Ключови фрази
Ревандикационен иск * предаване на владение * оспорване на констативен нотариален акт * доказателствена тежест * придобивна давност


2
решение на ВКС, ГК, Първо отделение, постановено по гр.д.№ 784 от 2012 г.



Р Е Ш Е Н И Е



№ 43
[населено място], 12, 02, 2013 г.



В ИМЕТО НА НАРОДА



Върховният касационен съд на Република България, Първо отделение на Гражданска колегия в открито съдебно заседание на шести февруари две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ

при участието на секретаря Виолета Петрова, като изслуша докладваното от съдия Т.Гроздева гр.д.№ 784 по описа за 2012 г. приема следното:


Производството е по реда на чл.290 и сл.от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Е. Ю. Г. срещу решение от 17.04.2012 г. на Шуменския окръжен съд, постановено по в.гр.д.№ 60 от 2012 г. в частта му, с която е потвърдено решение № 934 от 12.12.2011 г. по гр.д.№ 2519 от 2009 г. на Шуменския районен съд за уважаване на предявения от М. Н. П. и П. Н. П. срещу Е. Ю. Г. иск с правно основание чл.108 от ЗС за установяване на собствеността и предаване на владението върху недвижим имот, намиращ се в [населено място], м.”С.” с площ от 1099 кв.м., с трайно предназначение- земеделска земя с идентификатор № ... по кадастралната карта на града.
В жалбата се твърди, че решението на Шуменския окръжен съд е необосновано и постановено в нарушение на материалния и процесуалния закони- основания за касационно обжалване по чл.281, ал.1, т.3 от ГПК.
Ответниците по касационната жалба М. Н. П. и П. Н. П. и третото лице- техен помагач Н. П. Н. не вземат становище по нея.

Върховният касационен съд на Република България, състав на Първо отделение на Гражданска колегия, след като обсъди становищата на страните по посочените в жалбата основания за касация на решението, приема следното: Касационната жалба е допустима: подадена е от легитимирани страни /ищци по делото/, в срока по чл.283 от ГПК и срещу решение на въззивен съд по иск за собственост с цена на иска над 5 000 лв., което е допуснато до касационно обжалване на основание чл.280, ал.1, т.1 от ГПК с определение на ВКС № 888 от 19.11.2012 г. по настоящото дело.
По въпроса, по който е допуснато касационното обжалване /чия е доказателствената тежест за установяване на владението върху недвижим имот за изискуемия от ЗС срок за придобиване на имота по давност в процес на ревандикация срещу владелец, разполагащ с нотариален акт за собственост, издаден въз основа на обстоятелствена проверка/, настоящият състав на ВКС, ГК, Първо г.о. счита за правилно и възприема приетото във вече постановената задължителна практика на ВКС- решение № 107 от 25.05.2011 г. по гр.д.№ 1297 от 2010 г. на ВКС, Второ г.о., постановено по реда на чл.290 от ГПК, в което е прието, че при представен по делото констативен нотариален акт за собственост, в тежест на оспорващата този акт страна е да обори изводите на нотариуса в този нотариален акт относно принадлежността на правото на собственост. В този смисъл е и Тълкувателно решение по т.гр.д.№ 11 от 2012 г., прието на Общо събрание на ГК на ВКС, състояло се на 07.02.2013 г.
С оглед на това разрешение на поставения по делото правен въпрос, неправилно е и като такова следва да бъде отменено обжалваното решение, в което е прието, че въпреки наличието на издаден в полза на праводателя на ответника констативен нотариален акт за собственост № 9 от 11.01.2006 г., в тежест на ответника е било да представи доказателства затова, че към момента на издаване на този констативен нотариален акт праводателят му е владял спорния имот в продължение на повече от 10 години и съгласно чл.79, ал.1 от ЗС го е придобил по давност.
След отмяната на решението и на основание чл.293, ал.3 от ГПК делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на въвзивния съд, тъй като се налага извършването на нови съдопроизводствени действия- извършване на нов доклад по делото за отстраняване на допуснатото от първоинстанционния съд съществено процесуално нарушение, изразяващо се в недаване на указания в доклада по чл.146 от ГПК относно това чия е доказателствената тежест при оспорване на нотариален акт по обстоятелствена проверка и допускане на свидетели за доказване оспорването на нотариалния акт по давност от 11.01.2006 г. както на лицата, чиято е доказателствената тежест при това оспорване /ищците по делото/, така и на насрещната страна /ответника по делото/.

Воден от изложеното, Върховният касационен съд, състав на Първо гражданско отделение


Р Е Ш И :


ОТМЕНЯ решение от 17.04.2012 г. на Шуменския окръжен съд, постановено по в.гр.д.№ 60 от 2012 г. В ОБЖАЛВАНАТА МУ ЧАСТ, с която е потвърдено решение № 934 от 12.12.2011 г. по гр.д.№ 2519 от 2009 г. на Шуменския районен съд за уважаване на предявения от М. Н. П. и П. Н. П. срещу Е. Ю. Г. иск с правно основание чл.108 от ЗС за установяване на собствеността и предаване на владението върху недвижим имот, намиращ се в [населено място], м.”С.” с площ от 1099 кв.м., с трайно предназначение- земеделска земя с идентификатор № ... по кадастралната карта на града.
ВРЪЩА ДЕЛОТО за ново разглеждане от друг състав на Шуменския окръжен съд.



ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.