тежест, не е доказал извършването на задължителния в случая подбор по законовите критериипражняването на правото на подбор подлежи на съдебен контрол относно формалното му извършване, но също така и действителното му извършване, а именно съпоставката довела ли е до оставяне на работа на по-добре работещите и с по-висока квалификация. Съдът е приел, че комисията на работодателя е извършила съпоставка, обективирана в протокол, но той е незаконосъобразен, защото не е установено, че уволненият служител не е работил по-лошо, че му липсва инициативност.

По въпроса относно прилагане разпоредбата на чл.329 КТ. Даденото разрешение на този правен въпрос не е съобразено с постоянната съдебна практика. Съгласно тази практика, чиито разрешения се споделят и от настоящия съдебен състав, по начало работодателят е длъжен да съобрази критериите по чл. 329 КТ /ред. ДВ,бр.25/2001г./ като извърши подбор по икономическите критерии – квалификация и ниво на изпълнение на възложената работа. Право на работодателя обаче е да определи, кой работи по-добре. Нивото на изпълнение на трудовите задължения от работника или служителя е въпрос на неговата конкретна фактическа преценка, която не подлежи на съдебен контрол. Тази преценка е по целесъобразност и по отношение на нея съдът няма правомощия да извършва проверка, а и не би могъл да замести работодателя в нея. Законодателят е посочил общо критериите за оценка при подбора. Право на работодателя е при преценка ефективността на работата и с оглед целесъобразността на предприетото съкращение, да даде приоритет на някой от тези критерии с оглед спецификата на дейността. Съдът проверява извършен ли е подбор, включени ли са в него всички лица, заемащи идентични и сходни длъжности и приложени ли са реално законовите критерии.

По делото е установено наличие на основанието за прекратяване трудовото правоотношение с ищеца – съкращаване в щата по чл.328,ал.1,т.2,пр.2 КТ. От приетите по делото доказателства е установено изпълнението на процедура по чл.329 КТ. Работодателят е извършил съпоставка между заемащите идентични длъжности служители по посочените в тази разпоредба критерии – квалификация и ниво на изпълнение на трудовите функции. Това е установено от приетите по делото писмени доказателства – протокол за подбор от 07.02.2007г. и заповеди № ЗАМ-26/25.01.2007г. за утвърждаване П. за съкращаване на персонала на А. „М” и №024/06.02.2007г. за утвърждаване комисия по подбора, както и от показанията на разпитаните по делото свидетели, участвали в комисията по подбора. В протокола за подбор, наред с притежаваното от ищеца образование, професионален опит, допълнителна квалификация, е отразена оценка на изпълнението на трудовите функции и принос. Ищецът е оценен с по-ниска оценка по отношение нивото на изпълнение на работа и принос в сравнение с оставените на работа служители на същата длъжност. Протоколът е съставен съобразно утвърдените П. за извършване на съкращения, чиито предписания за извършване на подбора съответстват на законовите критерии на чл.329 КТ. Те са детайлизирани за по-прецизна оценка на всеки служител. Така съгласно чл.11 нивото на изпълнение на работата включва инициативност, принос, репутация, професионално поведение. От гласните показания, в т.ч. и на член на комисията по подбора и на прекия началник на ищеца, е било установено, че последният не проявява допълнителна инициатива за по-отговорни и сложни задачи. При тези фактически данни е незаконосъобразно разбирането на въззивния съд, че не е налице извършен подбор по законово определените критерии. Работодателят, чиято е доказателствената тежест в процеса, е установил с допустими доказателствени средства, че е извършил комплексна преценка за професионалната подготовка и ниво на изпълнение на ищеца, основана на основните критерии на чл.329 КТ. Той е приложил еднакви критерии спрямо всички участници в подбора, извършил е сравнение с резултатите за останалите служители на същата длъжност – „старши митнически специалист”. При това положение, преценката му е довела до целения от разпоредбата на чл.329 КТ резултат на работа да останат тези, които имат по-висока степен на изпълнение на трудовите функции и са по-ефективни в работата си.

Изложените съображения за материална незаконосъобразност на обжалваното решение, налагат неговото касиране и постановяване на друго, с което предявените искове по чл.344 КТ, бъдат отхвърлени.

С оглед изхода на спора и напарвеното искане, на касатора следва да се присъдят разноски за всички инстанции в размер на 254 лева – юрисконсултско възнаграждение.

По изложените съображения и на основание чл.293 ГПК, Върховният касационен съд, състав на ІІ г.о.

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯ въззивно решение 14.07.2008г. по гр. дело69/2008г. на Софийския градски съд и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ като неоснователни предявените от К. И. К., гр. В., ул.”Б” № 2, срещу А. „М”, искове с правно основание чл.344,ал.1,т.1, т.2 и т.3 КТ за отмяна на заповед за уволнение №1212/06.07.2007 г., издадена на основание чл.328, ал.1, т.2 КТ поради съкращаване на щата, за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност “старши митнически специалист” и за заплащане на сумата 2 692.92 лева – обезщетение по чл.225, ал.1 КТ.

ОСЪЖДА К. И. К., гр. В., да заплати на А. „М” разноски за всички инстанции в размер на 254 лева.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: